Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dušek nebude dočasně jednat za odboráře, hrozí mu trestní oznámení

  10:53aktualizováno  15:10
Předák Jaromír Dušek za nás nebude jednat s politiky, dokud se mediální roztržka kvůli jeho kontroverzním výrokům neuklidní, rozhodla Koalice dopravních odborů. Dušek v sobotních Lidových novinách uvedl, že dráhy i resort dopravy ovládá skupina homosexuálů, za výrok se ale omlouvat nehodlá. Ministr dopravy na Duška podá trestní oznámení za pomluvu.

Koalice dopravních odborových svazů dnes rozhodla, že Jaromír Dušek ji reprezentovat nebude. "Do doby, než se celá mediální roztržka vysvětlí, nebude pan Jaromír Dušek reprezentovat Koalici dopravních odborových svazů," stojí přímo v rozhodnutí.

Prohlášení generálního ředitele ČD

"Jménem svým i celého vedení Českých drah jsem nucen se důrazně ohradit proti opakovanému tvrzení pana Duška o nekompetentnosti managementu ČD, který je prý vybírán na základě sexuální orientace a již prý údajně zašantročil osm miliard korun. Management ČD je tvořen špičkovými profesionály všech potřebných profesí a svou kompetenci dokazuje dnes a denně. Kromě jiného třeba tím, že dráhy dosáhly právě loni nejlepšího hospodářského výsledku v historii. To se mohlo podařit jen díky tomu, že do důležitých funkcí jsou lidé dosazování důsledně na základě své kvalifikace, schopností a ochoty pracovat ve prospěch drah.
Tvrdit, že se z účtů ČD ztratilo osm miliard korun, může jenom ten, kdo finanční výkazy firmy neviděl, nebo jim absolutně nerozumí. Účetnictví ČD je ve stoprocentním pořádku.
Nepravdivá vystoupení pana Duška v médiích hrubě poškozují dobrou pověst Českých drah a ty proto budou vůči této osobě postupovat právní cestou."

Petr Žaluda

Podle odborářů Duškův kontroverzní výrok nešťastně komplikuje jednání s politiky.

"Toto rozhodnutí neberu nijak vážně. Až hysterie, kterou rozpoutali především pravičáci z médií, kteří jsou proti benefitům, pomine, vše se vyjasní a dáme si panáka," reagoval na rozhodnutí koalice Dušek.

"Šlo o to upozornit na problém, že tu dochází k protěžování určitých skupin lidí ve vedoucích funkcích resortu dopravy. Chceme pravdivou odpověď na to, jak bylo s osmi miliardami naloženo. Každý zákazník Českých drah si přece musí uvědomit, že služby jsou někde až tristní. Divím se, že vznikla hysterie z toho, že jsem nazval věci pravými jmény a řekl, že král je nahý," uvedl Dušek.

Znovu připomněl, že Koalice dopravních odborů podle něj není oficiálním spolkem s přesnými pravidly, který by měl podobné záležitosti řešit.

Jednání odborářů s politiky se proto chce účastnit dál. "Samozřejmě, že se toho budu dále účastnit, bude-li se to týkat našich svazů. Předchozí jednání jsem inicioval já, není tedy důvod, proč bych se toho neúčastnil," dodal.

Výroky měl Dušek na dnešní schůzi odborářům vysvětlit, na setkání ale nedorazil. K jednání prý nedostal žádnou pozvánku.

"Pozvali jsme všechny kolegy. Pan Dušek byl omluven zástupci Svazu odborářů služeb a dopravy s tím, že se účastní nějakého chatu. Omluvu jsme vzali na vědomí," oponoval šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajblík.

Nesouhlasí odbory ani Fischer

Duškovo vyjádření už v sobotu ostře odsoudila řada politiků v čele s premiérem Janem Fischerem, podle kterého vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru. Kritizoval ho i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch a prezident Federace strojvůdců Jindřich Hlas. (viz dřívější článek: Dráhy řídí homosexuálové, řekl Dušek)

Dušek znovu uvedl, že se nehodlá omlouvat. Vyjádření prý myslel "žertovně". "Ale dílem to, co říkám, je pravda," uvedl už v sobotu.

"Mé prohlášení vytrhli z kontextu a upravili rozhovor tak, aby vyvolal reakce. Já nemám žádný osobní problém s homosexuály, mám mezi nimi desítky let své přátele ... lidem, kteří zašantročí miliardy korun a schovávají se za mafii, kteří se dopouštějí trestného činu, ale díky kontaktům na homosexuály na vyšších místech jim nic nehrozí, vyslovuji kategorické ne," vzkázal dnes prostřednictvím České televize Dušek.

"Jestliže se někdo cítí dotčen, může využít právní cestu, myslí-li si, že jsem se něčeho dopustil," dodal.

Trestní oznámení využijí České dráhy i ministerstvo dopravy. Ministr Gustav Slamečka přirovnal Duškovy výroky k rétorice Himmlerově a Hitlerově.

"Na pana Duška za náš úřad podám trestní oznámení za pomluvu ministerstva dopravy za nekompetentní personální politiku a za tunelování Českých drah. Termín podání zkonzultujeme s právníkem," uvedl na briefingu ministr.

Rozhodnutí koalice odborářů o odvolání Duška vítá.

Odbory se nyní snaží prosadit snížení zdanění zaměstnaneckých výhod na loňskou úroveň. Sněmovna návrh schválila, Senát ho ale odmítl, a předloha se tak vrací k dalšímu hlasování znovu poslancům.

Zrušená diskuse

Diskuse pod tímto článkem byla zrušena.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz