Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ebola zabila přes 1 900 lidí. Vyvíjejí se vakcíny, Obama školí videem

  10:55aktualizováno  14:14
Počet lidí, kteří zemřeli na krvácivou horečku ebola, se rychle blíží k hranici dvou tisíc. Mrtvých je v současnosti už více než 1 900, počet nakažených přesáhl 3 500. Vědci mezi tím usilovně pracují na vyvinutí účinné vakcíny. Spuštění jejích klinických testů oznámila na příští rok společnost Johnson & Johnson.

Mikroskopický pohled na virus eboly | foto: AP

O novém počtu mrtvých a nakažených informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Případy nakažených ebolou jsou evidovány v Libérii, Nigérii, Demokratické republice Kongo, Guineji a Sieře Leone, připomíná server BBC. Vůbec nejhorší je situace v Libérii, kde už na krvácivou horečku zemřelo přes 700 lidí.

Obama proti ebole

Do vlastního boje proti ebole vytáhl také americký prezident Barack Obama. Prostřednictvím videa vyzval obyvatele západní Afriky, aby nosili ochranné rukavice a masky při péči o lidi nakažené ebolou nebo při pohřbívání obětí infekce. Rovněž Afričany odrazoval od tradičního způsobu pohřbívání, kdy se pohřbívající přímo dotýkají těla zesnulého, což je jeden ze způsobů šíření nákazy. "Můžete ctít své tradice a uctívat své blízké, aniž byste riskovali životy těch, kteří žijí," řekl Obama v krátkém poselství.

Obama Západoafričany poučil, že ebola se nešíří vzduchem, jako chřipka, ale kontaktem s tělesnými tekutinami nemocného včetně potu, slin nebo krve, či přímým kontaktem s nemocným nebo zesnulým. Další možností přenosu je podle šéfa Bílého domu kontakt s kontaminovaným předmětem, například s jehlou. Každý, kdo se cítí být nemocen, by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, nabádá Obama (na celé video a anglickými titulky se můžete podívat zde).

Podle WHO dosahuje v západní Africe úmrtnost na ebolu 57 procent, z toho 41 procent v Sieře Leone a v Guineji 66 procent. Nejvíce se podle zdravotníků nakazí lidé, kteří se už starají o své nemocné příbuzné, jež není pro nedostatek zdravotnických zařízení kde hospitalizovat.

V Ženevě se kvůli šíření Eboly v západní Africe ve čtvrtek sešlo na 200 zdravotnických expertů. Upozornili mimo jiné na možnost dalšího rychlého rozšíření eboly v Nigérii. V milionovém přístavním městě Port Harcourt na jihovýchodě země úřady zatím potvrdily tři případy nakažení.

Rozšíření zákeřné krvácivé horečky způsobil v Port Harcourt lékař, který údajně po nakažení nevědomky dál operoval pacienty a přišel do kontaktu prý až s dvěma stovkami lidí v nemocnici i ve městě. Potvrzená byla ebola zatím u něj, jeho manželky a spolupracovníka z kliniky. U dalších 60 lidí, mimo jiné hostů jeho narozeninové oslavy a později i pohřbu, je prý velká pravděpodobnost, že se rovněž nakazili. Epidemie by se v rušném přístavním městě mohla údajně rozšířit mnohem rychleji než v Lagosu, kde se objevil virus v Nigérii vůbec poprvé.

Ve vývoji je několik vakcín

Rostoucí počet nakažených donutil k urychlení vývoje vakcíny několik farmaceutických společností. V praxi už byl nasazen, i přes kritiku některých odborníků, experimentální lék Zmapp. Ten vyvinula kalifornská biotechnologická společnost Mapp Biopharmaceutical. Funguje na principu toho, že brání viru v narušení a infikování nových buněk.

Zmapp byl poprvé aplikován dvojici Američanů, kteří se ebolou nakazili v Libérii. Ti souhlasili s jeho aplikací navzdory tomu, že lék neprošel ještě ani klinickými testy a vědci jeho účinky zkoušeli pouze na malé skupině opic. Lék však zafungoval takřka zázračně a nejvýraznější symptomy eboly vymizely u obou pacientů během několika dní (více o podání experimentálního léku se dočtete zde).

Stejný účinek měl tento lék u 39letého Brita Williama Pooleyho, který se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník ve středisku pro pacienty infikované touto chorobou. Po desetidenním úspěšném léčení byl ve středu propuštěn z londýnské nemocnice.

Nové vakcíny na obzoru

Svou vakcínu v současnosti chystá také farmaceutická společnost Johnson & Johnson. „Kvůli krizové situaci jsme se rozhodli soustředit na kmen ebola zaire, který je jedním z kmenů vyskytujících se v západní Africe. Z tohoto důvodu se pokusíme urychlit náš program,“ uvedl vedoucí výzkumu Paul Stoffels pro agenturu Reuters. Johnson & Johnson, podobně jako další společnosti pracující na vývoji vakcíny, spolupracuje s americkým Národním institutem pro alergie a infekční choroby.

Vídeň má první případ podezření na ebolu, žena je v izolaci

Klinické testy vakcíny Johnson & Johnson, která je mimo jiné založena i na objevech dánské biotechnické společnosti Bavarian Nordic, by měly začít na počátku roku 2015. Dlouhodobým cílem společnosti je podle Stoffelse vyvinutí účinné vakcíny, která by chránila před oběma nejvýznamnějšími kmeny eboly i souvisejícím virem Marbug, jenž stejně jako ebola způsobuje krvácivé horečky.

První testy na lidech od září podstoupí vakcína vyvinutá společností GlaxoSmithKline. Na podzim ke stejnému kroku přistoupí kanadští vědci, kteří budou testovat vakcínu navrženou firmou NewLink Genetics.

Nejhorší epidemie od objevení viru

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Bezprecedentní je nejen tím, že překročila hranice hned několika států a udeřila i mimo odlehlé oblasti, ale také počtem nakažených mezi zdravotnickým personálem. Těch je téměř 250, mezi nimi i lékaři a zdravotní sestry ze západních zemí, dobře obeznámení s nutností dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Co způsobuje virus ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (více o možné rozšíření eboly se dočtete zde).

Na zhoršující se situaci reagovala v úterý také předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. „Po šesti měsících nejhorší epidemie eboly v dějinách svět nyní bitvu o její zastavení prohrává. Vedoucí představitelé nejsou s to zablokovat tuto nadnárodní hrozbu. Po oznámení WHO z 8. srpna, že epidemie je naléhavou záležitostí pro světové veřejné zdraví, nenásledovaly žádné rozhodující kroky a státy se zpravidla spokojily s účastí ve světové koalici nečinnosti,“ prohlásila Liuová.

Hladového muže s ebolou honili v Libérii po tržnici:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...

Chtěl jsem, aby vyhrál, přiznal Putin na summitu s Trumpem a dal mu míč

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Za špatné vztahy USA a Ruska mohou obě země, prohlásil Donald Trump na závěr setkání s Vladimirem Putinem. Ten mu na...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...Další z rubriky

Vedra v Japonsku zabila 30 lidí, šestiletý chlapec zemřel během výuky venku

Japonsko postihla vlna veder, v Tokiu proto instalovali velkou kostku ledu....

Japonsko po záplavách postihla vlna horkého počasí. Současná vedra mají na svědomí už třicet životů. Tisíce lidí se...

V brazilském pralese natočili osamělého indiána. Je asi poslední z kmene

V pralese natočili asi posledního indiána svého druhu

Pozoruhodné video z Amazonského pralesa zachytilo domorodého indiána, když skoro nahý zrovna kácel strom. Muže, kterému...

Konečně klid? Hamas tvrdí, že se dohodl s Izraelem na příměří v Pásmu Gazy

Smoke raises in the background following an Israeli airstrike hits a...

Radikální palestinské hnutí Hamas se dohodlo s Izraelem na obnovení klidu v Pásmu Gazy. Uvedl to podle agentury Reuters...Najdete na iDNES.cz