„Efekt Nečas“ zatím ODS nepomohl, její ztráta na ČSSD trvá

  17:02aktualizováno  17:02
Výměna lídrů v ODS zatím této straně nepomohla smazat ztrátu na sociální demokracii. Oproti minulému měsíci ČSSD ve volebním modelu Factum Invenio mírně posílila a má 29,5 %. ODS ztratila sedm desetin procentního bodu a má 22,3 %. Stabilní pravicová či levicová vláda by vzniknout nemohla.

Zatím nic. Popularita ODS se po nástupu Petra Nečase na post volebního lídra dosud nezvedla, tvrdí průzkum Factum Invenio. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Do Sněmovny má nyní podle Factum Invenio nakročeno šest stran - kromě dvou největších ještě KSČM (13,9 %), TOP 09 (11,6 %), Věci veřejné (8,9 %) a KDU-ČSL (5,5 %). Pod hranicí pěti procent zůstává Strana práv občanů Zemanovci (2,7 %) a Strana zelených (2,6 %).

METODIKA

Volební model Factum Invenio je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách. Zohledňuje i ochotu lidí jít k volbám a vývojové trendy skutečné volební účasti.

Výpočet mandátů vychází z volební prognózy a zohledňuje přepočítávání mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé kraje. Odhad mandátů je zatížen výběrovou chybou, která může pro uvedené strany představovat odchylku až dvou křesel.

Zdroj: Factum Invenio

"Za daného stavu by nadále nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných," shrnuje agentura výsledek průzkumu.

ČSSD by totiž získala sedmdesát křesel, komunisté třicet. K většině 101 hlasu by tak potřebovali přeběhlíka. Stejně je na tom teoretický blok ODS (53 křesel), TOP 09 (23), VV (16) a KDU-ČSL (8).

Teoreticky tak existuje možnost velké koalice ČSSD a ODS, disponující ústavní většinou 123 poslanců, nebo třeba vláda ČSSD podporovaná dalšími dvěma stranami. Lidovci ale vyloučili, že by mohli pomoci Jiřímu Paroubkovi do premiérského křesla podporou jeho vlády opírající se též o hlasy KSČM.

Kromě toho, že se průzkum konal po nástupu Petra Nečase do čela ODS, je podle Factum Invenio zajímavý i tím, že TOP 09 nijak neutrpěla zveřejněním svého výrazně konzervativního programu. Za ten si od levice vysloužila přezdívku "drakonických asociálů" a od ODS nálepku "pravicových populistů". (více o reakci politických soupeřů na program TOP 09 čtěte zde)

Z poměrně stálého růstu se mohou těšit Věci veřejné. V únoru měla tato strana ve volebním modelu Factum Invenio 5,2 %, v březnu 7,8 % a nyní 8,9 %. Zelené předstihla Strana práv občanů Zemanovci, jejíž posílení nicméně ČSSD neoslabilo. Ani zelení, ani SPOZ by na poslanecká křesla nyní nedosáhli.

Voleb by se nyní zúčastnilo 64,4 % voličů, tedy zhruba stejně jako při volbách v roce 2006.

IDEÁLNÍ PREMIÉR: SCHWARZENBERG ČI NEČAS, tvrdí median

Lídr strany TOP 09, kníže Karel Schwarzenberg, si přišel popovídat s lidmi u piva v jedné z nymburských hospod. K volebnímu vítězství má TOP 09 pořádně daleko, nicméně ideálním premiérem by pro české občany byl právě předseda této strany Karel Schwarzenberg či lídr ODS Petr Nečas. Vyplývá to z exkluzivního výzkumu agentury Median pro Lidové noviny.

Petr Nečas (ODS) při svém projevu v Poslanecké sněmovně. (26. února 2010)Schwarzenberga by si v premiérském křesle přálo 30,8 procenta z 505 respondentů. Druhého Petra Nečase z ODS by za premiéra chtělo 30,6 procenta lidí. Třetí místo obsadil Jiří Paroubek se ziskem rovných 20 %.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek."Je to velice hezké," komentoval v Lidových novinách výsledky průzkumu Schwarzenberg. Vzápětí ale přihodil historku o svém otci ze 40. let, kvůli které se popularitou moc nezabývá. "Velmi dobře si pamatuji, jak v roce 1945 byl můj otec nejvíc oslavovaný. A tři roky na to nás nepochcal ani pes," uvedl svérázně šéf TOP 09.

"Cože, já jsem za Schwarzenbergem?" podivil se Nečas. "Rozhodující bude výsledek voleb," dodal. (celý článek v LN čtěte zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Děti by ve školách zrušily český jazyk a zpěv, nevzdají se mobilů

Žáci s mobilem ve třídě

Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc...

Komunisté jsou spokojeni s plněním dohody s vládou, podpoří rozpočet

Předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředsedkyně Kateřina Konečná, která povede...

Komunisté jsou připraveni podpořit státní rozpočet, který předložila menšinová vláda ČSSD a ANO. „Dohoda o toleranci je...

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Najdete na iDNES.cz