Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dům umění v Českých Budějovicích je pro letošek zachráněn. Protest kulturní veřejnosti tedy přinesl ovoce

  8:39aktualizováno  28. ledna 8:19
Kauza, která v minulých dnech hýbala tuzemskou výtvarnou scénou, se ve středu 27. ledna prozatím uzavřela. Českobudějovičtí radní se rozhodli zachovat tamější dům umění. Přinášíme jednak zprávu o tomto rozhodnutí, jednak některé z dokumentů, které mu předcházely.

Dům umění - švýcarská výtvarnice René Levi | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Českobudějovičtí radní během svého jednání ve středu 27. ledna rozhodli, že provoz Galerie moderního umění bude v roce 2010 zachován. Po zrušení společnosti Městské kulturní domy bude galerie od února fungovat pod hlavičkou města. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS). Radní pošlou do zastupitelstva návrh na její financování. Všech devět dohodnutých výstav převážně zahraničních výtvarníků by se mělo letos uskutečnit.

Proti možnému zrušení galerie se zvedla vlna protestů, pod petice se za deset dnů podepsalo na 2000 lidí z různých koutů země.

"Nikdy jsme neřekli, že chceme galerii zrušit, ale chtěli jsme si udělat jasno v jejím financování," tvrdil dnes radní Martin Kuba (ODS). Mediální přestřelka byla podle něj zbytečná, vznikla na základě toho, že k 1. únoru končí akciová společnost Městské kulturní domy, jež mimo jiné provozovala i galerii.

Reakce kurátora

Z e-mailu Michala Škody:

"Dopadlo to tak, že letošek dojede, ale do dubna musí předložit primátor návrh, jak bude galerie fungovat dál a s jakou koncepcí - padl návrh PhDr. Procházky (člena Rady města), abych spolupracoval s ASOCIACÍ JIHOČ. UMĚLCŮ a vystavoval je... jsou tu osobnosti a jsou JIHOČEŠI.....dobrý ne??TAK JSEM NA TO MOC ZVĚDAVÝ....."

Po jednání předcházející rady města nicméně náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU-ČSL) novinářům řekl, že provozní náklady 1,1 milionu korun jsou podle radních neúnosné, činnost galerie je třeba co nejrychleji ukončit. Už při sestavování rozpočtu se radní netajili, že je ekonomická krize donutí některé nemovitosti prodat kvůli financování evropských projektů. Právě proto poslali do likvidace akciovou společnost Městské kulturní domy.

Radní podle náměstka Vodičky ve středu 27. ledna diskutovali i o zaměření galerie v budoucích letech. O tom by, nejen podle náměstkyně Popelové, měla rozhodnout debata odborníků.

Podle kurátora galerie Michala Škody se o koncepci galerie a její další existenci mělo rozhodovat v době, kdy se vědělo, že bude zrušena a.s., protože výstavy se domlouvají rok a půl dopředu. Na koncepci jsou také vázány granty. "Je třeba si uvědomit, že galerie má určité postavení právě díky koncepci, která se budovala dvanáct let," řekl s tím, že pokud radní změní koncepci galerie, je to stejné jakoby se usnesli na jejím zrušení. "Ministerstvo kultury nebude dotovat nekvalitní podnik a já bych nebyl schopen v takové galerii dál fungovat," uvedl.

Lidé kolem Domu umění míní, že za snahami o zrušení galerie stojí radní Jaromír Procházka (SNK ED), který v něm provozuje komerční a aukční galerii. Kritiku dnes odmítl s tím, že jako radní je odpovědný za finance. V cizině se podle něj takové galerie nefinancují z městských peněz.

(ČTK)

CO TOMU PŘEDCHÁZELO:

Nejprve zpráva z tisku, konkrétně z jihočeské přílohy MF DNES ze dne 15. ledna 2010:

České Budějovice - Proslulá Galerie současného umění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. s největší pravděpodobností končí. Nečekanou zprávu včera oznámila budějovická radnice.

"Její provoz nás stojí ročně okolo 1,1 milionu korun, což je pro rozpočet města v době, kdy šetříme každou korunu, neúnosné. Rada rozhodla, že je třeba činnost galerie ukončit co nejrychleji," potvrdil náměstek primátora Rudolf Vodička.

Galerie už má přitom na letošní rok domluvených osm výstav českých a zahraničních autorů a některé rozjednané projekty na rok 2011. Zda a odkdy je možné ji zavřít, rozhodnou radní na základě podkladů kurátora a odboru kultury na svém zasedání 27. ledna.

Dům umění, v jehož prvním patře se galerie nachází, je města. To jej ale až dosud pronajímalo své společnosti Městské kulturní domy. Už loni ji ale zastupitelé poslali do likvidace. Od 1. února se tak bude město kromě Domu umění přímo starat také o kulturní domy Slávie i Vltava. I jejich osud je nejistý, a objevily se dokonce spekulace o možném prodeji. Podle Vodičky ale nyní radnice o ničem podobném neuvažuje. "Pro Slávii se nyní naopak rýsuje zajímavý projekt, díky němuž bychom mohli na její rekonstrukci získat stovky milionů z evropských fondů. Žádost ale musíme podat do konce června," řekl náměstek primátora. (…)

V nájmu zřejmě skončí i prostory galerie v Domě umění. "Je to rána pod pás. Přitom ještě před pár týdny mi primátor slíbil, že galerie zůstane do konce roku 2011 tam, kde je. A to i v případě, že by se budova prodala," sdělil kurátor galerie Michal Škoda.

Lenka Zimmelová

Dům umění (vpravo) na náměstí Přemysla Otakara

Ostatně už den předtím napsal a poslal do jedné pražské redakce citovaný kurátor Michal Škoda následující mail:

Zdravím z Budějovic a mám jednu "malou" novinku, dnes se rada města rozhodla k 31. 1. tohoto roku !!!!! s největší pravděpodobností zavřít Dům umění v ČB, ač mi bylo primátorem garantováno, že mohu počítat s plánem do roku 2011 včetně!!!! Je v tom "levárna" a tlak "jedné" osoby především, a nevím, zda se to dá zvrátit. Ač mám nasmlouvované výstavy, umělci pracují na speciálních projektech pro galerii viz: Lawrence Weiner (květen), Takashi Suzuki (březen), Alan Johnston (duben), Gerwald Rockenschaub (červen) atd... tak velká ostuda je na obzoru..... a nejen to, konec, myslím, docela dobré galerie... Pokud máte možnost, či chuť galerii nějak... podpořit, bude vaše aktivita vítána!! Ať třeba jen mailem či telefonem na město, či jinak, jak uznáte za vhodné...

Ještě na vysvětlení do 22. 1. mám předložit, co to bude město stát, když to okamžitě zavřou.... Myslím si ale, že to nebude částka, kterou by neakceptovali - raději, než financovali... galerii ......

Díky za jakoukoliv podporu

S pozdravem

Michal Škoda

Nejlépe adresovat na primátora, má navíc na starosti kulturu....
Juraj Thoma
38 68 02 901
email: Thomaj@c-budejovice.cz

 Dům umění - výtvarnice Eva Eislerová

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Zde jsou některé z nich. Vybrali jsme z došlých do redakce takové, které podle nás argumentují v souvislostech, píší o skutečnostech netýkajících se toliko dění v jihočeské metropoli.

Pisatelka: Marie Rakušanová, zastupující předsedkyně Uměleckohistorické společnosti v Českých zemích

Vážený pane primátore,

rádi bychom Vás informovali o našem mimořádném zájmu o další vývoj situace galerie v Domě umění v Českých Budějovicích, jehož zřizovatelem je statutární město České Budějovice.

Rada města České Budějovice na svém jednání 13. ledna 2010 přijala následující usnesení č. 36/2010: "Rada města:
I. bere na vědomí informaci o provozu galerie v Domě umění.
II. ukládá Bc. Ivě Sedlákové, vedoucí odboru kultury, připravit na jednání rady města dne 27. 1. 2010 materiál s jasnou definicí kroků a jejich důsledků ve smyslu případného zrušení galerie v průběhu roku 2010."
Galerie v Domě umění v Českých Budějovicích vstoupila do povědomí české odborné veřejnosti jako ambiciózní a progresivní výstavní instituce, jejíž význam v průběhu let přesáhl hranice České republiky.

Fakt, že zřizovatel si mimořádnost odborného statutu této instituce neuvědomuje a uvažuje o jejím případném zrušení odbornou veřejnost, již zastupujeme, velmi překvapuje a svědčí mimo jiné také o nekompetentním zacházení městské rady s kulturou v regionu, který spravuje.

Apelujeme tedy na Vás a Vaším prostřednictvím na Radu města, abyste se s myšlenkou na zrušení výborně fungující Vámi zřizované instituce přestali zaobírat, a abyste nepodnikali kroky, které by zavření galerie připravovaly. Pokud bude záměr zrušit galerii realizován, bude to jasný signál pro odbornou veřejnost tuzemskou i zahraniční, že nejste schopni plnit v oblasti kultury funkce, které se od Vás jako od politických reprezentantů požadují.

S pozdravem

PhDr. Marie Rakušanová, PhD ., zastupující předsedkyně Uměleckohistorické společnosti v Českých zemích


Pisatel: Jaroslav Krbůšek, galerista, Praha

Žádost o radu

Pane primátore,

obracím se na Vás s žádostí o radu. Miluji Jižní Čechy, mám rád regionální galerie a jsem pyšný na historii a kulturní tradice místa. Jako pravicově smýšlející občan, který má rád soudobou hudbu, moderní architekturu a především současné výtvarné umění, v letošním super volebním roce nemám, s velkou pravděpodobností, koho volit…

Galerista Jaroslav KrbůšekPravicově se tvářící primátor hlavního města Pavel Bém namísto koncertního centra s dokonalou akustikou, které Praha, snad jako jediné hlavní město Evropy, ostudně nemá, postaví na poslední volnou parcelu v centru, obludné obchodní centrum Palladium. Kašpar původně draze prosazující v Praze nesmyslné olympijské hry se otočí na obrtlíku a záměrně znemožní výstavbu mimořádné architektury Kaplického knihovny. Myslím i na jím prokazatelně vytvořeném korupčním prostředí, které podle upozornění mnoha evropských úřadů, nemá v okolních civilizovaných státech obdoby. Jiný pravicově se tvářící magistrátní úředník jménem Milan Richter má prsty v kdejaké protikulturní špíně, kterou dokáže radnice vymyslet. Mohl bych jich řadu vyjmenovat. Neméně významná figura s pravicově konzervativní maskou, rusofil a nedostižný populista, dnes shodou nepříznivých okolností sedící na pražském hradě, se chtěl řetězy připoutat k bagru hloubícím základy ke státní knihovně na Letné. Škoda, že to neudělal. Možná bychom dnes měli v hlavním městě nejen chloubu světové architektury, ale pravděpodobně by také v Národní galerii už neseděl další neblahý produkt ODS a především Hradu, Milan Knížák. Oba profesoři škodí české kultuře jako nikdo jiný.


K těmto rekům českého kulturního prostředí se podle všech informací chcete přihlásit i Vy spolu s radou města.

Vážený pane primátore,

ukončení výstavní činnost v Domě umění Českých Budějovic by se zařadilo mezi neblahé kulturní účty ODS. Jen v Olomouci a Budějovicích jsou nestátní výstavní prostory, které se svými mimořádně vytříbenými a kultivovanými programy snesou srovnání s muzei a výstavními síněmi za západními hranicemi. V mnohém jednoznačně předčí místní státní instituce. Zrušení činnosti galerie by zničilo kulturní milieu Jižních Čech, které v jednadvacátém století nemůže existovat jen z rybníků, hradů, zámků a jihočeského baroka. Není také pochyb, že by nezvratně poškodilo kulturní vztahy se sousedy. Vybudovat kontakty na složité půdě současného umění je mimořádně obtížné a náročné. Michalu Škodovi se to podařilo jako málo komu. S něčím podobným už jedenáct let bezradně zápasí Milan Knížák disponující nesrovnatelným prostředky a výchozími pozicemi. Pokud Vy jako jeden z důležitých představitelů ODS opravdu chcete zrušit výstavní činnost v Domě umění v Českých Budějovicích, pak mě pane primátore, poraďte, komu mám v příštích volbách dát hlas?

Zasaďte se, prosím, vahou své osoby a funkce, kterou zastáváte o to, aby na kulturním obraze ODS nezůstala další černá skvrna.

S pozdravem Jaroslav Krbůšek

Pisatel: architekt Jiří Pelcl

Vážený pane primátore,


Od přátel a z tisku jsem se dozvěděl, o uvažovaném uzavření Galerie současného umění, sídlící v Domě umění v Českých Budějovicích.

Tato galerie má vynikající renomé v naší zemi i v zahraničí, za což vděčí cílevědomé práci kurátora Michala Škody.

Architekt Jiří PelclPane primátore, byl jste zvolen do této funkce s důvěrou, abyste dbal o rozvoj města ve všech oblastech, kulturu nevyjímaje.
V dnešní době, kdy financí není nazbyt jsme si zvykli na skromné podmínky v oblasti umění. Zvykli jsme si také na to, že řada politiků, včetně těch vrcholných jsou často nevzdělaní a pojem kultura je pro ně pouze slovo.

Věřím, že k těmto politikům nepatříte a existenci Domu umění podpoříte a prosadíte.

S pozdravem

Jiří Pelcl, prof.ak.arch ., emeritní rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Pisatelka: Martina Pachmanová, historička umění a kurátorka


Vážený pane primátore,

do dnešního dne jste dostal již dlouhou řadu otevřených dopisů týkajících se dalšího fungování Domu umění v Českých Budějovicích. Přesto si dovoluji připojit svůj hlas na podporu výstavních aktivit v DUČB, které během letitého kurátorského vedení Michala Škody svým významem daleko přesáhly hranice nejen vašeho regionu, ale rovněž České republiky. Michalu Škodovi se - jako málokterému jinému kurátorovi v tuzemsku - daří konsistentně představovat české veřejnosti vynikající osobnosti současného světového umění a zároveň zhodnocovat to nejlepší ze současného vizuálního umění v Čechách.

Kunsthistorička Martina PachmanováOsvícení politikové všude ve světě dnes dobře ví, že umění a kultura není pouhá "nadstavba", ale tvoří základní fundament každé civilizované společnosti a že v dlouhodobé perspektivě významně přispívá jak ke kultivaci veřejnosti, tak k ekonomické prosperitě. Zrušit v této době tak kvalitní výstavní instituci, jakou je Dům umění v Českých Budějovicích, by nepochybně poškodilo již tak neutěšený stav českých galerií a hlavně snížilo přitažlivost a kulturně-politický potenciál jihočeské "metropole".
Doufám, že své další kroky ve věci budoucnosti DUČB pečlivě zvážíte a že nedopustíte, aby laická i odborná veřejnost přišla o jednu z nejvýznamnějších výstavních institucí, které dnes na území České republiky fungují.

S pozdravem

Mgr. Martina Pachmanová, Ph.D ., historička umění a kurátorka
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

 Dům umění - japonský výtvarník Atsuo Hukuda

Pisatelka: Vlasta Čiháková Noshiro, předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků

Vážený pane primátore,

v loňském roce 2009 projevila povolební politická reprezentace hejtmanů několika krajů Čech a Moravy (mj. Středočeského, Plzeňského a Severomoravského) úmysl zrušit některé prestižní galerie a muzea ve svých kulturně-historických městech, a zničit tak dvacetiletou kontinuitu, jež si tyto instituce po revoluci vybudovaly i s podporou státu a soukromých nadací.

Vzhledem k nekvalifikovaným zásahům politiků, jež zcela ignorovaly úsudek odborníků, se nepodařilo dodnes najít pro tyto instituce nová uspokojivá řešení, takže pokud přežívají, jsou vystaveny stálým koncepčním turbulencím, jež budí rozpaky nad budoucností jejich činnosti, a obavy celé naší kulturní veřejnosti.

Doufáme, že podobným záměrem nehodláte ohrozit i činnost vaší Galerie současného umění v Domě umění v Českých Budějovicích, a připojit se tak k shora uvedeným nezdařeným pokusům. Chcete-li upřednostnit ve svém městě jakési podnikatelské plány před jeho kulturní reprezentací, jež spočívá v hodnotné nadregionální a nadnárodní činnosti této instituce umění, redukujete tím kulturní tvářnost vašeho města na obyčejné periferní prostředí, jež je pro návštěvníky z domova i ze zahraničí nezajímavé, neboť k vám přicházejí za kulturou, nikoli například za nějakou nově postavenou garáží.

Jihočeský kraj v historii našich kulturních dějin šel vždy příkladem vstříc svým hlubokým porozuměním a úctou ke kultuře i samotné metropoli, a náš národ si této skutečnosti hluboce váží. Snad také proto byl v nedávné době jmenován do úřadu ministra kultury ČR jihočeský rodák pan Václav Jehlička, a mnozí stávající úředníci MK ČR jsou původem z Jižních Čech. Rovněž jsme si velmi vážili Jihočeského kraje pro jeho úsilí realizovat stavbu koncertní haly architekta Jana Kaplického, jehož projekt Národní knihovny si neuměla prosadit ani Praha. Proto jsme nyní velmi znepokojeni možností, že vašemu městu na skutečně vysoké kultuře příliš nezáleží, a že nechápe ani nedozírný smysl skrovné investice do renomované galerie, jež si svou mimořádnou koncepcí dokázala vybudovat mezinárodní prestiž i v regionálních podmínkách.

Vážený pane primátore, doufáme, že Vám bude možno tlumočit naše vyjádření Radě a Zastupitelstvu města Českých Budějovic, a získat jejich souhlas pro ekonomickou podporu další činnosti galerie s tím, že plně zůstáváme k dispozici konzultací odborníků z našich členských řad, včetně členů z Jihočeského kraje.

S uctivým pozdravem,

Vlasta Čiháková Noshiro , předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, Jungmannova 31/36, 110 00 Praha 1

 Dům umění - švýcarská výtvarnice René Levi

Pisatel: Marek Pokorný, ředitel Moravské galerie v Brně

Vážený pane primátore,

činnost Domu umění v posledním desetiletí velmi výrazně přispěla k profilování i sebevědomí celé české výtvarné scény velmi promyšlenou dramaturgií, kvalitními projekty a v nemenší míře především svou mezinárodní profilací.

Ředitel Moravské galerie Brno Marek PokornýVzhledem k tomu, že jsem obeznámen s podmínkami, za nichž kolega Michal Škoda s úporností sobě vlastní uskutečnil celou řadu prezentací umělců světového renomé, i výstav významných českých umělců, předpokládal bych, že jednání představitelů města bude směřovat především k významnější podpoře a propagaci práce této instituce a dobudování jejího profesionálního zázemí.

Ve městě, kde v letech po první světové válce působila jedna z nejdůležitějších českých avantgardních skupin Linie, je to poprvé po mnoha letech, kdy se podařilo vepsat České Budějovice na uměleckou mapu České republiky. Aktivity tohoto druhu by měly být předmětem hrdosti a podpory nikoli eliminace ad hoc.

Vážený pane primátore, věřím, že vedení města se nakonec rozhodne nejen uchovat, ale také dále rozvinout potenciál jasně vyprofilované a nejen odbornou veřejností pozitivně hodnocené instituce, na kterou může být pyšné.

Marek Pokorný , ředitel Moravské galerie v Brně

Dům umění - holandský umělec Jan Maarten Voskuil

Pisatel: Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum, Praha

Vážený pane primátore,

s velkým znepokojením jsem přijal zprávu o možném ohrožení činnosti Galerie současného umění, jež sídlí v Domě umění v Českých Budějovicích. Znovu jsem si velmi podrobně probral seznam výstav, které se v galerii za posledních deset let uskutečnily. Mohu Vás ze své profesionální zkušenosti ujistit, že v kterémkoliv obdobném městě na západ od České republiky, například v Německu, by takový výstavní program byl předmětem odborného respektu. Jsem přesvědčen, že by byl politiky v jiných zemích dokonce využíván k poukazu na přínos jejich práce pro město, jestliže podporují vysoce odbornou a renomovanou práci galerie, která se díky tomu stává známou daleko za hranicemi nikoliv jen města, ale i republiky.

Chápu, že v současné době je třeba velmi pečlivě vážit každou korunu, která je vydávána z rozpočtu. Zároveň si ale dovoluji upozornit, že i zdánlivě menšinové žánry tvoří nesmírně důležitou složku ve fungování městské komunity. Přinejmenším proto, že uspokojují potřeby té menšiny, která ale tvoří patrně tu nejvzdělanější vrstvu, jež v konečném důsledku městu přináší městu svým působením i vlivem skutečně nezanedbatelný přínos.

Jestliže České Budějovice jsou schopny uvažovat o stavbě koncertní haly podle fenomenálního projektu architekta Kaplického, pak je zřetelné, že v tomto městě existuje vrstva lidí, kteří myslí v intencích daleko přesahujících přízemní lokální patriotismus populisticko konzumního charakteru. Zkrátka mají potřebu skutečně vysoké kultury. A právě tito lidé nasazují laťku a zanechávají hlubokou stopu.

Chtěl bych se proto přimluvit, abyste radu a především zastupitelstvo důrazně požádal o citelné navýšení prostředků pro činnost Galerie současného umění a svou plnou osobní podporou umožnil ještě širší rozvinutí jejího programu v příštích letech. Možná by v této chvíli stálo za to připomenout příběh města Bilbao před, a po postavení pobočky Guggenheimova musea, tedy příběh městských zastupitelů, kteří se podporou stavby musea nesmírně odvážně zasadili o radikální proměnu zaostalého provinčního města v kulturní metropoli.

Nelze samozřejmě paušálně srovnávat, nicméně ve Vašem městě byl vybudován velice silný fundament se zdravým jádrem, který jen čeká na povzbuzení a silnou injekci k dalšímu rozvoji.

Vaše zpráva o pozitivním výsledku jednání zastupitelstva ve věci dalšího rozvoje galerie mě potěší.

S pozdravem


Petr Nedoma , ředitel Galerie Rudolfinum

Pisatel: doc. Roman Franta, Akademie výtvarných umění v Praze


Dobrý den pane primátore,

budu stručný a věcný, protože si myslím, že reakcí k uzavření Domu umění v Č. Budějovicích obdržíte víc.

Výtvarník Roman FrantaKaždá galerie nebo muzeum se profiluje dlouhou dobu než získá jméno a vytvoří si svůj osobitý charakter. Je velmi těžké bez kompromisů udržet vysokou úroveň. Takto profilované, soukromé galerie, často zanikají nebo se vydají na komerční dráhu, což je smutné - takových známe hodně. Uměleckých směrů a názorů je mnoho a malá návštěvnost, či nedostatečná oblíbenost některého z druhů umění mnohdy pramení z jejich neznalosti.

Kurátor Domu umění Michal Škoda se snaží o to, co nikdo jiný v České republice nedělá. Zaměřil výstavní prostory na minimalistické a konceptuální umění, což byl velmi odvážný krok vůči laické veřejnosti. Přesto vydržel, nepodlehl tlaku okolí a spoustě nejrůznějších názorů na provoz galerie a pokračoval ve stanoveném programu se stále stoupající úrovní, což dokládá současná výstava Liama Gillicka, respektované hvězdy světového umění.

Vím, že každému se tento umělecký směr nemusí líbit, nemusí mu rozumět, ale jakým uměním se divákovi zavděčíte, nikdy nedokážete odhadnout. Proto je to umění, aby zkoumalo hranice a nové možnosti pohledu na svět a naopak divák, by mohl mít snahu pokusit se mu porozumět, či alespoň pozorovat, vnímat nebo si klást otázky.

Nechtějte mít ve Vašem Domě umění to, co už je jinde, nebo to, čeho je všude plno. Buďte rádi, že se ve Vašem městě vyprofiloval takový stánek s uměním, který jinde v Čechách nenajdete a troufám si říct, nejen v Čechách. Můžete být na svůj House Of Art pyšní.

S pozdravem a držím palce.

doc. Roman Franta , Akademie výtvarných umění v Praze

Z recenze na současnou výstavu v Domě umění České Budějovice

K Budějicům čára dlouhá


Maličký Dům umění na jihu Čech přiletěl z Británie "dofouknout" Liam Gillick

Dům umění v Českých Budějovicích do 24. ledna hostí vzácnou výstavu Wall Diagrams From The 1990s and Early 2000s. Liam Gillick totiž patří k umělcům, jehož jménem se zaklínají umělci a kurátoři posledních deseti let po celém světě. Je hvězdou vysokého kalibru, o čemž svědčí i řádka paralelních výstav, pořádaných různými prestižními institucemi po celém světě.

Ze současné výstavy Liama Gillicka v Domě umění České Budějovice


Výstavní prostor Domu umění se skládá z pěti propojených místností, v běžném provozu bíle vymalovaných. Gillick nechal do každé z nich umístit jiný "nástěnný diagram", jak nazývá černé geometrické a pravoúhlé linie po celé ploše stěn. Černobílé diagramy opticky zcela mění architekturu galerie: paralelní horizontální nebo vertikální linie prostor zvyšují nebo rozšiřují. Kombinace tlustých a ztenčujících čar vytváří dojem, že jejich překrývání pokračuje kdesi v imaginární krajině za zdí. Ornamentální spirálové tvary působí znepokojujícím způsobem na psychiku. Nejzajímavěji ovšem diagramy působí ve vzájemné konfrontaci. Postavíme-li se na místo, odkud vidíme několik místností najednou, připadáme si jako ve velkolepé 3D koláži.

Ze současné výstavy Liama Gillicka v Domě umění České Budějovice

Českobudějovický Dům umění již několik let vede Michal Škoda, který se specializuje na náročné současné umění, nejčastěji z oblasti minimalismu a konceptualismu. Stačí něco dělat jenom dobře? Zhruba polovinu výstavního programu tvoří pečlivě vybraní umělci z České republiky, druhou pak špičky světového umění. Maličkému Domu umění na jihu Čech, jehož prostory nejsou větší než běžný byt, se daří to, čehož nedostatek je v těchto dnech vytýkán Národní galerii v Praze: mezinárodní přesah, schopnost komunikovat s uměleckými špičkami a systematická, dlouhodobá dramaturgie.

Tomáš Pospiszyl, Lidové noviny 15. ledna 2010ZPRÁVY: Poslanci složili slib a hned se pohádaliHlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

Adria CORAL XL PLUS A670SL_150HP_6MT
Adria CORAL XL PLUS A670SL_150HP_6MT

r.v. 2017, naj. 2 km, diesel, servisní kniha
1 913 418 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.