Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dunaj ohrožuje bavorský Pasov, Heidelberg vodě z Neckaru odolal

  10:06aktualizováno  20:17
Německo po oblevě i nadále zaplavuje voda. Heidelberg kulminaci řeky Neckar přežil bez větší újmy, obavy však mají lidé žijící u Dunaje. Hladina řeky překvapivě rychle stoupá ve východním Bavorsku. Nejvíce ohrožena jsou města Pasov a Řezno. Veletok už se vylil z břehů i na některých místech Rakouska.

Hasiči pomáhali v přesunu obyvatelům německého Backnangu, kde zatopila ulice voda z řeky Murr (13. ledna 2011) | foto: ČTK

Další vzedmutí hladin řek v Německu je důsledkem kombinace tání sněhu a dešťů. Heidelbergu, který leží na Neckaru, hrozilo, že voda zaplaví historické centrum univerzitního města. Teď už se však zdá, že staré město vyvázlo bez úhony. 

Hladiny ve čtvrtek začaly znovu stoupat také na Rýnu a jeho přítoku Mosele. Na soutoku obou řek v Koblenci, jehož centrum se tento týden už jednou pod vodou ocitlo, se očekává nejvyšší hladina v noci na neděli. Další očekávanou povodeň mají zmírnit hráze z pytlů s pískem.

"Kulminace na zhruba 7,4 metru se očekává zítra večer," řekla Bianca Dohmová-Müllerová z povodňového centra v Mohuči. Každou hodinu dnes Rýn v Koblenci stoupal zhruba o dva centimetry.

Stoupají také hladiny řek v Sasku včetně Labe v Drážďanech. Také ve Frankfurtu nad Mohanem se úřady připravovaly na nejhorší povodeň posledních let. Kalné vody Mohanu se ve čtvrtek zastavily až u protipovodňových bariér chránících historické centrum německé finanční metropole (více o zaplaveném Frankfurtu nad Mohanem čtěte zde).

V Německu už déšť ustal a také předpověď počasí pro nadcházející víkend je příznivá. I situace na většině rozvodněných toků by se tak měla postupně uklidňovat.

True

Naopak překvapivě kritická je situace v Pasově, kde se stékají tři řeky - Dunaj, Inn a Ilz. Hladina Dunaje tam nečekaně rychle stoupla až téměř k devíti metrům. Ještě 24 hodin předtím byla o tři metry níž. Hasiči a město do pozdní noci položili 2 500 pytlů s pískem.

Dunaj by v Pasově mohl během dneška stoupnout o dalšího půl metru. Pak by hrozilo zaplavení Radničního náměstí.

Během dne se situace zdramatizovala také v Řezně. V sobotu by zde hladina mohla dosáhnout úrovně z roku 2002. Velká voda tak bude zatěžkávací zkouškou pro nový povodňový systém za 100 milionů eur (zhruba 100 milionů eur), který město začalo před devíti lety budovat.

V Rakousku se už Dunaj v korytě neudržel. Agentura APA napsala, že kvůli vydatným dešťům a rozvodněným přítokům se ráno vylil z břehů u dolnorakouského Amstettenu a v Klosterneuburgu u Vídně, kde voda zaplavila část obytné čtvrti.

Motoristé musí počítat s četnými objížďkami, protože pod vodou je řada silnic. Řeka Řezná na bavorské straně německo-české hranice ohrožovala mimo jiné hornofalcké město Cham.

True

Také v Sasku sousedícím se severozápadními Čechami déšť společně s mírnými teplotami situaci znovu dočasně vyostřil. Povodňová pohotovost platí například v okolí Lipska. V Krušných horách hrozí kromě povodní i sesuvy půdy.

Nejvíc rozvodněné jsou v regionu řeky Bílý a Černý Halštrov (Elster), ale také Labe. V Drážďanech dnes ráno hladina řeky dosáhla 5,10 metru, v sobotu by to mohlo být ještě o několik desítek centimetrů více. V saské metropoli bylo preventivně uzavřeno nábřeží před Semperovou operou, kde se má dnes za účasti německého prezidenta Christiana Wulffa konat každoroční ples.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz