Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

16:58
Vážení čtenáři, vzhledem k nekomplikovanému průjezdu předvoje Dunajské jízdy Českou republikou nebudeme už dnes pohyb amerických vozidel a vojáků aktivně sledovat v této on-line reportáži. Ta nicméně zůstane časosběrným záznamem klíčových bodů průjezdu. Děkujeme za pozornost.
  • Američtí vojáci se v kasárnách v Ruzyni setkali s generálním tajemníkem NATO...

    Američtí vojáci se v kasárnách v Ruzyni setkali s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem (uprostřed), který je v Praze na své první návštěvě ve funkci, premiérem Bohuslavem Sobotkou či velvyslancem Andrewem Schapirem (zcela vpravo). / Autor: Petr TopičMAFRA

14:04
Před druhou hodinou odpolední zaznamenal reportér MF DNES druhou část předvoje americké Dunajské jízdy na dálnici D5 ve směru na Prahu. Hranice tato druhá kolona překročila ve 12:45. Ani ona nebude tankovat v Ostrově na Tachovsku.
12:32
Američtí vojáci dorazili do Ruzyně.
11:25
Předvoj je na obchvatu Plzně, míří do Rokycan.
  • Průjezd předvoje Dunajské jízdy, obrněného konvoje USA, který projede napříč...

    Průjezd předvoje Dunajské jízdy, obrněného konvoje USA, který projede napříč republikou v neděli a v pondělí. / Autor: Martin Polívka, MAFRA

10:40
Konvoj nyní míří do Prahy. Na Ruzyni se po poledni američtí vojáci setkají s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a českými politiky včetně premiéra Bohuslava Sobotky a ministra obrany Martina Stropnického
10:09
Předvoj konvoje Dunajská jízda je v Česku. Hranice přejel v deset hodin u Rozvadova.
09:37
Zatímco nedělní konvoj bude tankovat v Ostrově na Tachovsku a v Bernarticích na D1, dnešní předvoj využije až druhou uvedenou zastávku. Do Ostrova nezajede.
  • Průjezd předvoje Dunajské jízdy, obrněného konvoje USA, který projede napříč...

    Průjezd předvoje Dunajské jízdy, obrněného konvoje USA, který projede napříč republikou v neděli a v pondělí. / Autor: Martin Polívka, MAFRA

09:08
Přesun zatím budí jen velmi malou pozornost médií i společnosti, ve srovnání s „Jízdou dragounů“ téže vojenské jednotky letos na jaře. Podívejme se na to, jak o něm referují dnešní velké české noviny: MF DNES věnuje průjezdu článek na straně sedm, Lidové noviny o konvoji nepíšou vůbec. Právo má krátký článek na osmé straně, Hospodářské noviny prostor ve spodní části čtvrté strany. Blesk šest vět dole na straně 2.
09:06
Co se tedy stane dnes? Českem bude projíždět tzv. rekognoskační a logistický tým. Kolem desáté hodiny má přijet na hraniční přechod Rozvadov, protože americký 2. mechanizovaný pluk sídlí na základně v bavorském Vilsecku. Tento předvoj o zhruba 60 vojácích a 20 vozidlech projede během dvanácti hodin přes D5, R1 a D1 do Vyškova, kde Američané stráví noc. Cestou se zastaví v Ruzyni, kde se potkají s českými politiky.
09:02
Byť bude konvoj 150 vozidel, který bude projíždět Českem v neděli a v pondělí, opticky působivý, z pohledu vojenských cvičení ve světě není příliš velký. Například Rusko provádí opakovaně cvičení desítek tisíc vojáků, někdy i přes sto tisíc. Manévry NATO jsou typicky v řádu jednotek tisíc vojáků. Přehledně se rozdílům ve velikostech cvičení věnujeme zde.
09:02
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, v níž budeme sledovat přesun tzv. Dunajské jízdy - obrněného konvoje americké armády - přes území České republiky.