ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Dva Bangladéšané a Ghaňan, které unesli spolu s Čechem, jsou na svobodě

  • 46
Únosci v Libyi propustili v úterý večer dva Bangladéšany a podle informací MF DNES i Ghaňana. Uneseni byli z ropného pole ve skupině, v níž je také jeden Čech. K únosu se zatím žádná skupina nepřihlásila, ale české ministerstvo zahraničí se domnívá, že za ním stojí teroristická organizace Islámský stát.

Bangladéšani Helal Uddin a Mohammed Anowar Hossain, kteří jsou v dobrém fyzickém stavu, byli propuštěni v úterý večer. Přes noc byli v nemocnici v Syrtě, která leží přibližně 700 kilometrů od hlavního města Tripolisu. Tam by dvojice měla dorazit ve středu. Zprávu potvrdil bangladéšský velvyslanec v Libyi a bangladéšské ministerstvo zahraničí.

Podle informací MF DNES jsou na svobodě celkem tři unesení. Redakce tuto informaci získala od důvěryhodného zdroje blízkého českému vyjednávacímu týmu. Třetím propuštěným je zřejmě Ghaňan.

Únos Čecha

„Vítáme, že část unesených byla propuštěna. Jsme v úzké spolupráci s našimi zahraničními partnery. Pochopitelně vyvíjíme maximální úsilí, aby byli propuštěni i zbývající unesení. V tuto chvíli nemůže poskytnout žádné nové ověřené informace o stavu českého občana a ani o průběhu pátrací operace,“ řekla iDNES.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Bangladéšani a Ghaňan byli uneseni 6. března ve skupině devíti zaměstnanců ropného pole Ghaní. Jedním z unesených je český občan. O jeho osudu se zatím nic neví. 

Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci a Rakušan. Rakousko tvrdí, že se k únosu ještě žádná skupina nepřihlásila a neexistuje ani požadavek na výkupné. Manila ale únos přičítá teroristické organizaci Islámský stát a k tomu se přiklání také Praha.

Cizinci pracovali pro rakouskou společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

Podle zdrojů MF DNES se na tuzemské úřady dosud nikdo s žádostí o výkupné nepřihlásil. Pokud budou teroristé požadovat výkupné, pravděpodobně se obrátí přímo na společnost VAOS, která unesené muže zaměstnávala a která je s největší pravděpodobností pro případ únosu svých lidí pojištěna. Právě z této pojistky pak firmy únoscům vyplácí výkupné.

V zemi panuje chaos od revolučního roku 2011. Po svržení Muammara Kaddáfího se nepodařilo vybudovat funkční státní instituce a zemi mají v rukou soupeřící milice, dva kabinety a dva parlamenty. Mezinárodně uznaná vláda utekla z Tripolisu loni v létě a je v Tobrúku, který leží na východě země.

Pro cizince je situace mimořádně nebezpečná, takže většina států zavřela svá velvyslanectví a evakuovala jejich personál. V posledních týdnech se islámští radikálové zaměřili na ropná pole, odkud na doporučení libyjské vlády většina společností evakuovala své zaměstnance.

V Maroku se konají pod záštitou OSN diplomatická jednání, jejichž cílem je vytvořit libyjskou vládu národní jednoty a dohodnout se na trvalém příměří.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video