Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva miliony britských dětí žijí v chudobě

  16:04aktualizováno  16:04
Každé šesté dítě ve Velké Británii postrádá takové nezbytnosti jako teplé oblečení, tři jídla denně nebo hračky. To jsou výsledky studie Joseph Rowntree Foundation (JRF), největší nezávislé organizace pro sociální výzkum a rozvoj ve Velké Británii. Podle studie také stoupá počet strádajících britských rodin. Zatímco v roce 1983 žilo v chudobě 14 procent domácností, loni to bylo už 24 procent.

Téměř deset milionů Britů žije v nevytopeném bytě
Ze studie vyplynulo, že devět a půl milionů Britů si nemůže dovolit důkladně vytopit svůj byt. Šest a půl milionu nemá na to, aby si pořídilo teplé, nepromokavé oblečení, a čtyři miliony se nestravují řádně, protože nemají dost peněz na ovoce a zeleninu nebo na dvě jídla denně.

Výzkum poukázal také nato, že 71 procent nezaměstnaných a 61 procent dlouhodobě nemocných či invalidů trpí nedostatkem a chudobou.

Základním měřítkem studie byly dva průzkumy, které pro JRF uspořádal vládní Úřad pro národní statistiku a které byly potom analyzovány na čtyřech univerzitách. První průzkum, jehož se zúčastnily dva tisíce tazatelů, zjišťoval, které základní životní potřeby a předměty v domácnosti považuje většina lidí za nezbytné, druhý průzkum se zabýval tím, kolik lidí tyto nezbytnosti postrádá.

Za holou nezbytnost byly považovány především postel a lůžkoviny, možnost vytopit obyvatelné části bytu, domov bez vlhka, možnost navštěvovat přátele nebo příbuzné v nemocnici, dvě jídla denně, možnost pořídit si předepsané léky, lednička, denně čerstvé ovoce a zelenina, teplý, nepromokavý plášť a možnost dát opravit nebo vyměnit porouchané elektrické přístroje.

Na žebříčku základních hodnot se ale objevila také možnost uspořádat party, vyměnit opotřebovaný nábytek nebo dovolená jednou za rok.

Životním minimem je pro dva lidi 175 liber týdně
Za chudého byl autory studie považován každý, kdo si nemůže dovolit nejméně dvě ze základních životních potřeb a kdo má zároveň nízký příjem - pro dva lidi dělá týdenní minimum 175 liber hrubého.

Tony Blair se pustil do boje s chudobou
"Důkazy o chudobě vyplývající z této studie přicházejí právě v době, kdy vláda hovoří o tom, že příští generace už nebude vědět, co to dětská chudoba je. Mnoho dětí v této zemí ale stále žije ze dne na den bez uspokojení těch nejzákladnějších potřeb," upozorňuje Sue Middleton z Loughborough University, která data analyzovala.

Labouristická vláda ministerského předsedy Tonyho Blaira si klade za cíl jak skoncovat s chudobou, tak se sociální vyřazeností. "Nedostatek placené práce je sice hlavním faktorem vedoucím k chudobě, ale i kdybychom měli stoprocentní zaměstnanost, problém sociální vyřazenosti by se tím neodstranil," upozornil doktor David Gordon z University of Bristol a zdůraznil potřebu vysoce kvalitních a přitom dostupných sociálních služeb ve společnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz