Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva ze tří únosců soud osvobodil

  17:34aktualizováno  17:34
Liberec - Na nejstrašnějších sedmadvacet dní svého života prožitých ve tmě pětačtyřicetiletá podnikatelka z Liberce nikdy nezapomene. Žena se předloni stala obětí brutálního únosu. Pětadvacetiletého pachatele poslal soud na deset let do vězení. Dva jeho komplice pro nedostatek důkazů osvobodil.

Posledního říjnového večera roku 2000 se kolem půl jedenácté vracela Radmila Petkovová k domu svého otce v liberecké Husově ulici. Netušila však, že na ni čeká past.

Nedaleko vchodu do garáže umístili maskovaní muži přenosnou dopravní značku a donutili tak ženu vystoupit. Když vyšla z vozu, povalili ji na zem a zasadili jí úder do hlavy.

Dál se vše odehrávalo jako v akčním filmu. Maskovaní muži ji svázali, oči zakryli lepicí páskou a na ústa jí přitiskli hadr s omamnou látkou, takže usnula. Další téměř čtyři neděle se stala vězeňkyní na dvou chatách v Jizerských horách.

"Byla jsem v hrozném stresu. Nevěděla jsem co se děje, ani co se mnou udělají. Měla jsem zalepené oči a svázané ruce," popsala později své zážitky. "K jídlu mi dávali sušenky, jen když se někomu chtělo, něco uvařil. Neměla jsem se kde umýt, ani kam si dojít na wc."

Únosci si zakrývali obličej černými kuklami. Hned po činu začali vyjednávat o výkupném. "Volali mi na mobil. Chtěli marky a české peníze," řekl třiačtyřicetiletý muž z Liberce, který je blízkým přítelem rodiny Petkovových. V případu vypovídal jako svědek. "Bylo to strašné, jako ve špatné detektivce."

Podle něj se žena, která dnes žije s manželem ve Spolkové republice Německo, stále ještě nevzpamatovala z prožitého šoku. "Dodnes je z toho vyděšená, má deprese a z únosců má takový strach, že se s nimi nechce setkat ani u soudu," popsal její stav těsně před začátkem hlavního líčení.

Příběh má reltivně šťastný konec. Únosci vyvezli ženu za německou hranici. Tam ji pustili, aniž by výkupné získali. Podle spisu chtěli po jejím manželovi 350 tisíc německých marek a čtyři miliony korun. Není jasné, proč od svých požadavků nakonec upustili.

Pátrání vedlo ke trojici mladých mužů z Českolipska, kteří nakonec stanuli před soudem. Do vězení poslal senát libereckého krajského soudu pouze jednoho z nich. Další dva osvobodil pro nedostatek důkazů. Poškozenou ženu odkázal s nároky na odškodnění na občansko právní soud.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci, protože odouzený muž se proti němu odvolal a státní zástupce se odvolal proti osvobozujícím výrokům.

Verdikt si přišla vyslechnout i Radmila Petkovová. Odmítla ho sice komentovat, ale v její tváři se zračila hořkost. "Jsme velmi zklamaní, protože dva z únosců unikli spravedlnosti," řekl její zmocněnec. "To, že nejsou důkazy, svědčí o špatné práci policie."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

D10 u Prahy zablokoval bourající kamion, kvůli sněhu stála i D3

Dálnici D10 uzavřela nehoda kamionu (16.1.2018)

Nehoda osobního a nákladního vozu uzavřela dálnici D10 na 38. kilometru ve směru na Prahu poblíž Pískové Lhoty. Nikdo...

Soud osvobodil liberecké zastupitele v kauze městských pozemků

Jiří Kittner u soudu.

Odvolací soud potvrdil osvobozující verdikt pro třiadvacet libereckých zastupitelů, kteří byli mnoho let stíháni v...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, hledá jej policie

Policie pátrá po muži, který v Přerově vystoupil na nádraží z vlaku společně s...

Přerovští policisté už třetím týdnem pátrají po muži, který v jedné z tamních ulic dotíral na procházející ženu a...

Najdete na iDNES.cz