Ukrajina vyšle do Eurovize zpěvačku z Krymu, zazpívá o Stalinovi a Tatarech

  • 116
Ukrajinská účast v letošním finálovém kole hudební soutěže Eurovize se ponese v duchu vzpomínky na odsun krymských Tatarů na příkaz Josifa Stalina. Zpívat o ní bude tatarská zpěvačka Džamala, která sama pochází z poloostrova anektovaného Ruskem. Moskvu nominace rozhořčila.

Dvaatřicetiletá interpretka jménem Susana Džamaladinovová (uměleckým jménem Džamala) chce během finále ve Stockholmu zaujmout písní nazvanou 1944, která je věnována krymským Tatarům deportovaným sovětským režimem za druhé světové války.

Deportace, které měly být podle sovětského diktátora Josifa Stalina trestem za údajnou kolaboraci s nacistickým Německem, postihly asi 220 tisíc krymských Tatarů a příslušníků několika dalších krymských menšin.

Většina transportů zamířila do Střední Asie a na Sibiř. Až v roce 1967 byla obvinění vůči občanům tatarské národnosti odvolána a na konci 80. let jim byl povolen návrat do vlasti.

Džamala chce svou písní uctít památku krymskotatarských obětí stalinské éry.

Ačkoli v textu není zmínka o předloňské ruské okupaci Krymu, chápe ukrajinská veřejnost píseň i jako protest proti násilnému záboru ukrajinského poloostrova Ruskem na jaře roku 2014.

„Věřím, že dokážu Evropě povědět o Ukrajině, co ještě neví. To, čeho si Evropa není vědoma v rozsahu, v jakém bych chtěla. Chci aby Evropa věděla, že Ukrajinci jsou upřímní, citliví a velmi srdeční. Že vědí, co znamená utrpení. My víme, co znamená trpět. Ale dosáhneme svých cílů, protože víme, kde děláme chyby,“ řekla Džamala.

Zakažte tu píseň, žádá Moskva pořadatele

Stejně podle všeho chápe píseň i Moskva. Poslanci ruského parlamentu jsou podle agentury RIA Novosti rozhořčeni a žádají vedení soutěže, aby „politickou provokaci“ nedopustilo. Regule Eurovize podle agentury DPA texty politického zaměření nepřipouštějí.

V roce 2009 nebyla z těchto důvodů připuštěna do soutěže gruzínská skupina Stephane & 3G s písní We Don’t Wanna Put In, která byla podle Evropské vysílací unie, jež soutěž pořádá, útokem na ruského prezidenta Vladimira Putina.

V Rusku, ale i v řadě jiných evropských zemí, je soutěž Eurovize mimořádně sledovaná a populární. Loňský ročník přitáhl k televizním obrazovkám 197 milionů diváků z celého kontinentu.

V České republice však velký zájem nevyvolává, což bylo v minulosti důvodem, proč se Česko několikrát soutěže neúčastnilo. Loni Českou republiku zastupovali Marta Jandová a Václav Noid Bárta, do finále se ale nedostali (více se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video