Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak na snímku z roku 2008

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak na snímku z roku 2008 | foto: AP

Egypt čeká divadlo, Mubarak se bude zodpovídat před soudem

  • 2
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - Divadlo, jaké Blízký východ nepamatuje, chystá na středu egyptská spravedlnost. Husní Mubarak, po tři desetiletí suverénní vládce Egypta, má stanout v Káhiře před soudem, který ho může odsoudit i k smrti.

Na náměstí Tahrír opět hlídkují po zuby vyzbrojení vojáci a policisté, kteří odsud v pátek nevybíravě vyhnali poslední demonstrující. Těch se v úterý na Tahrír vrátily sotva dvě desítky.

"Že je starý? Ano, ale to nemění nic na tom, že je za své činy odpovědný. Zvláště mladí Egypťané tlačí na to, aby proces opravdu proběhl," odpovídá Fathí Jusuf, šéf Federace arabských novinářů, na mou otázku, zda je humánní hnát třiaosmdesátiletého a nemocného Mubaraka před soud.

A před 600 hlav čítající publikum, mezi nímž budou jasně dominovat pozůstalí po obětech letošní revoluce, které mají na svědomí právě Mubarak a jeho lidé.

Mubarak bude souzen v budově, která nesla jeho jméno

Jako krutý revoluční šprým se jeví fakt, že někdejší egyptský hegemon bude souzen v akademii, která až do počátku letošního roku nesla jeho jméno.

Velká betonová písmena označující budovu jako Mubarakovu se prý ještě válejí někde v areálu školy. Podle všeho však vojenská vláda zvolila policejní akademii pro její relativní odlehlost od centra – lze ji tedy snadno bránit před davem.

Káhirou se šíří fámy, že armáda chce někdejšího autokrata chránit před lynčem, jak proces exprezidentovi věrní nazývají. Řada Káhiřanů proto nevěří, že autokrat do jejich města vůbec dorazí.

Všichni jsou zvědaví, jestli Mubarak přijde

"Myslím, že přijde jeho obhájce a řekne jako ve škole: Promiňte, ale Husní Mubarak je nemocen," pochechtává se Amr, učitel cizích jazyků. Desítky diktátorových obhájců se již měsíce snaží dosáhnout toho, aby jejich klient do Káhiry nemusel – podle nich trpí rakovinou, depresemi a občas upadá do hlubokého bezvědomí.

Jiní Egypťané hodnotí celou záležitost vážněji. "Bůh ví, co se stane, raději nic konkrétního neplánuji," říká egyptský křesťan, který se bojí možných nepokojů. Džamal z Muslimského bratrstva, které je na Západě často považováno za nebezpečnou islamistickou sílu, jen doufá, že "spravedlnosti bude učiněno zadost".

V pondělí začal v islámském světě – tedy i v Káhiře – ramadán. Tedy období půstu, kdy muslimové mezi úsvitem a západem slunce nesmějí jíst ani pít. Jde o období denního odříkání a večerních oslav, zpravidla v rodinném kruhu.

Pomůže Mubarakovi ramadán?

Naplánovali vojáci proces s někdejším kolegou a exprezidentem na "pomalejší a rozjímavější" měsíc schválně? Budou mít Egypťané dost starostí s žízní a přestanou myslet na spravedlnost? "I kdyby to náhoda nebyla, nebude jim to nic platné. Egypťané tentokrát chtějí vidět padlého faraona zpovídat se," říká novinářka Jasmina.

Veřejné ponížení Husního Mubaraka, jeho synů Gamala a Aláa i někdejšího – a hluboce nenáviděného – ministra vnitra Habíba Ibrahíma Adlího bude přenášet státní televize. Před spravedlností ve středu stanou i další vysocí policejní velitelé.

Obhájci někdejšího hegemona mají sedět v kleci: spravedlnost je chce chránit před případným vztekem pozůstalých. Kde bude sedět či ležet Mubarak, není jasné. Do Káhiry má být eskortován ve středu brzy ráno vrtulníkem. Stroj s exdiktátorem, který až dosud pobýval v nemocnici letoviska Šarm aš-Šajch, má přistát přímo v akademii.

Soud se těší značnému mediálnímu zájmu. Vojáci nakonec rozhodli, že dovnitř smějí jen zástupci deseti médií – kromě velkých mediálních agentur i několika televizí a deníků typu CNN či Financial Times. Žurnalisté jsou však nyní v Egyptě pečlivě chráněni. Přímo v tiskovém středisku, u jednoho z oken, stojí voják s kulometem. Celé hodiny sleduje kolonádu a Nil, který se valí téměř pod okny žurnalistického útočiště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video