Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko je na ebolu připraveno, na letištích budou letáky s informacemi

  12:58aktualizováno  17:49
Pokud se v Česku objeví člověk nakažený ebolou, spustí se mechanismy, které dalšímu šíření zabrání. Uvedl to hlavní hygienik Vladimír Valenta. Na nádražích a letištích také budou v nejbližších dnech umístěny letáčky s popisem příznaků eboly a radami, kam se lidé při podezření na nákazu mohou obrátit.

Mikroskopický pohled na virus eboly | foto: AP

Zprávu o rizicích pro ČR a připravených opatřeních podá Valenta ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) v úterý. „Budu pana ministra informovat o současné situaci, která je ve výskytu eboly a o tom, jaké riziko situace představuje pro Českou republiku,“ uvedl Valenta pro Českou televizi.

Předpisy a postupy, jak se v případě výskytu eboly chovat, jsou nastaveny od loňska. Počátkem tohoto roku navíc vláda přijala další dvě směrnice - o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti a druhou o postupu ve zdravotnickém nařízení.

Systém byl prověřen o víkendu

Ebola v Africe

Za pouhé dva dny zemřelo podle WHO v západní Africe 58 lidí kvůli nákaze virem ebola, 117 lidí se nově nakazilo. Celkem je obětí již 826.

Funkčnost systému se podle Valenty potvrdila o víkendu, kdy byli do pohotovosti uvedeni středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole, následně se však vysvětlilo, že pouze přišel nabídnout pomoc a nikdy nebyl v západní Africe.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je riziko rozšíření eboly mimo postižený region nízké. Nákaza se totiž nepřenáší vzduchem, ale přímým kontaktem s tělesnými tekutinami a sekrety nakažených osob. „K tomuto kontaktu dochází nejčastěji v nemocničních zařízeních a při nedodržování bariérového ošetřovacího režimu, například při používání použitých kontaminovaných injekčních stříkaček a jehel,“ vysvětlil Valenta.

V rámci opatření jsou u nás trvale vyčleněna lůžka Na Bulovce, ustaveny epidemiologické týmy na krajských hygienických stanicích, které by vyjely situaci řešit. O postupech byla instruována zdravotnická zařízení, například jaké mají používat dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky a proškoleni byli také praktičtí lékaři. Plán projednaly i bezpečnostní rady krajů.

Riziko se vyhodnotí v řádu minut

Podle směrnice o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti ohlásí kapitán, když na palubě je podezřelý z nákazy. Řízení letového provozu předá zprávu krizovému štábu či operačnímu středisku hasičů, které informuje hlavního hygienika. To vše se stane v řádu minut.

Do pohotovosti jsou povoláni specialisté z epidemiologického týmu, kteří vyjedou na letiště či místo hlášení a rozhodnou o dalších opatřeních. Pacient s ebolou by byl dopraven Na Bulovku, hygienici vyhodnotí jeho kontakty a rozhodnou o ustavení zdravotnického dohledu. Rozhodnou například i o způsobu dekontaminace.

Ebola se v Africe vymyká kontrole:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz