Ruští vojáci nacvičují na velkolepou ruskou přehlídku na Rudém náměstí

Ruští vojáci nacvičují na velkolepou ruskou přehlídku na Rudém náměstí | foto: AP

Důvody ruské slávy století? Národní hrdost, svaly i budování důvěry

  • 121
Moskva (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Dlažbu moskevského Rudého náměstí už za pár hodin rozduní údery 10 500 párů kanad, pásy 160 tanků a dalších vozidla. Proč tak monstrózní připomínka vítězství ve válce, která skončila před 65 lety? Jde tu o národní hrdost, ukazování svalů i budování důvěry.

Oslavy vítězství ve druhé světové válce, ve které padlo 26 milionů Rusů, jsou největším ruským svátkem. Letos jsou ale ještě monstróznější než obvykle a úřady se postaraly o to, že výročí nelze "přehlédnout".

Na moskevských ulicích vlají transparenty s pětašedesátkou (přesně tolik let totiž uběhlo od velkého vítězství nad nacisty) a ruské televize přenášely v přímém přenosu i jen generálku na velkolepou vojenskou přehlídku na Rudé náměstí. (reportáž o přípravách na přehlídku čtěte zde)

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

V neděli zřejmě bude na co koukat. Jen největší ukázka ruské síly od roku 1991 přijde stát na 1,2 miliardy rublů. A to se podobné přehlídky v menším konají v dalších sedmdesáti městech po celé zemi.

Rusové: Byli jsme to my, kdo proléval krev

OSLAVY V ČÍSLECH

Po Rudém náměstí bude pochodovat 10 500 vojáků a vyjede 160 kusů bojové techniky, včetně 16 historických tanků T-34 a samohybných děl Su-100. Nejnovější výzbroj budou představovat mobilní mezikontinentální rakety Topol-M či protiletecké systémy Pancir. Nad hlavami hostů proletí 127 letadel a vrtulníků. Na přehlídku se jednotky připravují již od loňského října.

autor: ČTK

Ale proč dává Moskva 9. květen tolik na odiv? Zelenou dal tankům na Rudém náměstí před dvěma lety tehdejší prezident a dnešní premiér Vladimir Putin. V jeho případě šlo podle analytiků o prosté ukazování svalů.

Zítra ale budou po moskevské dlažbě poprvé od roku 1945 pochodovat i cizí jednotky z USA, Velké Británie nebo Polska a na čestné tribuně zasedne čínský prezident Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Sarkozy a přes dvacet dalších světových lídrů včetně českého prezidenta Václava Klause.

Rusové tak chtějí v mezinárodní kulise jasně říct, že to byli oni, kdo nesl hlavní tíhu bojů proti Hitlerovi. Zároveň ale naznačují, že jsou důvěryhodným spojencem Západu.

Náplast na nedostatky dějin

Analytici se shodují, že se Rusové až fanatickými oslavami chtějí přebít relativní nedostatek velkých historických úspěchů a Kreml se v takový okamžik snaží vydělat na národní jednotě, která oslavy doprovází. V takové atmosféře je jednodušší přiživit v Rusech národní hrdost a patriotismus.

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

Generálka na nedělní velkolepou přehlídku na moskevském Rudém náměstí

"Není pochyb, že vítězství ve druhé světové válce bylo největším úspěchem Sovětského svazu," řekla Máša Lipmanová z moskevského Carnegie centra. "Navíc je to jedna z mála věcí, na které se shodnou všichni Rusové," dodala.

JAK VNÍMÁ RUSKO SVÁTEK

Podle průzkumu nezávislého střediska Levada 9. květen shodně oslaví 77 procent penzistů i 77 procent studentů, což svědčí o tom, že svátek válečných veteránů se přeměnil i ve svátek mládeže. Slavit se chystají tři čtvrtiny Rusů, skoro čtyři pětiny se podívají na přehlídku v televizi.

autor: ČTK

Lipmanová dále vysvětluje, že vítězství má pro Rusy symbolický význam. "Je možné říct, že pomohlo utvářet Rusku identitu jako národa," přiblížila význam svátku. Oslavy ukrývají i poselství mladým Rusům: Nikdy nezapomeňte na předky, kteří za vaši svobodu prolévali krev na bojištích.

"Válečné vítězství hodnotí ruská společnost velice kladně. Spravedlivý charakter Velké vlastenecké války se v Rusku ještě nikdo neodhodlal zpochybnit, zatímco prakticky všechny ostatní války v posledních 110 letech většina uznala za nespravedlivé. A co může být cennější než vítězství v spravedlivé válce!" napsal v listu Vedomosti sociolog Alexej Levinson.

A v neposlední řadě tu jde také o jednu "drobnost" - historii. Ruský prezident Dmitrij Medveděv loni vyhlásil válku přepisování historie a zřídil pro tento účel i speciální komisi. Oslav tak určitě využije k zdůraznění role Ruska pro konec světového konfliktu před 65 lety.

STÁTNÍCI NA PŘEHLÍDCE

Na Rudém náměstí se sejde až pětadvacet hlav států. Na čestné tribuně zasedne čínský prezident Chu Ťin-tchao, německá kancléřka Angela Merkelová nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Pozvání přijali i český prezident Václav Klaus či jeho slovenský kolega Ivan Gašparovič. Na své jednotky budou z tribuny shlížet i prezidenti Ázerbajdžánu, Arménie, Kazachstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu i prozatimní vládkyně Kyrgyzstánu. Naopak své vojáky nepozdraví ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nebo běloruský vládce Alexandr Lukašenko - oba dali přednost přehlídkám ve svých zemích. Pozvánku na slavnost nedostal gruzínský prezident Michail Saakašvili. Pozvání odmítl prezident Moldavska. Na slavnosti se neobjeví ani prezident USA Barack Obama a britský premiér Gordon Brown.

autor: The Moscow Times


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video