Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva metry, tři sta kilo. Na senátory dohlíží Albrecht z Valdštejna

  18:37aktualizováno  18:37
Senátoři jsou pod kontrolou dvoumetrového Albrechta z Valdštejna. Vévoda, od jehož násilné smrti letos uplynulo 375 let, totiž získal nové zpodobnění. Na nádvoří Valdštejnského paláce byla jeho potomky slavnostně odhalena jeho bronzová socha.

Slavnostní odhalení sochy Albrechta z Valdštejna. (16. října 2009) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Slavnostního aktu se účastnili i současní příslušníci Valdštejnova rodu. "Před 375 lety jsi odsud odjel a za svého života už ses nikdy nevrátil. Vracíš se dnes v nové úpravě, abys opět zaujal své místo v domě, které jsi budoval na dohled od Pražského hradu. Pro všechny, kteří shlížejí z jeho oken, zůstal tvůj dům nepřehlédnutelný. Přejeme ti, aby se ti na tvém starém a obnoveném místě dobře dařilo," popřál nejvýznačnějšímu ze svých předků Ernest Waldstein-Wartenberg.

Socha čekala na kamenném podstavci už od začátku října. Před pohledy návštěvníků ji ale dosud skrývalo lešení zakryté zelenou plachtou. Řemeslníci tento týden ještě dokončovali úpravu okolí pískovcového podstavce.

Valdštejnova socha je i se svým podstavcem zhruba 197 centimetrů vysoká, váží přes tři sta kilogramů. Autorem bronzového odlitku je Petr Dvořák z pražské firmy Kunstmetal. Náklady na zhotovení sochy podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu Petra Kostky nepřevýšily 1,3 milionu korun.

Slavnostní odhalení sochy Albrechta z Valdštejna. (16. října 2009)

Odhalení se účastnil i příslušník rodu - Ernest Waldstein-Wartenberg (vpravo).

Jedním z podnětů pro pořízení sochy byl úspěch velkolepě pojaté valdštejnské výstavy, kterou Senát před zhruba půldruhým rokem pořádal spolu s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. Expozice zobrazovala Valdštejna nejen jako válečníka, kořistníka a politika, ale také jako budovatele a mecenáše a osobnost evropského významu v éře třicetileté války.

I socha je podle autorů záměru výrazem snahy vnímat Valdštejna reálněji než jen jako zápornou postavu, jako tomu bývalo v minulých desetiletích.

První socha je ze sádry

Vévoda je ve svém paláci zobrazen především na malbách, sochu má jen jednu sádrovou. Ta stojí ve vstupní místnosti do paláce blízko Hlavního sálu. Zobrazuje Valdštejna mírně nakročeného s maršálskou holí v ruce. U nohou mu leží přilba, jen jeho kord je kovový. Na podstavci je v němčině nápis "Albrecht z Valdštejna, vévoda frýdlantský".

Bronzová socha bude kopií této sochy, kterou vytvořil Ludvík Šimek zřejmě roku 1873. Později stála ve Valdštejnském paláci v přízemí slavnostního schodiště, kde má dnes mramorovou bustu prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Šimek svou sochu zhotovil podle zhruba třiceticentimetrového modelu z mořské pěny, který je nyní uložen v Národním muzeu. Model mohli vidět i návštěvníci valdštejnské výstavy.

Sádrová socha byla v roce 1997 restaurována, získala chybějící části, mimo jiné rukojeť a jílec kordu. Původní se nezachoval, byl tedy vytvořen jako volná kopie podle Valdštejnovy zbraně, která je uložena v chebském muzeu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz