Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

E-learning se stává hudbou blízké budoucnosti

  7:00aktualizováno  7:00
Dnešní maturanti už nutně musí považovat práci s počítačem za součást gramotnosti. Je to také oblast, ve které většinou hravě předčí své učitele, kteří se v době počítačů ještě nenarodili a často se k nim dostali až v dospělosti. Na vzestupu je proto využití počítačů při výuce a vzdělávání.
Počítačová gramotnost se zlepšuje, vybavení škol pomalu také. Ilustrační foto

Počítačová gramotnost se zlepšuje, vybavení škol pomalu také. Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Vzhledem k bídnému vybavení škol výpočetní technikou (v průměru vychází jeden počítač na pět českých učitelů) to studenti učitelům v úrovni práce na počítači a v orientaci na internetu stále s přehledem "natřou".

Ne ve všem, co se týká práce s počítačem, dosahují současní středoškoláci mezinárodní úrovně. Také práce s počítačem a internetem má různé polohy, které je možné měřit.

Jednou z takových je například e-learning, tedy metoda, která je postavena na využívání počítačů a internetu ve vyučování a při individuálním studiu.

Je to hlavně na studentech
V rozvinutých zemích je většinou využívání e-learningu ve školách na vyšší úrovni, než je tomu u nás. Jistě to závisí na vybavení škol výpočetní technikou a situace z českých středních škol, kdy školy mají k dispozici většinou jednu učebnu (často s pochybným vybavením), rozvoji e-learningu nenapomáhá.

V některých zemích, které jsou k využívání e-learningu víceméně donuceny kvůli velkým vzdálenostem a přírodním podmínkám (například Austrálie, Finsko), se naopak stal e-learning zcela běžnou alternativou takzvaného prezenčního vzdělávání.

Ve skandinávských zemích je už v současné době možné studovat vysokou školu doslova "dálkově" - přes internet.

Čeští studenti si budou muset na tyto vymoženosti ještě nějakou dobu počkat, protože motivace k dohánění vyspělého světa v tomto ohledu není podle dosavadních snah nijak velká.

O to více je na nich, jak se dokážou s novými trendy ve vzdělávání popasovat individuálně. Většina českých středoškoláků má v současnosti přístup k počítači a k internetu zajištěn. Ne sice ze školy, ale hlavně z domu nebo z jiných zdrojů.

Tuto činnost by měli v co největší možné míře rozvíjet a zdokonalovat se v ní, protože pro budoucí vysokoškoláky je práce s počítačem nevyhnutelností.

Studium se po administrativní stránce vede většinou přes informační systémy fakult, komunikace s učiteli, knihovnou a shánění materiálů ke studiu vůbec funguje nejčastěji elektronickou cestou. Takže pro studenta je to vlastně existenční nutnost.

Internet by měli uchazeči o vysokoškolské studium využívat pro studijní účely už dříve. Nejen k vyhledávání zadaných referátů, ale třeba právě k přípravě na přijímací zkoušky na vysoké školy.

Nabídka studia s využitím e-learningu totiž rozhodně, oproti jiným parametrům "computerizace" českého školství, není v plenkách.

Internetové kurzy
Společnost Scio rozvíjí český e-learning už několik let na bázi internetových kurzů. Výhoda internetového kurzu spočívá v tom, že je přístupný odkudkoliv a stačí k němu pouze internetové připojení, přičemž náklady na pořízení jsou ve srovnání s jinými formami přípravy (například s prezenčními kurzy pořádanými školami a vzdělávacími agenturami) podstatně nižší.

Internetové kurzy v sobě spojují pohodlnost a obsáhlost tradičních přípravných materiálů (učebnice, skripta) s aktuálností předávaných informací a možností interaktivní komunikace s uživateli (na podobné úrovni, jako komunikuje při výuce učitel se studentem).

Ten je při práci s kurzem veden, je upozorňován na chyby, kterých se dopouští, a zároveň je mu názorně vysvětleno, co dělá špatně a je mu předložen optimální postup pro dosažení správného výsledku.

Výhoda internetového kurzu je také v tom, že má neomezenou kapacitu a je možné ho stále aktualizovat a doplňovat o nové informace. Internetové kurzy společnosti Scio také nabízejí možnost komunikace s "živým" lektorem, tudíž je možné téměř úplně odbourat riziko neporozumění nebo nesprávného chápání látky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz