Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvě letadla měla před Ruzyní blízko ke srážce, ukázalo vyšetřování

  20:16aktualizováno  20:16
Velitel airbusu ČSA přivedl do problémů dva letouny mířící na Ruzyni. Neposlechl totiž pokyn řízení letového provozu a navedl stroj o tisíc stop níž. Rozestup mezi Airbusem A319 a letadlem ATR42 se tak snížil na méně než polovinu bezpečné hodnoty. Horkou situaci zažehnal úhybný manévr.
Pasažéry stroje ATR42 na dohled míjel velký airbus. Následoval prudký obrat jejich letadla.

Pasažéry stroje ATR42 na dohled míjel velký airbus. Následoval prudký obrat jejich letadla. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Incident, který se stal 11. července, popisuje říjnová zpráva Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, kterou ÚZPLN zveřejnil na svém webu. Jako první na ni upozornil server Novinky.

Kolem půl desáté se k ruzyňskému letišti blížila dvě dopravní letadla - větší Airbus A319 a turbovrtulový letoun ATR42, obě ve službách aerolinek ČSA. Řízení letového provozu rozhodlo, že jako první navede na přistání na ranveji 24 airbus.

Letadlu, které řídil jednatřicetiletý druhý pilot, povolili sestoupit na letovou hladinu FL 160, tedy do výšky 16 tisíc stop. Devětapadesátiletý velitel letadla, mnohem zkušenější, s více než 15 tisíci nalétaných hodin, ale pověřil svého kolegu, aby nastavil klesání na hladinu FL 150, tedy o tisíc stop níž. Ten sice chvíli pochyboval, pak ale poslechl.

Vyšetřování

Vyšetřovatelé vycházeli ze záznamu zapisovače letových údajů, záznamníku zvuku v pilotní kabině, radiové korespondence, vyhodnocení radarových záznamů a výpovědi posádky letadla. Celou vyšetřovací zprávu si můžete přečíst zde.

Protisrážkový systém je brzy upozornil na hrozící nebezpečí, slovy vyšetřovací zprávy "potenciální konfliktní provoz". V 07:35:19 (koordinovaného světového času, v Praze tedy bylo po půl desáté) obdržela posádka dotaz od řízení letového provozu, zda udržují FL 160. Velitel letadla přiznal, že klesají do FL 150. Řízení poté vydalo příkaz k okamžitému stoupání do letové hladiny FL 160. Letadlu ATR naopak nařídili klesat dolů a "točit doleva".

V kritickém okamžiku, v 07:35:30, byl vertikální rozstup mezi letadly 61 metrů a horizontální 2 074 metrů. To se zdá poměrně hodně, ale pro letadla platí jiná měřítka. Třebaže rychlost před přistáním snižují, stále se pohybuje v řádu stovek km/h.

Letouny se v tu chvíli přiblížily na méně než polovinu minimální povolené vzdálenosti. Piloti o sobě ale věděli. "Posádky obou letadel měly vzájemný vizuální kontakt," upozorňuje zpráva.

"Protože snížení rozstupů vyžadovalo manévr k vyhnutí srážce, je událost hodnocena jako Vážný incident / Near collision, separation minima infringement (blízko srážky, nedodržení minimálního odstupu, pozn. red.)," konstatují vyšetřovatelé.

Nebezpečnou situaci zavinil velitel letadla. Po obdržení pokynu řízení letového provozu se soustředil především na první část zprávy, "pokračovat přímo směr ranvej 24", která představovala významné zkrácení příletové trati. Druhé části, "klesat na hladinu FL 160” nevěnovala posádka dostatečnou pozornost.

"Velitel letadla na základě předchozích zkušeností předpokládal klesání do FL 150. (...) Ke snížení stanovených minim rozstupů mezi letadly došlo nepozorností posádky a nedostatečnou asertivitou druhého pilota při pochybnosti o přidělené hladině," uzavírají vyšetřovatelé.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz