Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dva izraelští vojáci čelí obvinění, že nutili malého Palestince hledat bomby

  13:55aktualizováno  13:55
Dva izraelští vojáci stanuli před vojenským soudem kvůli obvinění, že při ofenzivě v pásmu Gazy nutili malého Palestince k hledání výbušnin. Devítiletý chlapec jim pod hrozbou zastřelení musel prohledávat brašny, ve kterých mohly být schované bomby.

Izraelští vojáci v pásmu Gazy (20. leden 2009) | foto: Reuters

Oba dva rotní z pěší brigády (Givati) židovského státu čelí obvinění z "porušení vojenských norem", kterého se měli dopustit při izraelské ofenzivě v pásmu Gazy loni v zimě. (viz článek o ofenzivě v pásmu Gazy)

Muži prý pod pohrůžkou smrti nutili teprve devítiletého Palestince, aby jim prošacoval brašny. Báli se totiž, že v nich budou schované výbušniny.

"Myslel jsem, že mě zabijí. Začal jsem se tak bát, až jsem se počůral," vypověděl podle britského listu The Daily Telegraph chlapec, jehož úřady označily jako "Majd R".

"Byly přede mnou dvě brašny. Musel jsem jednu vzít, on byl asi půl metru od mě. Pak na mě namířil zbraň, takže jsem tašku otevřel a věci z ní vysypal na zem. Byly tam peníze a papíry. Podíval jsem se na něj a on se smál," uvedl podle Mezinárodního hnutí na obranu dětí (Defence for Children International) malý Palestinec.

Potřebují obětní beránky, brání se vojáci

Vojáci, jejichž jména armáda nezveřejnila, nařčení odmítají. Jeden z nich řekl vojenskému rozhlasu, že vhledem k mezinárodní kritice, která se po ofenzivě na Izrael snesla, je třeba obětních beránků.

"Hledají někoho, koho by mohli obvinit před celým světem," řekl o vojenském soudu jeden z vojáků. "Bohužel si vybrali lidi, kteří nic neudělali," dodal izraelský rotný.

Třítýdenní bombardování v pásmu Gazy, které si na přelomu předloňského roku vyžádalo 1 400 obětí mezi Palestinci včetně 400 dětí, vzbudilo nevoli v celém světě a vedlo k přijetí kontroverzní a k židovskému státu kritičtější zprávy jihoafrického soudce Richarda Goldstonea coby rezoluce Valného shromáždění OSN. (viz článek o přijetí kontroverzní rezoluce)

Rezoluce vyzvala Izrael i Palestince k nezávislému vyšetřování válečných zločinů. Izrael už na jejím základě letos v únoru potrestal dva velící důstojníky, kteří při útocích nařídili použít bomby se zakázaným fosforem. (viz článek o potrestání dvou důstojníků)

ofenziva v gaze

Izraelská ofenziva v pásmu Gazy začala 27. prosince 2009 a trvala tři týdny. Jejím cílem podle Tel Avivu bylo zabránit Hamasu ostřelovat Izrael raketami odpalovanými z pásma Gazy. Zahynulo během ní více než tisíc Palestinců, deset izraelských vojáků a tři izraelští civilisté.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Najdete na iDNES.cz