Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Diváky čeká do sedmi let výměna set-top boxů. Jakých, rozhodne vláda

  • 518
Vláda dostane příští rok na stůl návrhy, kterým směrem by se v Česku mohlo ubírat digitální televizní vysílání. Jeho současná podoba za několik let skončí. Pro diváky to znamená nákup nové techniky, případně přenastavení antén. Nikdo však zatím neví, na co konkrétně se mají diváci připravit.

„Diváci si budou muset koupit set-top box, nebo novou televizi, která bude umět rozklíčovat kódování vysílání v novém standardu,“ řekl iDNES.cz Martin Gebauer z Českých Radiokomunikací. Nyní pilně testují budoucí formát vysílání DVB-T2, jeho spuštění se však nedočkáme dříve než v poslední třetině tohoto desetiletí (více o testech nového standardu DVB-T2 v Česku čtěte na Technet.cz).

Přenastavení antén

České Radiokomunikace tvrdí, že bezprostřední přechod na novinku si nevyžádá přenastavení antén. „Nás čekají úpravy, ale lidé nic nepoznají,“ uvedl Martin Gebauer.

Může se však stát, že při překoordinování multiplexů Český telekomunikační úřad citelně změní uskupení frekvencí. A to už by dopad na diváky mělo.

Může se stát, že vyzařovací výkony věží nemusí být stejné, to znamená, že budeme muset vysílat z jiných bodů. A pak by si někde lidé museli v některých místech přeladit,“ dodal Gebauer.

Současné set-top boxy nebude možné po zavedení nové metody vysílaní použít, cena nových se bude pohybovat ve srovnatelné cenové relaci - vyjdou řádově na stokoruny. Neznamená to však, že by lidé měli vzít obchody a internetové prodejny útokem.

Na trhu v Česku sice jsou již televizory, jež mají zabudovaný tuner pro vysílání v DVB-T2, což je sofistikovanější nástupce současného digitálu, ale zatím nepadlo konečné rozhodnutí, zda právě DVB-T2 bude cestou, kterou se Česko vydá.

„České domácnosti se zatím na změnu nemohou připravit, protože technická specifikace výroby přístrojů byla schválena teprve minulý měsíc a teprve teď výrobci začnou vyrábět televize, které budou schopny rozkódovat vysílání v novém standardu,“ dodal Gebauer.

Finální rozhodnutí je podle odborníků, kteří ve čtvrtek rokovali o budoucnosti terestrického televizního vysílání na půdě Sněmovny, na české vládě. A podle soukromých i veřejnoprávní televize by mělo přijít brzy, jinak současné bezplatné televizní služby postupně zaniknou.

Současné vysílání může skončit v roce 2021

Vláda bude mít příští rok na stole možnosti řešení. Vypracuje je Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Ministerstvem kultury. „Materiál by měl být předložen vládě v červnu 2015,“ řekla ve Sněmovně vrchní ředitelka Ministerstva kultury Petra Smolíková.

Kolik variant vláda dostane, zatím není jasné. Ale bude mezi nimi i návrh, aby Česko vysílalo právě v DVB-T2, což je také nejpravděpodobnější cesta. Není to však jediná varianta. Jasné zatím není ani to, zda vláda z předložených možností vybere řešení již příští rok. Současná podoba digitálního vysílání by měla skončit po roce 2021.

Podle Českých Radiokomunikací Češi v průměru obměňují televizory jednou za šest až sedm let.

DVB-T2

Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba čtyři kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz bude kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.

„Případný přechod z DVB-T na DVB-T2 musí být ale kratší, protože je otázka, kdo bude vysílání platit v době, kdy tyto televizory nikdo nemá. Bude tedy tendence, aby souběh vysílání byl co nejkratší,“ domnívá se Smolíková. „Určitě proto nastane moment, kdy budou domácnosti, které nový přijímač mít nebudou,“ dodala.

Takové diváky pak čeká buď nákup na poslední chvíli, nebo večery bez televize. Česko totiž stejně jako u přechodu z analogového na digitální vysílání určí konkrétní moment, kdy se zemí přestane šířit signál v současné podobě. „Ale určitě to nebude tak, že vláda v červnu rozhodne, že do roka si všichni musí pořídit nové televize,“ uklidňuje Smolíková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video