Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Egypťané toho o politice moc neví, ale svobodná volba prezidenta je baví

  6:26aktualizováno  6:26
V Egyptě začíná první kolo prezidentských voleb. Osmdesátimilionová země tak konečně začíná rozhodovat o nástupci Husního Mubaraka, kterého smetla loňská vlna arabských nepokojů. Proklamované první svobodné volby po šedesáti letech však zřejmě vyhraje jeden z kandidátů napojených na minulý režim.

Malba na káhirské zdi ukazuje dva kandidáty na prezidenta Šafíka a Músu symbolicky v zákrytu za obličejem, jenž z poloviny tvoří tvář Husního Mubaraka a z poloviny polní maršál Tantáví (22. května 2012) | foto: Reuters

"Dobrý den. Koho budete volit?" Tak vypadá nová podoba pozdravu v Egyptě, říká nad šachovnicí v kavárně v dělnické čtvrti Káhiry padesátiletý inženýr Šafík Abdal Chálid. "Není tu nikdo, kdo nemluví o politice," dodává. "Ale nikdo o ní nic neví," tvrdí jeho protihráč, o trochu starší dovozce Husajn Zajíd.

Kdo skutečně povládne?

Někteří analytici upozorňují, že odchod mocné armády, která od pádu monarchie v roce 1952 tvoří páteř systému, může být jen zdánlivý. "Armáda je jedinou institucí v zemi, která funguje... zatímco policie se nedokáže zorganizovat, aby udržela pořádek," tvrdí podle televize al-Arabíja specialista zabývající se Egyptem Tewfik Aclimandos z pařížské univerzity. Otázkou zůstává i přesné vymezení pravomocí nového prezidenta. Ty by měla určit nová ústava. Shromáždění, které by mělo nový základní zákon připravit, ale zatím nevzniklo.

Už několik dní před prvními otevřenými prezidentskými volbami v dějinách arabského světa zasáhla Egypt kombinace vysokých sázek, napětí, zmatku a novinek v předvolební horečce, proti které finálové zápasy fotbalového mistrovství světa vypadají nudně, všímají si New York Times.

Na vybraného kandidáta se ptal dokonce i prodavač v obchodu s mobilními telefony, tvrdí americko-egyptský ředitel výzkumu v katarském analytickém středisku Brookings Doha Center Shadi Hamid. "Lidé jsou jako posedlí," řekl. "Zjišťujeme, že Egypťané, jak vidno, rádi volí."

"Jsi moc drsný, moc tě milujeme"

Nadšenci na internetu zveřejňovali domácí videa a vlastní písně o prezidentských kandidátech. "Ahmade Šafíku, jsi moc drsný, moc tě milujeme," zpívá se v songu o bývalém Mubarakově premiérovi. Píseň o Abdalu Munajmu Abúlovi Futúhovi, který kandiduje jako liberální islamista, zase velebí jeho nezávislost.

Podstatně formálnější a méně chytlavá je většina písní zasvěcených konzervativnějšímu kandidátovi islamistů Muhammadu Mursímu z Muslimského bratrstva. "Přišel s hrdiny, odborníky a vědci ze všech oblastí," praví se v jednom textu.

Z dvanácti uchazečů o funkci hlavy státu průzkumy favorizovaly především Mubarakovy muže - bývalého premiéra Ahmada Šafíka a bývalého ministra zahraničí a šéfa Ligy arabských států Amra Músu.

Oba sekulární kandidáti se v předvolební kampani opírali o politickou zkušenost a zemi sužované pokračujícími protesty a rostoucí kriminalitou slibovali stabilitu.

Na to by podle agentury Reuters mohli slyšet především obyvatelé egyptského venkova, kde je debata o demokratickém směřování země méně vzrušená než ve městech a kde se mnoha lidem stýská po autokratické vládě.

Získá Bratrstvo post pro sebe?

Své zástupce mají v prezidentském souboji také islamisté. Muhammada Mursího do boje vyslalo kdysi zakázané umírněně islamistické hnutí Muslimské bratrstvo, jemuž Mubarakův pád umožnil vystoupit z částečné ilegality.

Fotogalerie

Bratrstvo ale již ovládá parlament, a jak připomíná ČTK, v zemi se objevily obavy, že se snaží získat moc pro sebe. Více hlasů než Mursí by podle některých průzkumů mohl dostat nezávislý kandidát Abdal Munajn Abúl Futúh, který se po rozchodu s bratrstvem těší široké podpoře ultrakonzervativních salafistů i prodemokratických aktivistů a slibuje podporu umírněné formy islamismu.

První kolo asi nerozhodne

Průzkumy mezi voliči jsou ale v zemi novinkou a není jasné, do jaké míry jsou hodnověrné.

Nadpoloviční většinu nutnou ke zvolení hned v prvním kole, které probíhá ve čtvrtek a v pátek, pravděpodobně nezíská nikdo z uchazečů, mezi nimiž není žádná žena ani zástupce desetiprocentní křesťanské menšiny v zemi.

Asi 50 milionů voličů tak o Mubarakově nástupci rozhodne nejspíš ve druhém kole 16. a 17. června. Jméno prezidenta by podle agentury AP mělo být oznámeno 21. června.

Egypt je po Tunisku druhou zemí, kde se během loňské vlny protivládních povstání na severu Afriky a na Blízkém východě zhroutil autoritářský režim.

Profily favoritů

Abdal Munajn Abúl Futúh (60) - lékař a umírněný islamista, který byl loni vyloučen z Muslimského bratrstva za to, že oznámil kandidaturu. V rámci bratrstva byl řazen mezi reformátory, kteří oponovali konzervativnímu vedení, v letech 1987-2009 byl členem výkonného výboru bratrstva. Je populární mezi mladými, proreformními členy bratrstva, jehož členem byl od 70. let. Vystudoval na Káhirské univerzitě medicínu a poté působil v odborářském Svazu egyptských lékařů, kterému nyní předsedá. Izrael považuje za rasistický stát a hodlá revidovat egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu, zabití Usámy bin Ládina charakterizuje jako "státní terorismus".

Muhammad Mursí (60) - šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), kterou loni v dubnu založilo islamistické Muslimské bratrstvo. Pod jeho vedením vyhrála FJP jasně poslední parlamentní volby se ziskem 46 procent hlasů. Vystudoval inženýrství na Káhirské univerzitě, v roce 1982 získal doktorát na Jižní kalifornské univerzitě v USA. Tři roky poté se vrátil na univerzitu do Egypta. Mursí byl dříve členem výkonného výboru bratrstva a v letech 2000-2005 zasedal jako nezávislý v parlamentu.

Egyptský premiér Ahmed Šafik při tiskové konferenci v Káhiře. (25. února 2011)

Ahmad Šafík

Amr Músa odevzdal hlas v egyptském referendu

Amr Músá

Volební plakát jednoho z favoritů prezidentských voleb v Egyptě Abdala Futúha

Abdal Futúh

Amr Muhammad Músá (75) - bývalý ministr zahraničí a exšéf Ligy arabských států (LAS). Jeden z nejpopulárnějších politiků Mubarakovy éry byl šéfem diplomacie deset let do roku 2001, kdy se stal na dalších deset let šéfem LAS. Působil od 60. let v diplomatických službách různě po světě, koncem 80. let byl velvyslancem v OSN. V očích příznivců si Músá, který byl s Mubarakem v červenci 1994 na oficiální návštěvě ČR, získal reputaci svými častými půtkami a nesouhlasem s některými Mubarakovými návrhy. Také hodlá revidovat egyptsko-izraelskou mírovou smlouvu a izraelskou politiku vůči Palestincům považuje za egyptskou "otázku národní bezpečnosti".

Ahmad Šafík (70) - letecký maršál a poslední Mubarakův premiér (od ledna do března 2011). Ve svých dvaceti letech vstoupil do egyptského letectva, kde to dotáhl až na velitele leteckých sil (1996-2002) s hodností leteckého maršála. Poté působil až do loňska jako ministr civilního letectví.

Další kandidáti: Chálid Alí, Abdalláh Ašal,Muhammad Sálim Ava, Híšám Bastavísí, Mahmúd Husam Galál, abú Izz Harírí, Husam Chajralláh, Hamdín Sabbáhí

Zdroj: ČTK

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz