Stát chce nové oddělení pro nemocné SARS či ebolou. Vyjde na 80 milionů

  16:30aktualizováno  17:44
Hrozba zavlečení eboly připomněla plán Nemocnice Na Bulovce. Ta už téměř rok usiluje o směnu pozemku s hlavním městem, aby mohla postavit nové oddělení s 12 lůžky pro pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi. Podobné zařízení stát už má na Orlickoústecku. To je však vojenské, nemá nepřetržitý provoz a statut zdravotnického zařízení.

Bulovka je vybaveny kvůli pacientům s vysoce nakažlivými nemocemi dvěma bioboxy s osmi lůžky | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Nemocnice Na Bulovce je takzvaným kontaktním místem. To znamená, že právě sem se dostanou lidé s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Tedy například SARS, pandemickou chřipku, plicním morem či třeba ebolu, která se nyní šíří v Africe.

Nemocnice má nyní k dispozici dva boxy s osmi lůžky a speciální, uzavřený transportní vak pro přesun pacientů do těchto boxů (více o funkci vybavení čtěte zde). Chtěla by ale víc: přistavět k současné infekční klinice nové oddělení s 12 lůžky. Sloužilo by jako uzavřený prostor pro léčbu nebezpečných nemocí.

„Představovali bychom si, že budeme mít možnost rychle aktivovatelné, izolační lůžkové části nemocničního oddělení,“ řekla ředitelka Bulovky Andrea Vrbovská. Podle ní je rovněž důležitý bezpečný a rychlý přesun biologického materiálu, jenž je potřeba pacientům odebrat a následně vyšetřit v laboratoři.

Po takovém oddělení volá i stát. „Ministerstvo zdravotnictví na jeho stavbu a vybavení vyčlenilo 65 milionů,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Další, ale menší část peněz by investovala sama nemocnice.

Stavba a vybavení nového oddělení by stály celkem zhruba 80 milionů. Dalších zhruba 15 milionů by stál odhadem roční provoz.

Problémy s výměnou pozemku

Potíž je v tom, že nemocnice, která dosud patří státu, zatím nemá vhodný pozemek. Ten totiž patří hlavnímu městu. Praze proto nabídla jiný pozemek. Podle Vrbovské takový, jenž s tím potřebným sousedí a má stejnou výměru.

„Jednání probíhají devět měsíců. Konkrétní odpověď zatím nemáme,“ tvrdí Vrbovská s tím, že záměr zatím neprojednalo zastupitelstvo hlavního města. „Urgovali jsme s panem Valentou magistrát, aby nám dal informaci, v jakém stádiu se směna nachází,“ dodala ředitelka Bulovky.

To odmítá pražský radní pro zdravotnictví, sociální politiku a bydlení Martin Dlouhý. My jsme se na výměně dohodli, souhlasili jsem s ní. Jediný důvod, proč k tomu ještě nedošlo jsou technicko-administrativní problémy, které řeší náměstek paní ředitelky s naší správou majetku,“ řekl iDNES.cz Dlouhý.

Podívejte se do prostor na Bulovce, kde by se léčili nakažení ebolou:

Stát už přitom prostory pro léčení agresivních infekcí má: ve vojenském zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku. Jeho provoz stojí desítky milionů korun ročně a zařízení hrozilo, že bude uzavřeno.

Podle Valenty to však je jen záložní kapacita. „Těchonín nemá statut zdravotnického zařízení s 24hodinovým provozem,“ podotkl hlavní hygienik. Podle něj s Těchonínem stát v případě krizových situací počítá, ale jeho provoz musí být aktivován. Funkční je zařízení do 72 hodin. „My ale nemůžeme čekat tak dlouho,“ podotýká Vrbovská.

Primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová dodala, že Bulovka je na přijetí pacienta s ebolou či jinou nemocí připravena okamžitě a v kteroukoliv hodinu. Podle Roháčové zdravotníci před časem pohyb ve speciálních oblecích či práci v bioboxech zkoušeli jednou měsíčně, nyní trénují kvůli ebole jedenkrát týdně.

Roháčová také ujistila, že dosud Česko nezaznamenalo žádné podezření na onemocnění ebolou. „V posledních dnech jsme zaznamenali pacienty, kteří přijíždějí z afrických oblastí. Ale bylo to z těch, kde ebola není a jejich zdravotní stav jsme vyhodnotili tak, že se o ebolu nejedná,“ doplnila lékařka.

Co způsobuje virus ebola
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Žádné dotace pro Agrofert vyřeší Babišův střet zájmů, říká Transparency

Premiér Andrej Babiš na summituEU v Bruselu (13.12.2018)

Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš mohl vyřešit problém s údajným střetem zájmů, je zastavení čerpání...

Obrana spouští mamutí zakázku za 50 miliard. Vybere pásové obrněnce

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Ministerstvo obrany spouští historicky největší armádní zakázku v hodnotě až 50 miliard korun. Začíná s výběrem...

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Podle informací iDNES.cz se tak...

Najdete na iDNES.cz