Vysvobozený ukrajinský inženýr Anatolij Vdovyčenko.

Vysvobozený ukrajinský inženýr Anatolij Vdovyčenko. | foto: archiv MF DNES

Dvanáct let jsem byl otrokem v Bangkoku, tvrdí ukrajinský inženýr

  • 6
Léta strávil ve stísněné, špinavé místnosti a tvrdě dřel. Majitel mu neplatil a držel ho pod stálým dohledem. Nucenou prací jsem strávil v Bangkoku dvanáct let, tvrdí inženýr Anatolij Vdovyčenko z Oděsy. Po letech otroctví se nyní vrací do rodné Ukrajiny.

Je vyhublý, má vysoké vrásčité čelo, prořídlé vlasy a zapadlé, těkavé oči. Své mateřské jazyky, ruštinu a ukrajinštinu, už prý skoro zapomněl. Posledních dvanáct let totiž strávil jako ve zlém snu: otročil v továrně v thajském Bangkoku. Teď se má probudit, otřepat, odjet domů. Setkat se s dětmi, které mezitím dospěly. Žít zase normální život. Půjde to?

Ukrajinský inženýr Anatolij Vdovyčenko pochází z Oděsy, milionového města ležícího na břehu Černého moře. Do Thajska, alespoň dle vlastních slov, přijel v dubnu 1996 jako specialista na vzduchotechniku. Měl pomoci s instalací systémů v továrně Combitex Corporation v Bangkoku.

V červenci téhož roku utrpěl při nehodě ve fabrice popáleniny a bylo jasné, že si nějakou dobu poleží v nemocnici. Majitel fabriky mu prý tehdy (jen ústně) slíbil smlouvu zahrnující kromě slušného platu také auto a náhrady léčebných výdajů. A tak Vdovyčenko v Bangkoku zůstal.

Pořád ho někdo hlídal

Jenže v roce 1998 mu najednou majitel přestal platit. „Vzali mi pas i všechny dokumenty. Nedávali mi mzdu a nutili mě tvrdě pracovat. Dělal jsem svářeče, natěrače, elektrikáře, instalatéra...“ řekl Vdovyčenko minulý týden.

„Už jsem si myslel, že to bude navždy. Strávil jsem celá léta v malé, špinavé místnosti a denně tvrdě dřel.“ A dále: byl prý pod neustálým dohledem, občas dostal jen pár drobných na nákup jídla v blízkém obchodě. I tam s ním šli strážci.

Na svobodu se Anatolij Vdovyčenko dostal minulý týden. Zachránili ho dělníci z Barmy, kteří ho ostatně drželi při životě celé ty roky. Tím, že mu nosili jídlo a oblečení. Bez jejich péče by prý sotva přežil. Jeden z nich loni v listopadu fabriku opustil a kontaktoval inženýrovu rodinu na Ukrajině.

Ta zalarmovala Interpol a ukrajinské ministerstvo zahraničí. Našla i onoho Barmánce. A nakonec slavila úspěch: ukrajinský konzul v Bangkoku Konstantin Ivasčenko minulý týden udeřil přímo na majitele továrny, napsal The Bangkok Post.

Rodina ho hledala patnáct let

Teď je Anatolij Vdovyčenko v péči ukrajinského velvyslanectví. Svůj příběh sepsal do místopřísežného prohlášení, a pokud se prokáže, že je pravdivý, majitel továrny nejspíš skončí za mřížemi.

V pondělí se Vdovyčenko má sejít s thajskými vyšetřovateli, aby jim dovysvětlil případné mezery a ozřejmil detaily. V Thajsku nejspíš zůstane do konce měsíce, pak by se měl vrátit domů.

Co na to rodina? Novináři mluvili s dcerou Natálií, jíž je dnes 34 a pracuje v advokátní kanceláři v Oděse. „Hledali jsme ho patnáct let. Zpočátku jsme nemohli dělat nic. Věděli jsme, že je v Thajsku, ale Ukrajina tam tehdy ještě neměla ambasádu. Byl to divný pocit, mluvit s ním po patnácti letech. Samozřejmě čekáme na jeho návrat, ale je to hrozně dlouho a věci se za tu dobu změnily,“ řekla Natálie. „Jsme už dospělí. Všechno se změnilo.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video