Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě první noci téměř nespal

  17:46aktualizováno  17:46
Lidé z Teplárny Otrokovice za sebou mají horký týden. V pondělí ráno zde vznikl požár a výroba tepla se na několik dnů zastavila. Jak tyto vzrušující okamžiky prožíval muž číslo jedna - šestapadesátiletý generální ředitel a předseda představenstva František Foltýn?
Generální ředitel František Foltýn

Generální ředitel Teplárny Otrokovice František Foltýn si může po několika dnech napětí opět vydechnout a mít čas i pro novináře. Teplárna už po havárii obnovila výrobu tepla i elektřiny. | foto: Vojtěch Cekota

Pondělí 8. září 6.30 hodin
František Foltýn se ve svém bydlišti ve Zdounkách teprve chystal do práce, když mu zazvonil mobilní telefon. Volal vedoucí výroby Michal Varnavčín: v teplárně došlo k explozi a v trase zauhlování hoří.

Moc informací ještě nebylo k dispozici. Ale i z toho mála bylo jasné, že nejvhodnějším oblečením pro nejbližší dny budou i pro generálního ředitele montérky. Rychle si je natáhl na sebe, skončil do auta a zamířil do Otrokovic. Většinou jezdí tuto vzdálenost kolem pětadvaceti minut, tentokrát to stihl za patnáct.

„Cestou se mi v hlavě honily nejrůznější myšlenky. Od úvahy, že se neděje nic dramatického, až po velmi katastrofické představy," vzpomíná ředitel.

Pondělí 6.45 hodin
Ředitelovo auto se blíží od Kvasic k Otrokovicím. Foltýn vidí nad zauhlovacím mostem teplárny černý kouř, v oknech se ještě míhají plameny. „Ale bílá pára se ve větším množství nad teplárnou nevznášela. To by mohlo být dobré znamení. Kotle jsou zřejmě v pořádku," usuzoval ředitel, když se blížil k teplárně.

Říká se, že i hodně špatná realita je lepší než nejistota a dohady. Za pár minut už je Foltýn na místě, setkává se s pracovníky, kteří byli v areálu v době havárie. Jedna z jeho prvních otázek se týká dopadu havárie na zdraví zaměstnanců. Zdá se, že v době exploze v zauhlovací trase nikdo nebyl a že kromě jednoho lehce zraněného, kterého zasáhly trosky padající na zem, jsou všichni lidé v pořádku. Hned odchází do postižené části areálu, kde už mezitím dostali situaci pod svou kontrolu hasiči. Jsou tu i policisté.

Pondělí 7.15 hodin
Požár je uhašen, hasiči protokolárně předávají zasažené prostory vedoucímu výroby. Určují podmínky dalšího postupu a nařizují čtyřiadvacetihodinový dohled. Ředitel svolává na devět hodin do zasedací místnosti první poradu s tím, že do té doby musí každý vedoucí zjistit stav a rozsah poškození jeho úseku. Mezitím se upřesňují vzniklé škody a připravují se návrhy, jak postupovat při jejich likvidaci a obnově provozu.

Pondělí 9 hodin
Ředitel zahajuje v zasedací místnosti první velkou poradu. Je zde asi 17 vedoucích pracovníků. Získávají informace o rozsahu havárie, stavu teplárny a možnostech obnovy. Vedení teplárny vydává první konkrétní opatření: kontaktovat a zajistit firmy, které budou schopny zajistit opravu. Strojaře, elektrikáře, stavební firmy. Zejména takové, které už v Teplárně Otrokovice v minulosti pracovaly a jejichž zaměstnanci se v objektu vyznají.

Tehdy byla navržena také varianta vytvořit k jednomu z teplárenských kotlů urychleně náhradní zauhlovací trasu provizorními pásovými dopravníky (zvažovala se i možnost pneumatické dopravy paliva potrubím).

Vedení teplárny také vyzvalo všechny zbývající zaměstnance, aby přišli na pracoviště. V době havárie jich bylo v práci asi 130. Všech zaměstnanců teplárny je 204.
Kolem deváté hodiny už také najíždí do plného provozu náhradní energetický zdroj v sesterské společnosti otrokovické teplárny ve Zlíně-Malenovicích, jehož horkovod bude dodávat teplo asi osmdesáti procentům odběratelů. Jen ti, kteří jsou napojeni na parovod, zůstávají bez tepla.

Ředitele čekají v následujících hodinách desítky telefonátů.

Pondělí 12 hodin
Další schůzka vedení teplárny. Je definitivně potvrzeno, že kotle i turbína jsou zcela v pořádku. Už je k dispozici i první ústní zpráva statika. Také hlavní nosná ocelová konstrukce je v pořádku. Porušené jsou výplně stěn a zejména strop nad zauhlovací částí. „Rozhodli jsme se, že jako první se bude muset stabilizovat provizorním lešením narušená střecha. Teprve potom mohou další pracovníci, už bez rizika úrazu, začít opravovat zauhlovací trasu pod ní," vzpomíná ředitel na počátek obnovy.
Prvotně zvažovaná varianta vytvoření náhradní zauhlovací trasy už byla na této poradě opuštěna. Obnova poškozené zauhlovací trasy bude nakonec jistější a spolehlivější řešení.

Přibližně ve 12.10 už montéři jedné z dodavatelských firem nastupují do objektu a začínají budovat pod střechou bytelné podpůrné lešení. Provizorním uchycením se zajišťují také uvolněné panely ve stěnách. Aby až se obnoví provoz a s ním spojené chvění, nevypadly. „Akcentovali jsme zejména hledisko bezpečnosti lidí a zamezení dalším škodám," říká Foltýn.

Pondělí 18 hodin
„Dílčí schůzky jsme měli po celý den asi po hodinách. Na poradě v šest večer jsme rozhodli o nočním provozu při obnově teplárny. Bylo jasné, že skupiny pracovníků se musí střídat bez přerušení prací," vzpomíná generální ředitel.

Práce už mají svůj systém a řád. Na obnově pracuje asi šest nebo sedm desítek lidí. Z celé republiky přicházejí nabídky pomoci. Stísněné prostory poškozené části teplárny však ani nasazení většího počtu pracovníků neumožňovaly.

Pondělí 20 hodin
Generální ředitel odjíždí  domů, aby se převlekl a trochu osvěžil. Už asi za hodinu je ale zase zpátky v teplárně a dohlíží na průběh prací. „Tuto první noc po havárii jsem spal asi půl hodiny v křesle v kanceláři," konstatoval.

Úterý
Práce na obnově běží naplno. Na střeše spojovacího mostu zauhlovací trasy pracují horolezci a vyměňují ještě bez jeřábu tabule vlnitého plechu. „Původně jsme předpokládali, že bychom už v úterý večer mohli výrobu tepla obnovit. Ale potom jsme si uvědomili, že by to bylo spojeno s příliš velkými riziky právě s ohledem na bezpečnost. A nechtěli jsme najet provoz a zase třeba za několik hodin všechno odstavovat," popisuje ředitel hodiny plné napětí, když v několika velkých podnicích v okolí stála výroba a jejich manažeři důrazně projevovali naléhavý zájem na co nejrychlejší obnově dodávek páry.

Ani noc z úterý na středu si generální ředitel příliš neodpočinul. Domů odjel zhruba ve 20 hodin, zpátky na pracovišti už byl ve tři ráno.

Středa 9.30 hodin
Další z mnoha porad vedení teplárny. Původně stanovený čas 10 hodin na zapálení kotle byl ještě o tři hodiny odložen. „Ještě by hrozilo při otřesech, které jsou spojeny s najížděním provozu, zřícení některých panelů do strojovny. Nechtěli jsme nic riskovat, ještě jsme dali montérům čas na zajištění posledních citlivých míst," zdůrazňuje Foltýn.

Středa 13 hodin
V Teplárně Otrokovice zapalují po havárii první kotel. První hodiny ještě může využívat palivo ze zásobníku. Na zauhlovací trase dobíhají dokončovací práce.

Středa 16 hodin
Z teplárny odchází k odběratelům opět horká pára a voda. Náhradní zdroj v Malenovicích může být odstaven.

Středa 16.30 hodin
Už se rozběhla i celá zauhlovací trasa.

Středa 20 hodin
Generální ředitel už může s klidnější hlavou odjet domů. Na pracoviště se vrací následující den v pět ráno. „Pokoušel jsem se doma spát," říká stručně a naznačuje, že ani třetí noc po havárii si ještě moc klidnou mysl nemohl dovolit.

Čtvrtek 13 hodin
Teplárna obnovuje už i dodávky elektrické energie ze svého generátoru do sítě Jihomoravské energetiky. Teplárna zcela funguje! Během dne byl postaven u teplárny stavební jeřáb s prodlouženým ramenem, který bude v dalších dnech pomáhat při opravě střechy.

„Co přesně bylo iniciátorem zapálení a neřízeného spalování uhelného prachu v zauhlovací trase, tedy kde vznikla první jiskra nebo vysoká teplota, zatím nevíme. Zřejmě to byl souběh několika vlivů, z nichž jedním mohlo být i letošní letní velmi suché a teplé počasí. Je to poměrně vzácná výjimka. V této teplárně to bylo poprvé, ale jinde už se takové případy v minulosti staly. Riziko takové události v teplárenském provozu stoprocentně vyloučit nelze. Můžeme však být spokojeni s tím, že se budova z roku 1976 zachovala podle projektu a odvedla sílu exploze ven, aniž by došlo k demolování vnitřních částí teplárny a velkým škodám. Její konstrukce je dobrá," uzavírá František Foltýn.

V pátek dopoledne už si může generální ředitel dovolit i podrobnější rozhovor s novináři.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz