Ebola zabila přes 1 900 lidí. Vyvíjejí se vakcíny, Obama školí videem

  10:55aktualizováno  14:14
Počet lidí, kteří zemřeli na krvácivou horečku ebola, se rychle blíží k hranici dvou tisíc. Mrtvých je v současnosti už více než 1 900, počet nakažených přesáhl 3 500. Vědci mezi tím usilovně pracují na vyvinutí účinné vakcíny. Spuštění jejích klinických testů oznámila na příští rok společnost Johnson & Johnson.

Mikroskopický pohled na virus eboly | foto: AP

O novém počtu mrtvých a nakažených informovala ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Případy nakažených ebolou jsou evidovány v Libérii, Nigérii, Demokratické republice Kongo, Guineji a Sieře Leone, připomíná server BBC. Vůbec nejhorší je situace v Libérii, kde už na krvácivou horečku zemřelo přes 700 lidí.

Obama proti ebole

Do vlastního boje proti ebole vytáhl také americký prezident Barack Obama. Prostřednictvím videa vyzval obyvatele západní Afriky, aby nosili ochranné rukavice a masky při péči o lidi nakažené ebolou nebo při pohřbívání obětí infekce. Rovněž Afričany odrazoval od tradičního způsobu pohřbívání, kdy se pohřbívající přímo dotýkají těla zesnulého, což je jeden ze způsobů šíření nákazy. "Můžete ctít své tradice a uctívat své blízké, aniž byste riskovali životy těch, kteří žijí," řekl Obama v krátkém poselství.

Obama Západoafričany poučil, že ebola se nešíří vzduchem, jako chřipka, ale kontaktem s tělesnými tekutinami nemocného včetně potu, slin nebo krve, či přímým kontaktem s nemocným nebo zesnulým. Další možností přenosu je podle šéfa Bílého domu kontakt s kontaminovaným předmětem, například s jehlou. Každý, kdo se cítí být nemocen, by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, nabádá Obama (na celé video a anglickými titulky se můžete podívat zde).

Podle WHO dosahuje v západní Africe úmrtnost na ebolu 57 procent, z toho 41 procent v Sieře Leone a v Guineji 66 procent. Nejvíce se podle zdravotníků nakazí lidé, kteří se už starají o své nemocné příbuzné, jež není pro nedostatek zdravotnických zařízení kde hospitalizovat.

V Ženevě se kvůli šíření Eboly v západní Africe ve čtvrtek sešlo na 200 zdravotnických expertů. Upozornili mimo jiné na možnost dalšího rychlého rozšíření eboly v Nigérii. V milionovém přístavním městě Port Harcourt na jihovýchodě země úřady zatím potvrdily tři případy nakažení.

Rozšíření zákeřné krvácivé horečky způsobil v Port Harcourt lékař, který údajně po nakažení nevědomky dál operoval pacienty a přišel do kontaktu prý až s dvěma stovkami lidí v nemocnici i ve městě. Potvrzená byla ebola zatím u něj, jeho manželky a spolupracovníka z kliniky. U dalších 60 lidí, mimo jiné hostů jeho narozeninové oslavy a později i pohřbu, je prý velká pravděpodobnost, že se rovněž nakazili. Epidemie by se v rušném přístavním městě mohla údajně rozšířit mnohem rychleji než v Lagosu, kde se objevil virus v Nigérii vůbec poprvé.

Ve vývoji je několik vakcín

Rostoucí počet nakažených donutil k urychlení vývoje vakcíny několik farmaceutických společností. V praxi už byl nasazen, i přes kritiku některých odborníků, experimentální lék Zmapp. Ten vyvinula kalifornská biotechnologická společnost Mapp Biopharmaceutical. Funguje na principu toho, že brání viru v narušení a infikování nových buněk.

Zmapp byl poprvé aplikován dvojici Američanů, kteří se ebolou nakazili v Libérii. Ti souhlasili s jeho aplikací navzdory tomu, že lék neprošel ještě ani klinickými testy a vědci jeho účinky zkoušeli pouze na malé skupině opic. Lék však zafungoval takřka zázračně a nejvýraznější symptomy eboly vymizely u obou pacientů během několika dní (více o podání experimentálního léku se dočtete zde).

Stejný účinek měl tento lék u 39letého Brita Williama Pooleyho, který se ebolou nakazil v Sieře Leone, kde pracoval jako dobrovolník ve středisku pro pacienty infikované touto chorobou. Po desetidenním úspěšném léčení byl ve středu propuštěn z londýnské nemocnice.

Nové vakcíny na obzoru

Svou vakcínu v současnosti chystá také farmaceutická společnost Johnson & Johnson. „Kvůli krizové situaci jsme se rozhodli soustředit na kmen ebola zaire, který je jedním z kmenů vyskytujících se v západní Africe. Z tohoto důvodu se pokusíme urychlit náš program,“ uvedl vedoucí výzkumu Paul Stoffels pro agenturu Reuters. Johnson & Johnson, podobně jako další společnosti pracující na vývoji vakcíny, spolupracuje s americkým Národním institutem pro alergie a infekční choroby.

Vídeň má první případ podezření na ebolu, žena je v izolaci

Klinické testy vakcíny Johnson & Johnson, která je mimo jiné založena i na objevech dánské biotechnické společnosti Bavarian Nordic, by měly začít na počátku roku 2015. Dlouhodobým cílem společnosti je podle Stoffelse vyvinutí účinné vakcíny, která by chránila před oběma nejvýznamnějšími kmeny eboly i souvisejícím virem Marbug, jenž stejně jako ebola způsobuje krvácivé horečky.

První testy na lidech od září podstoupí vakcína vyvinutá společností GlaxoSmithKline. Na podzim ke stejnému kroku přistoupí kanadští vědci, kteří budou testovat vakcínu navrženou firmou NewLink Genetics.

Nejhorší epidemie od objevení viru

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Bezprecedentní je nejen tím, že překročila hranice hned několika států a udeřila i mimo odlehlé oblasti, ale také počtem nakažených mezi zdravotnickým personálem. Těch je téměř 250, mezi nimi i lékaři a zdravotní sestry ze západních zemí, dobře obeznámení s nutností dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Co způsobuje virus ebola

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 tisíc lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (více o možné rozšíření eboly se dočtete zde).

Na zhoršující se situaci reagovala v úterý také předsedkyně mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic Joanne Liuová. „Po šesti měsících nejhorší epidemie eboly v dějinách svět nyní bitvu o její zastavení prohrává. Vedoucí představitelé nejsou s to zablokovat tuto nadnárodní hrozbu. Po oznámení WHO z 8. srpna, že epidemie je naléhavou záležitostí pro světové veřejné zdraví, nenásledovaly žádné rozhodující kroky a státy se zpravidla spokojily s účastí ve světové koalici nečinnosti,“ prohlásila Liuová.

Hladového muže s ebolou honili v Libérii po tržnici:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Politici v USA před volbami stále více tepou do muslimů. Kopírují Trumpa

Protest proti zákazu vstupu muslimů do Spojených států (26. června 2018)

Spojené státy se před nadcházejícími podzimními volbami potýkají s nárůstem počtu protimuslimských výroků, které ve své...

Západ neuspěl, Rusko cítí v Afghánistánu další šanci

V afghánském městě Ghazní zuří boje mezi Tálibánem a vládními jedńotkami (12....

Koncem osmdesátých let musel Sovětský svaz, tehdejší okupant, z Afghánistánu potupně utéct. Dva roky poté zkolaboval....

KOMENTÁŘ: Orientální pohádka o smrti novináře na saúdskoarabském konzulátu

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží na snímku z roku 2014

Po osmnácti dnech tvrzení, že se zmizením novináře Džamála Chášukdžího nemá Saúdská Arábie vůbec nic společného a tento...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.Najdete na iDNES.cz