Dvacet milionů šlo na památky

Praha - Löwitův mlýn a bývalý pivovar v blízkosti libeňského zámečku mají novou fasádu, krov, střechu. Znamená to, že nějaký čas nebude hrozit, že po památkově chráněných objektech se slehne zem. "Několik dalších let jsou schopné přežít," řekl o objektech starosta osmé městské části Josef Nosek. Vloni věnovala libeňská radnice do rekonstrukčních zásahů dvacet milionů korun. Další desítky milionů však budou zapotřebí, aby se budovy mohly využívat.

Vnitřků se totiž opravy netýkaly, takže omítky, rozvody proudu, vody a kanalizace čekají na případné nájemce.

Podle Noska by byl obvod rád, aby v objektech přišly ke slovu bohulibé činnosti. Nejraději nějaké kulturní projekty, spíše nekomerční, i když těmi by se investorům vložené investice brzy nevrátily. Nosek řekl, že radnice by byla v takovém případě ochotna se domluvit na symbolickém nájemném. Městská část zatím neví, jakým způsobem bude nájemce hledat, ale už nyní se prý chodí lidé ptát.

O bývalý pivovar prý projevily zájem i plzeňské pivovary, kterým se zalíbil nápad vybudovat v něm reprezentační minipivovar. Také  úvahy o penzionu nejsou zcela bez šancí uspět.

Löwitův mlýn má Praha 8 ve své správě zhruba devět let, o pivovar požádala asi před třemi roky. Svým způsobem měly obě stavby smůlu v tom, že Musílkovo vedení obce se odmítavě postavilo k projektu, který pro radnici bezmála rok připravovala společnost History. Ta však jednala s libeňskou radnicí ještě v době, kdy stál v jejím čele Václav Vomáčka.

Po komunálních volbách v roce 1998 ho ve funkci vystřídal Václav Musílek, který na spolupráci už nenavázal. Soutěž na pronájem mlýna i pivovaru neakceptoval a jediného uchazeče o tuto zakázku, společnost History, odmítl.

Projekt History na zřízení centra lidového umění, řemesel a zábavy v podzámčí si sice vysloužil uznání památkářů, primátora a ministerstev, ale Musílkovo vedení nepřesvědčil. Budova zrušeného mlýna, který stál v 19. století na břehu jednoho z později zrušených vltavských ramen, toho zažila už dost. Objekt z 13. století koupil v roce 1883 pekař Jáchym Löwit, počátkem 19. století se pak stal majetkem pražské obce.

V polovině minulého století se v něm skladovaly brambory a koncem šedesátých let ho v havarijním  stavu získalo Divadlo S. K. Neumanna a mělo v něm kulisy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video