Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dyje se valí na Novosedly protrženou hrází

  11:55aktualizováno  17:13
Do Novosedel na Břeclavsku míří voda z přetržené hráze řeky Dyje na rakouském území. Lidem sice nehrozí přímé nebezpeční, ale podle vodohospodářů by mělo dojít k zaplavení rozsáhlých zemědělských pozemků. Naopak v jižních Čechách hladiny řek klesají, situace je stabilizovaná také na Znojemsku.

Hrázi Vranovské přehrady zbývalo k přetečení jen pár centimetrů. | foto: iDNES.cz

"Rozlitou vodu se pokusíme stáhnout do Nových Mlýnů tím, že snížíme hladinu jejich horní nádrže," řekl ředitel Povodí Moravy Pavel Mylbachr. Odtok z vodního díla přitom bude stále takový, aby nijak neohrozil Břeclav, zdůraznil.

Obydlené části Novosedel i nedaleké obce Jevišovka by měly ochránit stávající hráze. Také starosta Novosedel František Trefilík věří, že voda z protržené hráze lidi ani jejich obydlí neohrozí. "Obáváme se ale zaplavení 450 až 600 hektarů zemědělské půdy," řekl.

Stavět hráze z pytlů s pískem podle něj nemá nyní význam. Jediným řešením je snížit hladinu vody v řece Dyji a přečerpávat, míní. Už dopoledne bojovali tamní dobrovolní hasiči s vodou, která se vylila z místního potoka do zahrádek a na fotbalové hřiště.

Mnohem pozitivnější je nyní situace v oblasti Vranovské a Znojemské přehrady. "Podařilo se nám územím provést bez větších škod více než tisíciletou vodu, to znamená průtok kolem 580 metrů krychlových za sekundu," zdůraznil Mylbachr.

Umožnil to zejména správný postup odpouštění na Vranovské přehradě, která narozdíl od záplav před třemi měsíci nepřetekla a také oprava hráze na Znojemské přehradě, jenž byla dokončena letos, dodal.

Nejhůře postiženou obcí na jihomoravském toku Dyje zůstane po nynějších záplavách nejspíše Podhradí na Znojemsku, které leží nad všemi vodními nádržemi a kde není možné vodu regulovat. Bylo tam zatopeno přes 30 domů. Podhradí se na velkou vodu nestačilo včas připravit. Podle starosty obce Petra Čálka měla informace o valící se vodě z rozvodněné Dyje přijít dřív z rakouské strany.

Jihočeské řeky, jejichž hladiny zvedl vydatný déšť, klesají. Podle dispečera Povodí Vltavy Jiřího Balouna si většina jihočeských toků prodělala povodeň v nyní už voda pouze opadává. Výjimkou je pouze Lužnice. "Do Bechyně může dojít povodňová vlna na Lužnici až v pondělí," řekl Baloun.

V Praze se zastavily lodě
V Praze mohou plavidla jezdit pouze mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem. Důvodem je zvýšená hladina Vltavy.

Průtok v Malé Chuchli překročil už v pátek večer první povodňový stupeň a vzrůstal. Dispečer Povodí Vltavy uvedl, že se udrží zhruba na hranici 700 metrů krychlových, což je podle něho pod hranicí jednoleté povodně.

Magistrát už v pátek preventivně uzavřel protipovodňová vrata do Čertovky. Byl zastaven provoz obou pražských přívozů před Vltavou Podbaba - Podhoří a Sedlec - Zámky.

V Praze by měl průtok klesat tak, jak se budou snižovat hladiny na Sázavě a na Berounce. Dispečer předpokládá, že první povodňový stupeň vydrží v metropoli patrně až do konce příštího týdne.

Krize čeká na Hevlín
Kritickým místem bude nyní Hevlín, kde koryto neudrží průtok vyšší něž 180 metrů krychlových za sekundu. Byl zde proto vyhlášen třetí povodňový stupeň. Při posledních záplavách před třemi měsíci se v kritickém místě snížila silnice, což by mělo umožnit bezpečný rozliv vody do neobydlené oblasti, řekl hejtman. Místa kde by voda mohla bránit průjezdu silnice střeží policie.

Třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, platí nadále i ve Znojmě, kdy bylo zaplaveno několik sklepů a zahrádek. Také tam se ale situace zlepšila.

Lužnice stále stoupá
Podle meteorologů bude rozvodněná Lužnice o víkendu ještě stoupat. Kvůli prudkému nárůstu přítoku z rakouské části povodí překročila Lužnice třetí stupeň povodňové aktivity v Nové Vsi a v Pilaři.

V Nové Vsi hladina už opět klesá. Další vzestup hladiny Lužnice lze čekat v Klenovicích a Bechyni, kde zřejmě v průběhu noci či neděle bude rovněž dosažen třetí stupeň povodňové aktivity.

Na středním toku Dyje se dá vzhledem k příznivému vývoji předpokládat další zklidňování situace. Na Dyji a Lužnici ale budou zvýšené vodní stavy přetrvávat ještě na počátku příštího týdne, uvedli meteorologové.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz