Dva manažeři ICOMu půjdou do vězení

  • 1
Zdeněk Kratochvíl a Radek Leopold, dva vlivní muži z vedení společnosti ICOM, jdou na pět let do vězení za nelegální transakci, která jim vynesla přes pět milionů korun. Ve čtvrtek neuspěli u Vrchního soudu v Olomouci s odvoláním proti rok a půl starému rozsudku brněnského krajského soudu.

Ten loni v lednu poslal Kratochvíla s Leopoldem do vězení za zneužívání informací v obchodním styku.

Jako jednatelé ICOM s. r. o. a současně i ICOM a. s. totiž uzavřeli mezi oběma firmami smlouvy, kterými jednu ze společností připravili o více než pět milionů korun. Smlouvy souvisely s pronájmem budov patřících ICOMu holandské společnosti.

Právníci obžalovaných manažerů se marně snažili zpochybnit věrohodnost některých důkazů a také znalců, kteří dodatečně mapovali firemní účetnictví. V tom jim dal za pravdu dokonce i vrchní státní zástupce.

"Docházelo k zainteresování osob, které neměly procesní postavení. Nelze se s čistým svědomím postavit na stranu, na kterou se postavil krajský soud. Se zásadními námitkami se nevypořádal," řekl žalobce.

Například Kratochvílův advokát Tomáš Sokol poukazoval i na údajnou podjatost policejního vyšetřovatele.

"Několik týdnů před začátkem vyšetřování se u společnosti ICOM neúspěšně ucházel o zaměstnání. Měl tedy být z celého vyšetřování vyloučen," řekl Sokol.

Vrchní soud však nakonec všechny námitky smetl ze stolu. "Nemohu říci, že by zde dnes něco podstatného nebo nového zaznělo," prohlásil předseda odvolacího senátu Jaroslav Holubec.

Znalecký posudek, který kritizovali advokáti i státní zástupce, podle něj nehrál v kauze klíčovou roli, na rozdíl od uzavřených smluv s podpisy obou manažerů.

Kratochvíl ani Leopold po skončení procesu nechtěli rozsudek komentovat. Podle něj nebudou smět ještě další čtyři roky po odpykání trestu pracovat ve vedení obchodních společností.

Čtvrteční verdikt je důležitý také pro soudní projednávání další kauzy spojené s firmou ICOM. V ní čelí obžalobě ze stejného trestného činu, tedy zneužívání informací v obchodním styku, pět lidí.

Podle policie a státních zástupců uzavírali jednostranně nevýhodné smlouvy mezi ICOMem a společností Zemědělské stavby, které tak přišly nebo mohly přijít o celkem 140 milionů korun. V případu figuruje i jméno náměstka jihlavského primátora Františka Zelníčka.

Brněnský krajský soud se tímto druhým případem zabývá už přes dva roky. Naposledy měl proces pokračovat v květnu, ale soudci se rozhodli počkat právě na verdikt Vrchního soudu v první kauze.

,

Video