Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

E-learningový projekt umožní studovat napříč ČR

  13:53aktualizováno  13:53
Na unikátním projektu pracuje Západočeská univerzita v Plzni spolu s univerzitami v Hradci Králové a ve Zlíně. Jeho cílem je propojit české vysoké školy tak, aby jednotlivé univerzity mohly navzájem vzdělávat studenty z partnerských škol.
Přes internet je možné ze Zlína studovat italštinu v Plzni. Ilustrační foto

Přes internet je možné ze Zlína studovat italštinu v Plzni. Ilustrační foto

Od září loňského roku už tzv. interuniverzitní studium vyzkoušelo více než osm set studentů. Díky projektu, na který přispěla Evropská unie ze svých strukturálních fondů pěti miliony korun, nyní například studuje 90 studentů z Hradce Králové a Zlína předmět italština na plzeňské univerzitě.

Zvolit si mohou i leteckou archeologii, fotografii, programovací techniky a další předměty. Naopak vysokoškoláci z Plzně mohou sáhnout mimo jiné po předmětu elektronické publikování na zlínské univerzitě.

Nikdo ze studentů přitom nemusí opouštět svoji "Alma mater". Výuka se odehrává prostřednictvím e-learningu, internetového připojení a videokonferencí.

Univerzity se snaží cizím studentům nabídnout atraktivní předmět, který jim "domácí" škola není schopna sama zajistit. Vzájemně si tak vyměňují předměty a využívají v národním měřítku experty.

"Začátkem semestru se koná zahajovací mítink. V průběhu pak diskusní fóra, zadávání úkolů, autotesty, to vše prostřednictvím internetu. Mítinky je možné uskutečnit formou videokonference, na začátku i na konci za studenty může přijet lektor," vysvětluje Jan Hán, ředitel Ústavu celoživotního vzdělávání ZČU, který projekt zajišťuje. Právě videokonference prý zažívají určitý boom.

"Ukazuje se, že tato forma je naprosto stejně kvalitní, jako když si daný lektor stoupne přímo před studenty. Projekt se zatím rozbíhá a je omezen na tři vysoké školy. V podstatě ale neexistuje hranice limitující počet škol, ani hranice limitující počet studentů," upřesňuje Jan Hán.

S trochou nadsázky dodává, že když se povede provázat univerzity mezi sebou, mohly by se začít chovat jako jedna globální univerzita, a vznikl by tak přirozený vzdělávací trh.

Na druhou stranu prý existují některé fakulty, které o interuniverzitní studium nestojí. "Zatím si kolem sebe staví obranu. Kromě toho, že mohou nabízet, mohou také ztratit možnost využít svůj potenciál. Je totiž zřejmé, že studenti volí jako vyučující kapacity v daném oboru a dali by možná přednost nabídkám partnerských škol," vysvětluje ředitel.

Ve světě existují zárodky podobných sítí propojených vysokých škol. ZČU si ale vytvořila vlastní, originální model, nepřebírala ho.

S e-learningem má ZČU dlouhodobou zkušenost už od roku 1997. Ještě před spuštěním interuniverzitního studia jeho prostřednictvím studovaly čtyři tisícovky studentů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Sněmovna dostala žádost o vydání Růžičky z ANO, ten po zvolení změnil názor

Pavel Růžička, jeden z deseti obžalovaných zastupitelů Postoloprt, je od října...

Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance hnutí ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání. Ten byl před volbami...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz