Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Islamistka z Alabamy není naše občanka, tvrdí Pompeo. Pravdu však nemá

  19:49
Americká členka Islámského státu Hoda Muthanová nemá americké občanství a nemá tak nárok na návrat do USA. Oznámil to americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Zřejmě se odkazuje na zákon o dětech diplomatů, ten se však na ženu nevztahuje. Lidé jen s jedním občanstvím o něj navíc podle mezinárodního práva nemohou přijít, což je případ i Britky Shamimy Begumové.
Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě...

Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při oficiální návštěvě Maďarska v Budapešti. (11. února 2019) | foto: Reuters

„Slečna Hoda Muthanová není americkou občankou a nebude vpuštěna do Spojených států. Nemá na to žádný právní nárok, nemá platný americký pas a nemá ani právo na pas nebo na vízum pro cesty do Spojených států. Všem americkým občanům i nadále doporučujeme, aby nejezdili do Sýrie,“ napsal Pompeo v oficiálním prohlášení.

Islamistka z Alabamy. Chtěla prolévat krev Američanů, teď prosí o návrat

Podobně se vyjádřil i americký prezident Donald Trump, který na Twitteru uvedl, že Pompea instruoval, aby Muthanovou nepoustěl zpět do země. A to i přesto, že se v ní narodila. 

Nyní čtyřiadvacetiletá Američanka z Alabamy odjela do Sýrie, kde se přidala k Islámskému státu (IS), v roce 2014. Brzy začala na sociálních sítích vyzývat k prolévání krve bezvěrců

Nyní říká, že měla vymytý mozek, že byla příliš mladá a svých činů hluboce lituje. Americkou vládu také ze syrského zajateckého tábora prosí o odpuštění a možnost návratu k rodině. Právě v té však nyní tkví jádro sporu, zda má Muthanová právo na návrat či nikoliv.

20.února 2019 v 22:05, příspěvek archivován: 21.února 2019 v 12:43

I have instructed Secretary of State Mike Pompeo, and he fully agrees, not to allow Hoda Muthana back into the Country!

Mladá žena se totiž narodila jemenským přistěhovalcům, přičemž její otec dříve působil jako jemenský diplomat. Podle amerického práva sice děti přistěhovalců narozené v USA automaticky získávají americké občanství, u dětí diplomatů je však výjimka. Podle amerického deníku The New York Times (NYT) totiž vyslanci cizích zemí spadají pod jurisdikci své rodné země. 

Ačkoliv Pompeo blíže nezdůvodnil, proč by Muthanová neměla mít nárok na návrat do země, podle NYT se zřejmě bude chtít odkázat právě na tuto výjimku. Jenže zřejmě neoprávněně. 

Otec mladé islamistky už totiž v době, kdy se narodila, diplomatem nebyl. Americké vládě proto údajně poslal dopis, ve kterém vše dokazuje, odpověď však nedostal. Podle právníků, kteří Muthanovou a její rodinu zastupují, má navíc žena už dva americké pasy, jeden dostala v dětství a o druhý si zažádala před svým odjezdem do Sýrie.

Jak zabránit v návratu svým džihádistům, nyní řeší i Velká Británie. Ta už prohlásila, že devatenáctiletá Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety přidala k IS spolu se dvěma kamarádkami, ztratí britské občanství.

Dívka už podle Al-Džazíry zvažuje další možnosti a možná požádá o občanství v Nizozemsku. Právě odtamtud totiž pochází její manžel, kterého si vzala v Sýrii. „Pokud ho pošlou do vězení v Nizozemsku, můžu na něj mezitím počkat tam,“ míní dívka.

Begumová je sice bangladešského původu, nemá však tamní občanství, nikdy v Bangladéši nebyla a její jediný pas je britský. Podle mezinárodního práva by tak o něj neměla přijít, britská vláda se však odkazuje právě na dívčin bangladéšský původ.

K Islámskému státu se připojilo 40 tisíc cizinců ze 110 zemí

Podle statistik, z nichž cituje stanice BBC, se k IS za dobu jeho existence připojilo 40 tisíc zahraničních bojovníků ze 110 zemí. Mezi těmi západními má primát Francie, odkud k IS odešly skoro dva tisíce lidí. Skoro tisíc bylo Němců, 850 Britů, zhruba 500 Belgičanů a přes 200 Švédů. K britské skupině patří 150 žen a 50 dětí.

Londýnské mezinárodní středisko pro studium radikalizace (ICSR) uvádí, že IS posílilo 41 490 cizinců, z nichž přes 32 800 byli muži, více než 4 700 ženy a k nim patřilo 4 640 dětí.

Z tohoto rozboru vyplývá, že z blízkovýchodních a severoafrických zemí přišlo přes 18 800 lidí, z východní Evropy více než 7 200, ze Střední Asie téměř 6 000, přes 5 900 ze západní Evropy, více než tisíc z jihovýchodní Asie, 753 z amerických států, Austrálie a Nového Zélandu, 447 z jižní Asie a 244 ze subsaharské Afriky.

Arabsko-kurdská koalice SDF, která proti IS bojuje v Sýrii, tento týden oznámila, že v jejích věznicích je 800 zahraničních bojovníků IS z téměř padesáti zemí. Koalice, která od roku 2014 pod vedením USA poskytuje leteckou podporu v boji proti IS, se domnívá, že většina bojovníků je nyní buď po smrti, nebo v zajetí. Přesnější údaje o mrtvých cizincích chybí. Britská MI5 v říjnu 2017 oznámila, že za bojů v Sýrii a Iráku zemřelo 130 Britů.

K tomu 700 žen a 1 500 dětí je v táborech pro uprchlíky. Jména těchto vězňů až na výjimky nejsou známa. Abdal Karím Umar ze SDF řekl, že si jeho koalice přeje, aby cizinci odjeli do svých zemí. SDF je považuje za časovanou bombu a Umar řekl, že zaútočí-li Turecko na SDF, jak pohrozilo, vypukne chaos a radikálové z věznic uprchnou.

Kromě lidí vězněných v Sýrii je asi tisíc cizinců drženo v Iráku. Není jasné, zda toto číslo zahrnuje ženy a děti. Podle Human Rights Watch bylo do loňského června souzeno v Iráku 72 žen. Obviněny byly za nelegální vstup a členství nebo nápomoc teroristické organizaci. Většina z nich byla shledána vinnými a odsouzena k doživotí nebo trestu smrti. Byly mezi nimi ženy z Turecka, Ruska, Francie a Německa.

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Generální tajemník OSN António Guterres na začátku února řekl, že IS má v Iráku a Sýrii stále 14 až 18 tisíc bojovníků, mezi nimiž je 3 000 cizinců. ICSR došlo k závěru, že přes 7 300 členů IS se už vrátilo do svých zemí. 

Bylo mezi nimi 256 žen a s nimi odjelo 1 180 dětí. Do loňského června se do západní Evropy vrátilo přes 1 765 lidí z IS. Mezi nimi bylo 425 Britů, avšak jmenovitě jsou potvrzeny jenom dvě ženy a čtyři děti. V Iráku a táborech spravovaných SDF je uvězněno na dva tisíce dětí. S mnohými jsou jejich matky, další jsou sirotci. Ani k těmto dětem se většina zemí nehlásí. Je těžké zjistit jejich národnost a odborníci je označují za bezpečnostní riziko.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

ANALÝZA: Zbožný, prostý, ale silný. Čím Indy tolik uhranul fenomén Módí

19. dubna 2024

Premium Naréndra Módí válcuje Indii jako málokterý jeho předchůdce. Zdá se nezastavitelný, podobně jako...

Prezident Pavel vyzval v americké CNN, aby Kongres schválil pomoc Ukrajině

18. dubna 2024  23:09

Český prezident Petr Pavel Spojené státy, aby schválily podporu pro Ukrajinu. Řekl to v pořadu...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...