Dvě tváře dnešní Libye: Syrta ukazuje ruiny domů, Misuráta Kaddáfího botky

  17:23aktualizováno  17:23
Dva libyjské přístavy stihl na první pohled stejný osud. Trosky domů, celé čtvrtě srovnané se zemí, obyvatelé bez střechy nad hlavou. Záleží ale na úhlu pohledu. Zatímco převážně rebelská Misuráta hledí do budoucnosti nadšeně, Kaddáfího Syrta nic dobrého neočekává.

Vojáci libyjské Přechodné národní rady běží ulicí rozbombardovaného Kaddáfího rodiště Syrtou. (19. října 2011) | foto: Reuters

Neklidný rok má za sebou celý arabský sever Afriky. Nejvíce to však platí o Libyi, jejíž povstalci dokázali během sedmiměsíčního krvavého povstání svrhnout svého dlouholetého autokrata. Mezi poslední bašty Kaddáfího režimu patřila Syrta, padla jako poslední. Protože platila za nejpevnější pilíř předchozího režimu, dá se tušit, že návrat do normálního života zde bude trvat nejdéle.

"Všechno zničili. Ani nemám jak zavřít dveře od svého domu," lamentuje Syrťan Hamíd Mišrí, zatímco reportérovi BBC předvádí místo, kde kdysi měl vchod do domu. Patro budovy výmluvně ukazuje, že se poroučelo po zásahu z raketometu. "Ukradli mi auto a asi dvacet tisíc dinárů," popisuje Hamíd. Všechny místnosti nesou stopy rabování.

Fotogalerie

Hamíd patří mezi poražené. Žil v Syrtě a za to musel zaplatit. V části města, kde žil, není dům, který by nenesl podobné stopy poškození. "Rebelové se asi potřebovali pomstít za všechna příkoří," kroutí hlavou nad troskami. Umírající Kaddáfího režim soustředil své poslední síly právě sem, proto povstalci čtvrť doslova srovnali se zemí.

Obyvatele Syrty navíc trápí, že si jich nová vláda příliš nevšímá a nutí je dál žít v troskách. "Chtějí Syrtu potrestat za její historii," uvažuje jiný muž, který se bál být jmenován. "Přitom tak čtyřicet procent zdejších obyvatel nepatřilo mezi Kaddáfího stoupence," dodává.

Syrta byla oblíbeným místem poraženého plukovníka. Díky bohatým investicím vytvořil z rodné vesničky velké přímořské město, jeden ze svých opěrných bodů.

Železná pěst a růžové lakýrky

V ruinách města hlídkují členové Misurátské brigády, tedy povstalecké sekce, která stála za jeho dobytím. A přitom právě Misuráta na tom není o moc lépe. Když se ještě Kaddáfí pevně držel u moci, tak jeho muži terorizovali povstalecké město se stejnou silou jako jeho obyvatelé později Syrtu.

I v Misurátě žijí lidé mezi troskami, mnoho domů je vypálených. Místním se ale žije lépe, patří totiž mezi vítěze. Město už stihlo otevřít válečné muzeum, kde povstalci shromáždili různé úlovky z nedávno ukončeného konfliktu.

Největším tahákem je nepochybně ikonická skulptura železné pěsti, která svírá západní letadlo. Ta byla symbolem Kaddáfího režimu a dlela na nádvoří jeho tripolské základny Báb al-Azízíja. Expozice se pyšní i několika úlovky z plukovníkovy excentrické garderóby, jako jsou růžové kožené lakýrky či pravá ruská beranice.

Moc tlustý, aby se vešel do tanku

Muzeum ale reflektuje i stovky obětí letošních bojů. Jejich fotografie zdobí jednu ze zdí. U pomníku mrtvým ale nikdo nepláče. Ve vítězném městě se prostě na strasti zapomíná rychleji.

"Byl jsem moc tlustý, abych se vešel do tanku, tak jsem jen pomáhal se zásobováním," halasí s úsměvem jeden z místních veteránů. A napjaté vztahy s nedalekou Syrtou nepřeceňuje: "Se Syrtou jsme zadobře. Předchozí boje? To bylo jen takové bla, bla, bla. Syrta je část Libye!"

V přímořské Syrtě ale jeho nadšení nesdílejí. "Misuráta nikdy nebude naším bratrem," hlásá graffiti na zdi. Zatímco většina Libye stále hledí nadšeně k lepším zítřkům, tady koukají spíše pod nohy.

Život v Syrtě (modrá) a Misurátě (zelená) se nyní výrazně liší.

Život v Syrtě (modrá) a Misurátě (zelená) se nyní výrazně liší.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Indický herec obvinil kavárnu v Praze z rasismu. Nedorozumění, hájí se podnik

Indický komik Vir Das

Indický komik Vir Das, který se proslavil v Bollywoodu, obvinil na Twitteru pražskou kavárnu Café Café z rasismu....

Další z rubriky

Německo ubere imigrantům, přidá raději na svou vlastní obranu. A hodně

Německá bojová vozidla Marder v litevském Šeštokai (24. února 2017)

Německé výdaje na obranu narostou v příštím roce o pět miliard eur (130 miliard Kč), celkové útraty státu pak o 13...

První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů.

Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914...

Palestinci v Gaze pálí pneumatiky, toxickým dýmem brání Izraeli v rozhledu

Černý kouř stoupá z hořících pneumatik, které Palestinci pálí v hraničním pásmu...

Černý dým ze zapálených pneumatik pomáhá teroristům v Gaze dostat se přes hraniční plot do Izraele a útočit. Palestinci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz