Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dzurindova éra se začala chýlit ke konci

  7:40aktualizováno  7:40
Oficiální datum konce kabinetu Mikuláše Dzurindy je už známé: předčasné volby proběhnou 17. června. Pro nezdolného slovenského premiéra je typické, že do té doby povede vládu zase Dzurinda. V červnu to bude bez tří měsíců osm let, co tento maratonec stanul v čele Slovenska.
Bylo mi jasné, co na mě chystají, a rozhodl jsem se rychle jednat, řekl premiér. Ilustrační foto.

Bylo mi jasné, co na mě chystají, a rozhodl jsem se rychle jednat, řekl premiér. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že s jeho odchodem skončí i jedna éra pravicových stran na Slovensku.

Zjednodušeně řečeno ji charakterizoval obdiv ze strany zahraničních investorů a analytiků, třeba sekce Economist Intelligence Unit, a podezíravost ze strany chudších vrstev.

Z dílny lidových tvořitelů pocházejí nápisy jako "Dzurinda, ztrať sa, Mečiarko, vrať sa," které bylo možné číst na veřejných prostranstvích od počátku vládnutí koalice pravicových stran. Přejí si však Slováci opravdu návrat Vladimíra Mečiara?

Podle posledních průzkumů by jej v tuto chvíli volilo třináct procent voličů (o tři procenta více než v prosinci), což by z jeho hnutí učinilo druhé nejsilnější seskupení v parlamentu. Nejoblíbenější stranou nadále zůstává dlouhodobě Smer právníka Roberta Fica s více než třiceti procenty.

Dzurinda však může v červnových volbách stále ještě uspět, přestože průzkumy jeho SDKU v současné době přisuzují asi devět procent podpory, což znamená čtvrté místo. Podle analytiků byla totiž jeho neústupnost chytrým tahem.

Požadavek koaličního KDH, aby dodatek ke smlouvě s Vatikánem umožnil nábožensky založeným lidem odmítat v neděli pracovat, nebyl mezi voliči tak populární a celý spor byl vnímán jako malicherný.

"Bylo mi jasné, co na mě chystají, a rozhodl jsem se rychle jednat," popsal premiér pro deník Nový čas, proč se rozhodl nepřistoupit na ultimátum KDH a raději připustil rozpad koalice.

KDH v současné době téměř vylučuje, že by s Mikulášem Dzurindou někdy opět zasedla v kabinetu. "Obávám se, že každý, kdo jej zažil jako premiéra, s ním má velmi negativní zkušenosti," řekl ve středu odstupující ministr vnitra Vladimír Palko.

Obě křesťanské strany mají přitom asi tak z poloviny totožný program, což připustil i Palko: "Kdybych to přirovnal ke coca-cole, tak my jsme spíše classic, zatímco oni jsou light," osvětlil rozdíl mezi KDH a SDKU Vladimír Palko na příměru ze světa limonád. Bylo mi jasné, co na mě chystají a že musím jednat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz