Desetitisíce stoupenců Mursího vyšly v noci na sobotu do ulic Káhiry (13....

Desetitisíce stoupenců Mursího vyšly v noci na sobotu do ulic Káhiry (13. července) | foto: Reuters

Propusťte Mursího, vyzvaly Mansúra USA. Do ulic Káhiry vyšly tisíce lidí

  • 4
Desítky tisíc přívrženců svrženého egyptské prezidenta Muhammada Mursího vyšly v noci z pátku na sobotu do ulic. Požadovaly propuštění bývalého egyptského vladaře a vyzval dočasnou vládu, aby vyklidila své pozice. K propuštění Mursího pak mezi tím vyzvaly i Spojené státy a Německo.

Protesty naštěstí podle informací z řad obou znepřátelených stran proběhly v poklidu. Z televizních záběrů z noci na sobotu bylo patrné, že tisícovky demonstrantů setrvaly ve čtvrti Nasr u tamní velké mešity a provolávaly slogany proti armádě. Větší potyčky s odpůrci islamistů se však nekonaly. Dva tisíce lidí pak protestovaly také před káhirskou univerzitou, hlásili reportéři serveru telegraph.co.uk.

Pondělní protesty

Egyptské Muslimské bratrstvo v sobotu své příznivce vyzvalo k dalším masovým demonstracím, které by se měly uskutečnit v pondělí. "V pondělí se, dá-li bůh, shromáždí na všech náměstích v Egyptě velké davy lidí na protest proti vojenskému převratu," uvedl na své facebookové stránce Mursího poradce Isám Irján. "Egypt rozhodne o své budoucnosti prostřednictvím hlasování, protestů, masových shromáždění a pokojných demonstrací. Žádná osoba, žádná elitní skupina ani vojenská organizace nebudou vnucovat lidu svá rozhodnutí," dodal.

Stoupenci Muslimského bratrstva jsou odhodláni v protestech vytrvat tak dlouho, dokud nebudou splněny jejich požadavky.V ulicích protestují v podstatě každý den.

Konzervativci z řad Muslimského bratrstva, které je největším islamistickým uskupením v zemi, nesouhlasí s novými pořádky a od minulého týdne, kdy byl Mursí svržen, takřka denně pořádají demonstrace. Nejkrvavější střety se dosud odehrály v pondělí u vojenského zařízení v Káhiře. Tam Armáda postřílela 51 přívrženců bývalého egyptského prezidenta (více čtěte zde).

Propusťte Mursího, vyzvaly Spojené státy a Německo

K uklidnění situace v zemi se pak vyjádřilo také zahraničí v čele se Spojenými státy a Německem. Tyto velmoci současnou vládu vyzvaly, aby propustily Mursího a zastavily zatýkání členů Muslimského bratrstva.

"Souhlasíme," reagovala podle Reuters mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jen Psakiová na dotaz novinářů, zda USA s Německem sdílí stejný názor. Podle Psakiové se v pátek v Káhiře s nově dosazeným prezidentem Adlím Mansúrem sešla i americká velvyslankyně v Egyptě Anne Pattersonová. Závěry z jednání však dosud americká diplomacie nezveřejnila, píše BBC.

Egyptská armáda minulý týden ve středu Mursího svrhla, a ukončila tak roční vládu islamistů. Ta podle armády destabilizovala zemi a vyvolávala stále silnější odpor opozice.

Mursí je držen na neznámém místě. Zatčeno bylo také několik předáků Muslimského bratrstva (více o svržení Mursího čtěte zde).

Dočasná vláda a volby v roce 2014

Pravomocí hlavy státu se dočasně chopil předseda ústavního soudu Mansúr a sestavením vlády byl tento týden pověřen bývalý ministr financí Házim Bibláví. Složení kabinetu má být podle agentury Mena oznámeno během příštího týdne. Své posty si podle ní mají udržet ministři obrany a vnitra. Nové vedení má v plánu přepracovat ústavu, kterou prosadili islamisté (o nové vládě Egypta čtěte zde).

Veškeré změny poté budou muset být odsouhlaseny v referendu, které se má konat do čtyř měsíců. Na začátku roku 2014 by se pak mohly uskutečnit parlamentní volby. Jakmile bude v zemi zvoleno zákonodárné shromáždění, mohou se konat i volby prezidentské.

Od Násira k Mursímu. Zapeklitý vývoj v Egyptě po 2. sv. válce:

13. července 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video