Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Důvěra Čechů v EU klesá, NATO posiluje

  17:02aktualizováno  17:02
S členstvím České republiky v Evropské unii souhlasí nyní méně lidí, než když jsme do Unie vstupovali. Se Severoatlantickou aliancí je to naopak. Podle expertů se v tom na jedné straně odráží jak síla euroskeptického tábora v Česku, tak to, že Unii nyní kvůli krizi vnímáme jako méně spolehlivou.

Prezident EU Herman Van Rompuy | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na podzim roku 2011 souhlasí s členstvím ČR v Evropské unii 59 % lidí, což je nejnižší výsledek v historii ČR, a je nižší než v době vstupu země do Unie (67 %). Naproti tomu s členstvím Česka v Severoatlantické alianci nyní souhlasí 68 % obyvatel, což je více, než když ČR do NATO před třinácti lety vstupovala, vyplývá z pravidelného výzkumu agentury STEM.

"Češi jsou tak trochu spoléhači, máme rádi, když se o nás někdo postará," říká autor výzkumu ze STEM Jan Hartl s tím, že pokud tento obraz nějaká organizace přestane plnit, máme tendenci se od ní odklánět.

Graf podpory členství v Evropské unii

Graf podpory členství v Evropské unii

Graf podpory členství v NATO

Graf podpory členství v NATO

EU: Mizí jistota, přibývá skepse

Oslabující souhlas Čechů s členstvím v EU má podle expertů tři důvody: opad jistoty, tradiční euroskepticismus a absenci komunikace. "Když jsme do EU vstupovali, bylo to s určitou preferencí dlouhodobé jistoty a předvídatelnosti, což jsou kategorie, které se teď Unii naplňovat jaksi nedaří," vysvětluje sociolog Ivan Gabal.

Obraz EU je tak v myslích lidí spojován se samými problémy, což jen akcelerovalo s ekonomickou krizí. "Toho využil euroskeptický tábor, který je v médiích velmi hlučný," vyjmenovává dále Hartl.

Jan Hartl

"Když téma evropské integrace opustíte, nikdo se mu nevěnuje a zaznívají jenom problémy, tak to vypadá, že EU jsou ti lidé z toho Bruselu, pořád od nás něco chtějí a teď nás ještě stáhnou do potíží."

S tím souhlasí i diplomat Karel Kovanda, který zastával vysoké funkce jak v EU, tak v NATO. "Přínosy členství v EU jsou méně jasné než v NATO a neumíme jich kolikrát využít. Problémy eurozóny na spolehlivosti nepřidávají a euroskepse českých politiků je snad už součástí eurounijního folkloru," tvrdí Kovanda.

"Navíc téma evropské integrace po našem vstupu do EU zcela upadlo a už se věci nedovysvětlovaly. Hrou na domácím politickém písečku jsme to téma zastrčili," dodává Hartl. I když EU pořád vnímáme jako "oni" a ne jako "my", a postavit Evropu zpět na nohy je tak úkol "pro ně" a ne "pro nás" a lidé jsou s členstvím v EU méně spokojeni, tak z toho ovšem nijak nevyplývá, že by lidé chtěli z EU vystupovat, upozorňuje Gabal.

Hrozby nevnímáme díky členství v NATO

"Členství v NATO se po rozpadu Varšavské smlouvy jevilo jako jedno z nejpraktičtějších řešení naší bezpečnosti," interpretuje výzkumy Hartl, podle něhož ovšem čísla podpory kolem 70 % nebyla výsledkem informovanosti, ale spíše iluzí. "Informační kampaň před vstupem do NATO byla neexistující, nikdo nebyl ochoten se věnovat bezpečnostní a obranné strategii," říká Hartl. "Bylo zajímavé, jak ještě v 90. letech mnoho lidí vnímalo vstup do NATO jako výměnný obchod, tedy že vstup NATO musíme vytrpět za vstup do EU, kterou lidé vnímali jako takový penězovod, co k nám bude chrlit peníze."

Nicméně i když lidé opustili tyto iluze, podpora NATO byla stále, byť těsně, většinová. Podle Hartla následná pozornost, i když nejdřív pochybovačná, upřená na profesionalizaci armády, zahraniční mise a další bezpečnostní témata, měla za výsledek to, že se od začátku, váhavě a nechtěně, NATO stalo stálicí.

"Na grafu je vidět, že souhlas s členstvím v NATO je stabilní, výkyvy nejsou podstatné a v tom rozkolísaném světě, ve kterém žijeme, je NATO a naše zakotvení v něm takovou naší jistotou. Toto bezpečnostní zakotvení tak lidé vnímají - zejména ve srovnání s domácí politikou - jako něco, na co se můžeme spolehnout. Byť paradoxně pro spoustu lidí žádná bezpečnostní rizika nehrozí, a to hlavně kvůli tomu, že o bezpečnost máme nějak postaráno  – jak říkám, jsme spíše spoléhači," vysvětluje Hartl.

Zvládnutá Libye, ocenění v Afghánistánu

Vyššímu souhlasu s členstvím v NATO nahrávají podle expertů i alianční mise a české působení v nich. "Jak úspěšná operace v Libyi, tak relativní klid v souvislosti s naším působením v Afghánistánu, které není tak exponované, dává obraz bezpečí a zajištění," domnívá se Ivan Gabal.

Otázky spojené s působením NATO jsou navíc pro veřejnost podle Karla Kovandy jasnější. "NATO se osvědčuje jako spolehlivá organizace. Naši vojáci v aliančních operacích jsou oceňováni jak v Alianci, tak doma. Svrhnout Kaddáfího sice trvalo, ale rozuměli jsme tomu a podporovali to úsilí," dodává bývalý český velvyslanec v NATO.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz