Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvoumetrového Tvrdíka chrání křehká dívka

aktualizováno 
Půvabná žena v roli ochránce dvoumetrového ministra obrany, za něhož, pokud na to přijde, musí nasazovat život, aniž by on hnul prstem? Tak to tu ještě nebylo Jméno dívky, která chrání ministra Tvrdíka, je pro veřejnost tabu. S velkým váháním svoluje k částečnému zveřejnění - Alena K. "Tahle pravidla musím kvůli bezpečnosti osoby, kterou chráním, ale i kvůli sobě respektovat," říká Alena.

Ze stejného důvodu odmítá fotografování. Redakční fotograf David Neff dostal od Aleny takový "kartáč", na který jen tak nezapomene: "Že to mám zkusit ještě jednou? Ani nápad! Takovou šikanu už zažít nechci!"

Šéf Tvrdíkovy osobní ochrany Marek L. přiznává, že byl vždy proti tomu, aby děvčata sloužila ve speciálních jednotkách. "Když jsem v Kosovu uviděl poprvé chlapa ve společné hlídce s holkou, litoval jsem ho. Říkal jsem si: chudák, kdyby šlo do tuhého, co si s ní jen počne. Pak jsem tam poznal holky, které sloužily v Belfastu, a změnil jsem názor. Například Rhonda velela prvotřídně secvičené skupině chlapů, kteří zasahovali proti demonstrantům. A vůbec jim nevadilo, že jim velí žena. Říkali naopak: 'Pod vedením téhle Irky jsme získali!' "

A co musela podstoupit Alena K., aby se dostala do elitní ochranky ministra obrany? Po maturitě vystudovala roční školu vojenské policie, pak doprovázela konvoje zvláštní důležitosti a stále častěji se zúčastňovala výcviku Tvrdíkovy ochranky. "Zpočátku proto, abych si vyzkoušela, zda to zvládnu, postupně mne ale jejich práce doopravdy chytla," vysvětluje Alena.

První pracovní nabídku šéfa Tvrdíkovy ochranky odmítla, protože si nevěřila. "Chtěla jsem tu práci poznat, než do toho kolotoče spadnu," vysvětluje. A Marek L. to tehdy pochopil: "Když vidím, že někdo není silně motivován, tak nemá ve speciálních operacích co dělat. Často je totiž sám, takže mu v průšvihu nikdo neporadí.

Sám se také, nehledě na to, že je zraněn, musí rozhodnout tak, aby jím hlídaná osoba útok přežila. A to není bez obrovské vnitřní disciplíny a motivace možné." O půl roku později si už Alena s Markem L. plácla.

Černovlasá "bodyguardka" je v Česku první ženou, která prošla nemilosrdným sítem, na němž ztroskotá i většina tvrdě trénovaných mužů. "Kumšt je v tom, že v naší práci nejsou svaly to hlavní. Ale když už o nich mluvíme, tak do posilovny samozřejmě chodím," říká ministrova ochránkyně.

Špičkoví ochránci nemohou být podle Marka L. pouze dobří běžci či střelci. Jde prý především o to, jak jsou předvídaví, a když už všechno selže, musí při napadení střežené osoby fungovat jako dokonale sehraný tým. "Sebeschopnější jedinec neznamená v ochraně osob nic. Jen sehraný tým má šanci," připomíná Alena.

Jan P., jenž zrovna hlídal s Alenou ministra, říká, že v některých věcech je lepší než muži. "Občas nás trumfne ve střelbě či v práci se zbraní." "Kluky to alespoň vyhecuje, aby se ještě víc snažili," dodává Alena. I na opatrnou zmínku o úlevách reaguje podrážděně: "Nechci je!"

Jeden problém tu přece jenom je: obrovská časová zaneprázdněnost ochránců. Začínají v šest hodin ráno a leckdy to s ministrem "táhnou" až do druhého dne. "Málokterá žena snese, že se její manžel ukáže doma jen občas," souhlasí Alena. Její přítel má zatím pochopení.

A ještě jedno úskalí musela Alena pokořit: nalézt v sobě natolik silný motiv, aby zvládla i mnohahodinová stání v předsálí, zatímco se ministr o něčem radí a občerstvuje se při tom.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz