Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Dva platy a milion a půl z náhrad, účtoval „poloviční“ senátor Lajtoch

  • 607
Z náhrad si naúčtujeme jen to nejnutnější, slibovali před časem senátoři. Jaká je realita, ukazují zveřejněné údaje. Senátoři z Olomouckého kraje si na náhradách dokážou přivydělat ročně přes půldruhého milionu. Rekordmanem je Jiří Lajtoch, který je navíc současně i primátorem Přerova, takže v Senátu je takříkajíc jen na "poloviční úvazek".

I když zastává dvě funkce současně, podařilo se Lajtochovi k základnímu měsíčnímu senátorskému platu 56 tisíc korun vyčerpat za loňský rok 1,58 milionu korun za takzvané náhrady. Tedy státní peníze, které mají senátorům pokrývat finance na reprezentaci, dopravu, kancelář, přechodné ubytování, asistenty, telefon či odborné a administrativní práce.

Vyplývá to z aktuálního seznamu senátorských náhrad. Jeho zveřejněním splnili zákonodárci loňský slib, že tyto informace odtajní. V minulých letech stejnou službu poskytoval Senát pouze na vyžádání a účtoval za ni 30 tisíc korun.

Senátor a hejtman Martin Tesařík

Naopak nejméně si z pětice senátorů za Olomoucký kraj z těchto peněz loni odkrojil Martin Tesařík, celkem 1,34 milionu korun. Tesaříka s Lajtochem spojuje kromě členství v ČSSD i to, že kromě místa v horní komoře sedí na dalším významném politickém postu. Tesařík je hejtmanem a Lajtoch přerovským primátorem.

A právě to nejvíce rozčiluje opozici, která tvrdí, že některé benefity tak tito politici inkasují hned dvakrát. To však oba odmítají.

Například Tesařík má jako hlava Olomouckého kraje nárok používat služební vozidlo kraje, což také dělá. Kromě toho mu na účtu ze senátorských náhrad ročně přistane 310 800 korun jako cestovné. Že by si na náhradách od státu vzal za stejnou věc peníze hned dvakrát, ale odmítá.

Čerpání náhrad v roce 2011

Senátoři z Olomouckého kraje

limit/kolik čerpali/zůstatek

Jiří Lajtoch
1 610 496 Kč / 1 581 354 Kč / 29 142 Kč

Karel Korytář
1 610 496 Kč / 1 579 520 Kč / 30 976 Kč

Adolf Jílek*
1 574 496 Kč / 1 551 677 Kč / 22 819 Kč

Božena Sekaninová*
1 574 496 Kč / 1 546 708 Kč / 27 788 Kč

Martin Tesařík
1 610 496 Kč / 1 342 452 Kč / 268 044 Kč

*Pozn.: Jílek a Sekaninová mají nižší limity pro čerpání náhrad

Zdroj: Senát ČR

"Uvedené náklady jsem využil na veřejnou dopravu a dopravu soukromým vozem," hájí se Tesařík, kterému nelze upřít, že patří k senátorům, kteří celkově pouštějí eráru žilou spíše méně.

Ke cti mu slouží i to, že z peněz senátu vyčleněných za telefon a internet si loni nevzal ani korunu, přestože z těchto peněz může hradit i telefony svých asistentů.

To se však nedá říct o senátorovi a přerovském primátorovi Jiřím Lajtochovi. Ze stejného zdroje loni vyčerpal přes 56 tisíc korun. Přitom má služební telefon i jako primátor. A to se nelíbí zdejší opozici.

"Tím, že Jiří Lajtoch pracuje také jako primátor, je pro mne polovičním senátorem. Ale náhrady si uplatňuje, jako kdyby to byl jeho jediný předmět obživy," kroutí hlavou opoziční politik Richard Šlechta.

Lajtoch: Jezdím vlakem a autem ženy

Lajtoch se hájí tím, že striktně odděluje obě funkce a nemíchá náklady do sebe. "Mám dva mobilní telefony. Jeden je senátorský a druhý primátorský. Navíc ze senátorských náhrad za telefon platím nejen ten svůj, ale i telefony asistentů a pevnou linku u sebe v kanceláři. To mi zákon umožňuje, tak to využívám," popisuje Lajtoch.

Podobně jako Tesařík má i Lajtoch na přerovské radnici k dispozici auto s řidičem. "Pokud však jedu do Senátu, používám auto manželky nebo jedu vlakem," vysvětluje primátor, kde utratí senátorské cestovné 310 800 korun.

S jeho argumenty se zdejší opozice však nespokojuje. "Je to otázka morálky. Náhrady by měl senátor Lajtoch správně využívat v poloviční výši, protože některé výdaje sdílí s funkcí primátora. Bereme to jako podvod na voliče. Člověk vůbec není schopen rozlišit, kdy je vlastně senátorem a kdy primátorem," míní Šlechta.

Ze senátorů z Olomouckého kraje hned po Lajtochovi vytáhl nejvíc peněz z náhrad olomoucký zástupce horní komory Karel Korytář, celkem 1,57 milionu. Za ním se umístili šumperský senátor Adolf Jílek s 1,55 milionu a prostějovská senátorka Božena Sekaninová s 1,54 milionu korun.

Nejvíc z náhrad "vytěžil" Gawlas, nejméně Vondra

Celostátním rekordmanem se stal sociální demokrat Petr Gawlas z Moravskoslezského kraje. Kromě mzdy mu loni na účet v podobě senátorských náhrad přiteklo 1 636 800 korun. Jen o necelou stokorunu méně, než mu dovoluje jeho roční limit.

Naopak senátor s nejnižšími náhradami - 810 tisíc korun - je Alexandr Vondra z ODS.

Náhrady zákonodárců byly v minulosti často kritizovány. Například poté, co vyšlo najevo, že si Bohuslav Sobotka z poslaneckých náhrad uspořil na byt 5,5 milionu. Po nátlaku médií v roce 2009 to přiznal s tím, že nezná nikoho z kolegů, kdo by odděloval náhrady od platu.

Náhrady garantuje zákon a nelze se jich předem vzdát. Je na každém zákonodárci, zda a v jaké výši je vyčerpá. Část paušálu chodí na účet v předem daných částkách, například dopravné, zbytek musí senátor vyfakturovat.


Video