Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě stopy po Pinochetovi

  1:00aktualizováno  1:00
Až zemře Ariel Šaron, bude ta otázka znít stejně. Až zemřou bratři Mašínové, také znovu zazní. Ale nyní, nad předvčerejší smrtí chilského diktátora a prezidenta Augusta Pinocheta, tu to dilema stojí se vší historickou palčivostí.

Mrtvý Augusto Pinochet | foto: Reuters

Máme toho člověka zařadit do kolonky vrahů s pravicovým viděním světa, nebo jej jeho vizionářské činy, které ve své kariéře také udělal, z toho vykupují?

Chile je dlouhá úzká země, táhnoucí se na jihu Latinské Ameriky podél Tichého oceánu. Od Argentiny a Bolívie ji oddělují Andy, od Peru poušť.
Populace se skládá z původních indiánských obyvatel, dále z potomků španělských dobyvatelů a z různých imigrantů, například Britů, Němců, Chorvatů, Srbů.

Člověk by si řekl, že společensky se ta země vždy musela lámat podle severojižního geografického klíče nebo podle linie starousedlíci versus imigranti. Odsud z Evropy se prostě zdá, že musí být hodně jiná, už proto, že je tak izolovaná, tak daleko a má tak odlišnou minulost.

Jenže ne. V roce 1973, než se tam Pinochet ve vojenském převratu dostal k moci, byli Chilané rozkmotřeni po evropsku, případně po kubánsku.
Marxistické bojůvky legálně zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho znárodňovaly, roztáčely inflaci, kradly lidem majetek v rámci „pozemkové reformy“. Příliš se to nelišilo od toho, co zažilo Československo před šesti desítkami let.

Rozdíl byl v osobě Pinocheta, tvrdého a nemilosrdného muže, který chilský socialismus na dlouhá léta šmahem rozdrtil. A zatímco ho za použití vskutku odporných metod drtil, nechal se inspirovat americkými liberálními ekonomy ze školy laureáta Nobelovy ceny Miltona Friedmana.

Osekal státní výdaje, privatizoval státní podniky, otevřel zemi zahraničním investicím, zahájil do té doby nevídaný experiment, dnes však naprosto běžnou věc – lidi vybídl, ať si už ve středním věku začnou platit penzijní připojištění.

Co do životního standardu, vzdělanosti, přístupu ke kvalitnímu zdravotnictví se Chile brzy posunulo mílovými kroky vpřed. Vznikla tam silná střední třída.
Jinými slovy, Pinochet měl ruce po lokty namočené v krvi a zároveň jimi dokázal řídit svou vlast k blahobytu.

Pro někoho, třeba pro mnohé příslušníky té střední třídy, si tím svoje hříchy vlastně smazal. Pro jiné tím však své provinění jen prohloubil. A kdo jsou tihle druzí? S trochou sarkasmu by se dalo říct, že ti, kteří se poznají v následující větě.

„Takřka každý člověk na této planetě je marxista. Možná to o sobě ani neví, ale přemýšlí jako marxista,“ prohlásil Pinochet před osmi lety v rozhovoru pro americký týdeník New Yorker.

Bývalý diktátor se v ikonografii moderních politických ideologií stal protikladem komunistického revolucionáře Che Guevary, který měl též svoje ruce po lokty namočené v krvi, ale zemřel mladý, jako muž plný levicových ideálů.

Zatímco Che Guevara na své nejslavnější fotografii vypadá jako hrdý muž s rozevlátými vlasy, zrakem se dívá vizionářsky do dáli a na hlavě má baret s rudou hvězdou, Pinochetův nejslavnější portrét pochází z doby po Allendeho svržení. Se sveřepě sevřenými ústy a černými brýlemi sedí v uniformě, obklopen generály.

Třeba Pinochet promeškal vhodnou chvíli pro svou smrt. Kdyby zemřel před šestnácti lety, když předával svou moc, jeho hříchy i tahle fotografie by nebyly tak připomínány. Více by se mluvilo o blahobytu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz