Zájmy výrobců se odrazily v metodice testování potravin, říká europoslankyně

  17:12aktualizováno  17:12
V problematice dvojí kvality potravin se musí změnit evropská legislativa, shodli se odborníci. Podle europoslankyně Olgy Sehnalové se při tvorbě jednotné evropské metodiky odrazily zájmy výrobců. „Nepovažuji za správné, aby pravidla testování určovali sami testovaní,“ uvedla Sehnalová na odborné konferenci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Konferenci na téma Dvojí kvalita potravin z pohledu spotřebitele, zemědělce, zpracovatele, obchodníka a politika zahájila svým příspěvkem právě Olga Sehnalová, která je spoluautorkou usnesení, jež minulý týden přijal Evropský parlament. Europoslanci v něm uznali existenci dvojí kvality potravin, ale i drogistického zboží nebo kosmetiky na vnitřním trhu Evropské unie (o usnesení čtěte více v tomto článku). Europarlament zároveň vybídl Evropskou komisi k vypracování přísnější legislativy.

Podle Sehnalové by měla být dvojí kvalita výrobků považována za nekalou obchodní praktiku a postavena mimo zákon. „Věřím v poctivost většiny výrobců. Tam, kde chybí, musí být vymáhána,“ uvedla europoslankyně.

„Jsem připravena na velice tvrdý lobbing,“ prohlásila k prosazování evropské legislativy eurokomisařka Věra Jourová, která se problematikou dlouhodobě zabývá. „Zejména Německo, Nizozemsko nebo Dánsko se bojí o své národní produkty. Musím je přesvědčit, že jde o značky, u nichž mají spotřebitelé po celé Evropě legitimní očekávání stejné kvality,“ doplnila eurokomisařka. Nejde však podle ní o diktování chutí a cen.

Dvojí kvalitu potravin v Německu, Česku, Slovensku, Maďarsku a Rakousku loni testovalo i ministerstvo zemědělství. Z jednadvaceti testovaných dětských výživ, krmiv pro domácí zvířata a privátních výrobků obchodních řetězců se jich nelišilo sedm. Tři byly mírně odlišné, zbylých jedenáct bylo jiných. „Dvojí kvalita byla prokázána. Spotřebitelé v EU mohou zakoupit vizuálně stejné produkty, které se liší kvalitou,“ okomentovala výsledky náměstkyně ministra zemědělství Viera Šedivá.

Pro Čechy separát, pro Němce vepřové maso

Ministerstvo upozornilo na rozdílnou kvalitu potravin prodávaných pod stejnou značkou a podobným obalem v Česku a Německu dvakrát. Šlo o masovou konzervu dánského výrobce Tulip, který v Česku obsahoval drůbeží separát, zatímco v Německu vepřové maso (podrobnosti v článku Tajemství dánského lančmítu: pro Čechy separát, pro Němce vepřové maso), a rybí prsty, které v Německu měly více masa a o třicet procent větší balení. „Podle německé strany k porušení práva spotřebitele nedošlo,“ uvedla Šedivá. Obsah masa byl totiž na obalu uveden správně.

Dvojí kvalita potravin je problém jen cizích výrobců, tvrdí šéf komory

„Chuťové preference hrají svou roli. Dovedu si představit výrobky, které nejsou identické a mají například rozdílné koření. Nemyslím si ale, že český spotřebitel preferuje strojově oddělené drůbeží maso v porovnání s vepřovým,“ prohlásil Miroslav Koberna, ředitel Potravinářské komory.

Podle náměstka ministryně průmyslu Eduarda Muřického je nutné mluvit i o dvojí kvalitě nepotravinářských výrobků, u kterých spotřebitelé řeší především účinnost. „V nepotravinářských výrobcích je možná více problémů než v potravinách. Jde o několikanásobné rozdíly v kvalitě,“ doplnil Koberna.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Nepečujeme o demokracii denně a prohráváme budoucnost, varuje historik

Katolický kněz, pedagog a církevní historik Tomáš Petráček hovoří k lidem před...

Katolický kněz, vysokoškolský pedagog a církevní historik Tomáš Petráček ze současného stavu české společnosti viní...

S cukrovkou na obvod. Reforma chystá víc pravomocí pro praktické lékaře

Ilustrační snímek

Léčit cukrovku druhého typu, únik moči nebo vysoký krevní tlak praktičtí lékaři léčit umějí, také vědí, co pacientovi...

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz