Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANALÝZA: Jak sesadí Lessyho aneb dva roky boje o šéfa policie

  15:35aktualizováno  15:35
Vláda Petra Nečase by si mohla říkat "vláda boje o policejního prezidenta". Místo sloganů o rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, jimiž se zaštiťuje. Bojem o policejního prezidenta Petra Lessyho se politici vrátili k tomu, co vládu ohrožovalo po jejím vzniku. A znovu se do sporu vloží prezident Václav Klaus.

Válka o bývalého policejního prezidenta ohrožovala vládu na podzim 2010, nyní premiér Petr Nečas tlačí na odchod Petra Lessyho. | foto: ČTK

Jenže teď už jsou pryč z vlády Věci veřejné, které si vynutily odchod policejního prezidenta Oldřicha Martinů, jinak byly ochotny nechat kabinet padnout.

Mír v koalici zprostředkoval v prosinci 2010 až Klaus. Martinů sklapl podpatky, neohrožoval vládu a odstoupil. Politici si pak "rozdělili sféry vlivu". Tehdejší ministr vnitra Radek John za VV prosadil do funkce policejního prezidenta Lessyho a ODS si na jednáních na Hradě vymínila, že vznikne nová Generální inspekce bezpečnostních sborů a že jejího šéfa vybere pro změnu premiér, tedy ODS.

"Byla tam řeč o tom, že součástí dohody o výměně policejního prezidenta je, že šéfa nově vzniklé inspekce bude nominovat premiér," potvrzuje i rok a půl po jednání na Hradě tehdejší ministr dopravy Vít Bárta, který se jednání u Klause za Věci veřejné účastnil jako jejich faktický lídr.

Nečas dohodu o rozdělení sfér vlivu popíral

Když tehdy o této dohodě psal server iDNES.cz i další média, Nečas ji popíral. "Tyto dezinformace, stejně jako jakékoli další spekulace o dohodě uzavřené mezi koaličními stranami na Hradě, nepřispívají k uklidnění politické situace a osobně se od nich distancuji," uvedl v tiskovém prohlášení (více zde).

Od ledna 2012 byla ale zřízena Generální inspekce bezpečnostních sborů. V jejím čele je Ivan Bílek, který byl náměstkem bývalého policejního prezidenta Martinů a je označován za člověka blízkého exministrovi vnitra Ivanu Langerovi. Bílka vybral premiér a potvrdila ho vláda. Údajná dezinformace o rozdělení sfér vlivu se tak s odstupem času potvrdila.

Mezitím se změnil i šéf protikorupční policie, jímž se stal Tomáš Martinec. Ale hlavně se stalo něco jiného. "My jsme půl roku bojovali o výměnu policejního prezidenta, protože šlo o to zrušit příkaz pana Martinů, že všechny korupční kauzy se musí nahlásit do systému. A pak ti lidé byli varováni a nic se nevyšetřilo," popisuje John, co podle něj nejvíc pomohlo, aby mohli policisté svobodně vyšetřovat a stíhat takové lidi jako bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha či exministryni obrany Vlastu Parkanovou.

"Policie se nadechla, v této chvíli se nikoho nebojí a velké strany ji zastrašují. To jsou ty vzkazy, že parta policejních plukovníků nebude rozhodovat o politicích," řekl John v rozhovoru pro iDNES.cz, když se stal znovu předsedou VV (rozhovor najdete zde). Jenže to už byl dávno z vlády pryč a stejně tak i Věci veřejné, takže Lessy nyní postrádá "politické krytí".

Kubice a Lessy si spolu do oka nepadli

Když na jaře 2010 John, kritizovaný za nepříliš velkou schopnost řídit resort, opustil vládu, nahradil ho nestraník Jan Kubice. S ním si Lessy do oka právě nepadl. Jenže za normálních okolností je policejní prezident neodvolatelný, a tak Kubice musel Lessyho za zády s nejmenší vládní stranou VV strpět.

Letos se situace radikálně změnila. Věcí veřejné vypadly z vlády a zůstali v ní jen zástupci odštěpené strany Lidem, kteří se chovají velmi loajálně k Nečasovi, k jeho ODS, k ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi i jeho TOP 09.

A když Lessy při jednání bezpečnostního výboru poslancům řekl, že mu třikrát volal Kalousek kvůli vyšetřování nákupu letounů CASA a Vlasty Parkanové, vyrobil si mocného nepřítele. Jak všichni vědí, vláda stojí na tandemu Petr Nečas - Miroslav Kalousek. Ministr financí teď tvrdí, že šlo o nevinný hovor o policejních passatech, zatímco Lessy v podstatě říká, že Kalousek lže (více o konfrontaci Lessyho s Kalouskem najdete zde).

Kubice inicioval vyšetřování, které vede Generální inspekce. Takže inspekce vedená mužem, kterého vybral premiér z ODS, řeší spor mezi ministrem financí z TOP 09 a policejním prezidentem, kterého vybral nyní již opoziční exministr za VV. Inspekce navíc nemůže dosáhnout na Kalouska. Zkoumá jen, zda zákon neporušili příslušníci bezpečnostních sborů. Tedy v tomto případě, zda ho nějak neporušili Lessy a vyšetřovatel kauzy CASA Jiří Mazánek.

Mimochodem inspekce by na hovory Kalouska s Lessym stejně přišla, i kdyby o nich policejní prezident veřejně nemluvil. Objevila by je na výpisu Kalouskových hovorů, když bude zkoumat, kdy a jak dlouho si volal s policistou Mazánkem. Lessy by pak nejspíš naopak musel vysvětlovat, proč o hovorech s Kalouskem mlčel.

Policejní prezident je jako politický aktivista, tvrdí premiér

A v této situaci na policejního prezidenta zaútočil Nečas. "Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického a nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestou politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné," řekl v úterý předseda vlády (více o jeho prohlášení zde). Jasně tím dal najevo, že si Lessyho ve funkci policejního prezidenta nepřeje.

Ve středu, kdy se bude hlasovat i o nedůvěře vládě, jde Lessy na Hrad za prezidentem Klausem. Podobně jako Martinů v prosinci 2010. A jako tehdy Klaus domluvil Martinů, aby sám odstoupil, může zkusit sehrát podobnou roli i nyní. Se zdůvodněním, že policejní prezident nemá stát proti ministrovi vnitra a proti vládě.

"Existují dva způsoby, jak odvolat policejního prezidenta. Buď tím, že je proti němu zahájeno trestní řízení. Nebo tak, že se podtrhne rozpočet policie a policejní prezident pak radši sám odejde. Byla by to taková vynucená rezignace. Tipuji, že by se mohli pokusit o variantu číslo dvě," řekl iDNES.cz vysoce postavený politik, který si nepřál být v této souvislosti jmenován.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz