Kontroly na ebolu na marockém letišti.

Kontroly na ebolu na marockém letišti. | foto: AP

Kontroly kvůli ebole zavádí pět letišť v USA, sestře v Madridu je lépe

  • 10
Spojené státy zavádějí kvůli šíření eboly speciální kontroly cestujících na pěti hlavních letištích. Doplňující opatření zavedla i Velká Británie a další státy. Ve Španělsku se mezitím zotavuje první nakažená na starém kontinentu. Masivní šíření eboly se ani tak nedaří zastavit.

Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku bude prvním z pěti amerických letišť, které začnou kontrolovat cestující na virus eboly. Od soboty budou všichni cestující z Guiney, Sierry Leone nebo Libérie muset projít speciální prohlídkou, uvádí agentura Reuters.

Epidemie eboly

Cestující budou uvedeni do oddělené části letiště, kde budou izolováni od ostatních cestujících. Pracovníci letiště jim pak budou kontrolovat teplotu a ptát se na otázky týkající se jejich zdraví a možnosti kontaktu s nakaženými. Podle agentury budou všichni, kteří neprojdou testem, převezeni do Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Tam lékaři rozhodnou, jestli je potřeba další pozorování, nebo ne.

K letišti JFK by se měly příští týden připojit další čtyři americká letiště - v Newarku, Chicagu, Atlantě a Washingtonu. Skoro všichni cestující, kteří přijedou do Spojených států z nejvíce zasažené oblasti, totiž projdou skrze těchto pět letišť.

„Věříme, že tato nová opatření lépe ochrání zdraví Američanů, ačkoliv víme, že žádné opatření nesrazí nebezpečí na nulovou pravděpodobnost, dokud neskončí epidemie eboly v západní Africe,“ řekl ředitel centra pro kontrolu a prevenci nemocí Tom Frieden.

Američané tak následují příkladu Velké Británie, která zavedla kontroly na několika letištích a přístavech už minulý týden, a to i přes protesty části veřejnosti. Není totiž zcela jasné, jak kontroly provádět, a zda budou vůbec účinné, uvádí britský list The Independent.

Stav nakažené Španělky se zlepšuje

Zdravotní stav španělské ošetřovatelky nakažené ebolou se v noci na sobotu mírně zlepšil a žena komunikuje s lékaři. Uvedla to španělská média, podle nichž nemocnice na sestře vyzkoušela už tři druhy experimentální léčby.

Ošetřovatelka Teresa Romerová podle deníku El Mundo vykazuje proti pátku známky zlepšení a komunikuje s lékaři. Španělka se nakazila virem od španělského misionáře, kterého ošetřovala, a stala se prvním člověkem infikovaným na evropském kontinentu (více čtěte zde). 

Její stav nadále zůstává vážný a podle médií lékaři nasadili k léčbě vedle dříve podaného léku ZMapp další dvojici experimentálních prostředků, nespecifikovali však které. Romerová také dostala krevní plazmu řádové sestry Paciencie Melgarové, která se nedávno z eboly vyléčila.

Madridská nemocnice Carlose III. do soboty 11. října přijala celkem 17 pacientů, kteří přišli s Romerovou do styku, a zůstávají na pozorování. Je mezi nimi její manžel, zdravotníci, kteří o ní pečovali, kadeřnice a uklízečka. Žádný z nich podle listu ABC zatím nevykazuje známky nákazy.

Misi OSN v Libérii zavřeli preventivně do karantény

V Libérii bylo umístěno na pozorování 41 pracovníků mise OSN. Karanténa zahrnuje dvacet vojenských pracovníků. Opatření přichází potom, co se u jednoho z členů mise v Libérii potvrdil tento týden virus eboly.

„Je to preventivní opatření, aby nedošlo k dalšímu šíření nemoci. Nikdo zatím nevykazuje symptomy nemoci, ale budou sledováni celých 21 dní inkubační doby nemoci,“ uvádí oficiální prohlášení mise webové stránky USA Today.

Podle aktuálních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již na ebolu zemřelo 4033 lidí, což je téměř polovina z 8399 celkově nakažených osob. Naprostá většina obětí pochází z trojice afrických států. Z Libérie je hlášeno 2316 úmrtí, ze Sierry Leone 930 a z Guineje 778.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video