Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvacet let staré plány počítaly s dálnicí přes pražský Žižkov

  21:48aktualizováno  21:48
Z dnešního pohledu je skoro neuvěřitelné, co si představovali dopravní inženýři jen pár měsíců po nabytí svobody v roce 1990. Přestože tehdy brázdilo pražské ulice nesrovnatelně méně aut než nyní - o dvacet let později, na výkresech, to znát není.

Budovaný obchvat Prahy. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak tehdy, tak nyní se počítalo se dvěma silničními okruhy - jedním vnitřním a druhým vnějším.

Jenže zatímco nynější plány na nové dálnice v Praze počítají se sedmi radiálami, tedy spojnicemi mezi oběma okruhy, tehdy se jich v mapách objevilo jedenáct. A k tomu ještě dvě napříč centrem.

Rok 1990: jedenáct radiál

Tehdejší Ústav dopravního inženýrství se neupejpal. Motoristé, kterých bylo v roce 1990 v Praze 331 tisíc, měli dostat zelenou a šanci na volný průjezd městem bez kolon.

Dálnice byla navržena například podél železniční tratě mezi Dejvicemi a Veleslavínem, pak měla pokračovat k Ruzyni v trase dnešní Evropské silnice. Čtyři pruhy měly protínat také pole mezi Malešicemi a Uhříněvsí nebo mezi Jarovem a Černým Mostem.

Velmi překvapeně by dnes zřejmě Pražané hleděli také na dálnici procházející od Jižní spojky podél Kunratického lesa před Krčskou nemocnicí až k Písnici.

Zcela mimo dnešní realitu jsou však dvě dálnice protínající centrum města. Nehledě na to, že na rozdíl od současných plánů se před dvaceti lety plně počítalo se zachováním Severojižní magistrály.

Nyní už se s ní nepočítá, a až bude dokončen městský okruh, změní se magistrála v nevýznamnou ulici zúženou na Vinohradech z osmi pruhů do čtyř.

V roce 1990 se plánovalo, že hlavní tah propojí Smíchov s Nuselským údolím novým mostem. Dálnice by minula Albertov, projela by pod Nuselským mostem, u vršovického nádraží by se "přilepila" k železniční trati a podél ní by vedla až do Strašnic k nynějšímu Lanovému mostu.

To je první ze dvou "šílených" nápadů, nahlíženo dnešní optikou.

Druhá silnice měla vybočit z magistrály na křižovatce Bulhar. Přes Žižkov se měla vyšplhat k Olšanským hřbitovům a podél dnešní už málo využívané vlečky k nákladovému nádraží Žižkov se dostat až na Jarov.

Nebral se ohled na životní prostředí. Dnes se staví tunely

Nyní je motorizovaných Pražanů už přes 670 tisíc a budou se muset spokojit s menším počtem kilometrů dálnic.

Širší centrum metropole sevřené vnitřním okruhem, jehož část se nyní staví mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou, zůstane před auty uchráněno. Také se zredukoval počet radiál. Těch má být podle aktuálních představ Útvaru rozvoje města pouze sedm.

Plánované pražské radiály v roce 1990 a 2010. 

Dosud byly postaveny pouze čtyři - Strakonická, Chodovská (Brněnská), Prosecká (V Holešovičkách) a Štěrboholská. Stojí i část Radlické radiály známé nyní spíše jako Rozvadovská spojka a staví se Vysočanská radiála.

Zatím pouze čarou na mapě je Břevnovská radiála, která spojí Řepy s Malovankou.

"Doba pokročila. Projektanti dopravních staveb vědí, že nemají přivádět dálnice do zastavěných částí města a svou roli hrají pochopitelně i urbanisté a zelení aktivisté," míní Petr Moos, děkan dopravní fakulty ČVUT. Podle něj je patrnou změnou, kterou prošlo myšlení projektantů, také to, že se na rozdíl od doby před dvaceti lety počítá s tunely.

Jsou sice nákladnější, ale šetrnější k životnímu prostředí a také k nárokům obyvatel.

"Je to trend většiny evropských měst - Paříže, Lisabonu, Říma," dodává Moos s tím, že drtivá většina měst si staví nebo postavila okružní systém dálnic. Tedy stejně jako Praha vnitřní a vnější okruh a silnice, jež je navzájem spojují.

Okruh se staví už padesát let

To však v české metropoli vůbec nemuselo být. Původně měli řidiči jezdit Prahou nikoli po okruzích, ale po mnoha magistrálách křížících město od západu k východu a od severu k jihu.

O výstavbě tranzitních tahů začali plánovači přemýšlet už ve třicátých letech minulého století, kdy začal prudce růst počet aut. Za druhé světové války německé úřady rozhodly o výstavbě okruhu.

Po válce se objevila řada návrhů, které vizionářsky zpracovávaly budoucnost silniční sítě v Praze, ale inženýři se nakonec opět přiklonili k roštu. Ten se měl skládat ze dvou západovýchodních silnic, což je dnešní Evropská třída a Vršovická ulice, a tří severojižních dálnic nazývaných magistrály.

Z nich se postavila jediná. Ta, která dnes vede z Pankráce na Florenc a většina řidičů ji kvůli nekonečným kolonám proklíná.

Po roce 1968 se rošt ukázal jako nevhodný a Praha se rozhodla pro výstavbu systému s okruhy. Celý systém bude dokončen nejdříve v roce 2016.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz