Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Reportér pronikl mezi francouzské džihádisty, natočil plánování útoků

  17:20aktualizováno  17:20
Pustil se do odvážné reportáže a vyšlo to. Francouzskému novináři se podařilo infiltrovat buňku francouzských džihádistů nadšených do služby Islámskému státu. Reportér je po celou dobu natáčel skrytou kamerou a přitom zůstal v utajení. Skončil až ve chvíli, kdy dostal pokyn zaútočit v nočním klubu - spolu s návodem na sestrojení sebevražedné vesty.

Mladý Francouz s tureckými kořeny vystupující pod jménem Oussama plánoval, jak například zaútočit raketometem na letící letadlo nad pařížským letištěm. | foto: Twitter.com/@canalplus

Vystupuje pod pseudonymem Saíd Ramzi. Devětadvacetiletý muž s africkými kořeny pracuje ve Francii jako novinář. Sám nezastírá, že je muslim. Označuje se dokonce za „stejnou generaci jako vrazi“, kteří vedli útok v pařížských ulicích a klubu Bataclan 13. listopadu 2015.

Proniknout do skupiny mladých džihádistů se rozhodl, aby odhalil jejich motivaci a myšlení. To, co ve skupině poznal, nemělo podle jeho slov s islámem nic společného. „Tyhle džihádistické rychlokvašky si myslí, že mstí utlačované, ale ve skutečnosti jsou to jen bezpáteřní zbabělci,“ cituje Ramziho web The Australian.

Ramzimu se podařilo získat důvěru skupiny, která si říká Alláhovi vojáci. Film, který sestříhal ze záběrů skryté kamery a vlastních komentářů, mapuje šest měsíců, které strávil v jejich řadách. Připustil, že po celou dobu měl strach o svůj život. „Jsou hrozně paranoidní a neustále vás testují,“ vysvětlil.

Upoutávka na reportáž, kterou odvysílala stanice Canal+ (v původním znění):

Mladíky označuje za „fast foodové islamisty, kteří neví nic o víře, kterou se ohání“. “Nenarazil jsem na islám ani na snahu zlepšit svět. Jsou to jen ztracení, frustrovaní, lehce manipulovatelní mladíci se sebevražednými sklony,“ popsal Ramzi své dojmy z džihádistů agentuře AFP.

To, co mladé muže podle něj přivedlo na scestí, je doba, ve které žijí. „Měli tu smůlu, že se narodili do éry Islámského státu. To je velice smutné. Jsou to mladí lidé, kteří něco hledají, a tohle je to, co našli,“ řekl.

Kontakty na sociálních sítích a schůzka s „emírem“

Infiltrace do skupiny nebyla podle Ramziho nijak složitá. Nejprve jen sledoval na Facebooku ty, kteří chválili násilný džihád, a kontaktoval je. Potom se musel setkat s mužem zvaným „emír“, který vedl skupinu asi tuctu mužů. Někteří z nich se narodili jako muslimové, jiní konvertovali. Schůzka probíhala ve městě Châteauroux na středozápadě Francie ve sportovním centru, které bylo přes zimu opuštěné.

Islámský stát

„Emír“, mladý Francouz s tureckými kořeny vystupující pod jménem Oussama, se na jejich prvním setkání zrovna snažil přesvědčit novináře, kterého znal jako Abú Hamzu, aby vedl sebevražedný útok. „Směrem do ráje, tudy vede cesta. Pojď bratře, jdi do ráje. Naše ženy tě tam očekávají spolu s anděli a služebníky,“ říkal podmanivě Oussama s lehkým úsměvem na rtech. „Budeš mít palác, okřídlené zlaté koně a rubíny,“ přidával.

Jiné setkání později proběhlo u mešity na pařížském předměstí Stains. Severní předměstí sousedí s nechvalně proslulým Saint Denis, odkud pocházeli někteří teroristé útočící ve Francii včetně strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda (více zde). Předměstí si nevybral náhodně. Ve Stains leží letiště Le Bourget, na které Oussama při řečnění odkazoval. Ukázal na jedno letadlo a řekl: „S malým raketometem můžete jedno z nich dostat... udělejte něco takového ve jménu Dawly (Islámského státu) a Francie bude traumatizovaná na století.“

Oussama, stejně jako jiní další členové skupiny, odjel za Islámským státem do Sýrie. Byl však zadržený tureckou policií, která ho poslala zpátky do Francie, kde strávil pět měsíců za mřížemi a vysloužil si policejní dohled. Zatímco se tak Oussama i po propuštění musel hlásit každý den na policejní stanici, svou skupinu organizoval po síti. Využíval k tomu zašifrované zprávy na aplikaci Telegram (více o oblíbené aplikaci islamistů čtěte zde).

Domlouval přes ni setkání se svými stoupenci, na kterých pak vyzýval k útokům. „Musíme zasáhnout vojenskou základnu. Když jedí, tak jsou všichni seřazení, a ....ratatatatata,“ říkal nadšeně Oussama a hlasem napodoboval zvuk střelby.

Dostal návod na výrobu sebevražedné vesty a cíl

Nejsou to však jen vojenské cíle, které Oussamovi vadily. Cílit chtěl také na média. „Naši novináři, BFM, iTele jsou ve válce proti islámu. Stejně jako to udělali v Charlie (Hebdo). Musíte je udeřit přímo do srdce. Překvapit je. Co chcete, aby udělali? Nejsou dobře chráněni. Francouzi musí umírat po tisících,“ vyzýval Oussama své ovečky, aby zabíjely novináře významných francouzských televizních stanic. Odkazem na „Charlie“ vzpomněl na útok bratrů Kouachiových, kteří stříleli v redakci týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015 a zanechali za sebou 12 mrtvých (více o útoku čtěte zde).

Situace u Alláhových vojáků se začala přiostřovat, když Ramzi dostal pokyn, aby přinesl z lesa zbraň a setkal se s mužem jménem Abú Sulejman. Ten se měl zrovna vrátit ze syrského Rakká s instrukcemi. Ramzi se s ním měl sejít na vlakovém nádraží, ale místo muže na něj čekala žena v nikábu. Novináři v utajení předala maskovaná žena dopis, kde byl podle Ramziho návod jak vyrobit sebevražednou vestu a zadaný cíl, kde měl zaútočit. Ve vybraném nočním klubu měl Ramzi střílet, dokud nebudou všichni mrtví, počkat na bezpečnostní složky a poté odpálit vestu s výbušninami.

Tehdy se však smyčka kolem skupiny začala stahovat. Policie jim byla na stopě a v prosinci 2015 začala jednotlivé členy zatýkat. Tehdy Ramzi infiltraci ukončil. Dokument, který na základě své zkušenosti vytvořil, odvysílala v pondělí francouzská televizní stanice Canal+

Místo, kde se Ramzi poprvé setkal s „emírem“ (modrá značka), letiště Le Bourget, na které „emír“ plánoval útok (šedá značka)

Místo, kde se Ramzi poprvé setkal s „emírem“ (modrá značka), letiště Le Bourget, na které „emír“ plánoval útok (šedá značka)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz