Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dům kmotra ODS zřejmě stojí načerno. Zfalšovali mi podpis, říká architekt

  8:24aktualizováno  8:24
Vznik budovy v centru Ústí nad Labem, v níž sídlí úřad pro evropské dotace, provázely podivné okolnosti. V dokumentech potřebných pro povolení domu, jenž patří šedé eminenci ODS Patriku Oulickému, se podle všeho objevily zfalšované podpisy a razítka odpovědného architekta. Ten tvrdí, že dům nikdy neviděl, a chce se bránit.

Dům, který postavila firma EDS, patří k nejkritizovanějším v Ústí. Sídlí v něm Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje evropské dotace. | foto: Karel PešekMF DNES

Dům stojí v urbanisticky a architektonicky významné části města, pro kterou územní plán nařizoval, aby projektovou dokumentaci ke stavbě schválil autorizovaný architekt. Šlo o pojistku, aby domy v takto cenné části města měly garanci patřičné hodnoty.

Dům přezdívaný "žlutý hnus"

Dům, který postavila firma EDS, patří k nejkritizovanějším v Ústí. Sídlí v něm  Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje evropské dotace.

Polyfunkční dům v centru Ústí se začal stavět v roce 2008, zkolaudován byl v roce 2010. Dům patří firmě EDS, kterou vlastní podnikatelé z ODS Patrik Oulický, Daniel Ježek a bývalý člen ODS Alexandr Novák.

V domě sídlí dotační úřad a také několik firem, které Oulickému přímo patří, nebo je s nimi spjatý - Severočeská stavební, právě EDS či EDS Holding.

EDS získala pozemek ke stavbě v lednu 2008. Firmu tehdy spoluvlastnil jiný člen ODS a tehdejší zastupitel Bronislav Špičák, v dozorčí radě pak seděl další zastupitel za ODS František Nesvadba. Při hlasování o prodeji parcely jejich firmě sice odešli ze sálu, ale nenahlásili, že firmu řídí.

Dům v letech 2008 až 2010 nechala postavit firma EDS, pro kterou zpracoval projekt ateliér Real Garant. Výkresy v projektové dokumentaci, kterou MF DNES získala, nesou podpisy a razítko autorizovaného architekta Petra Fuchse.

Když ale MF DNES ověřovala, zda se na projektu podílel, architekt se nestačil divit. "Nikdy jsem tento dům neviděl. Svou autorizaci jsem nikdy k tomu nedal," prohlásil ostře.

Fuchs je členem České komory architektů, jejíž členové mají jako jediní právo domy ve významných částech měst schvalovat. Redakce mu zaslala kopie výkresů s jeho podpisy a razítkem, aby ověřil jejich pravost. "Ten podpis není můj, bude zfalšovaný," ohradil se architekt.

Jak se jeho podpis a razítko ocitly na projektové dokumentaci, lze jen spekulovat. Fuchs podotkl, že u něj pracovala řada projektantů z Ústí, kteří měli na jeho pracoviště přístup.

Úředníci si odpovědnost přehazují

Projektant Petr Novotný, který ateliér Real Garant vede, žádné pochybnosti nepřipouští. "Je tam podpis a razítka pana architekta Petra Fuchse," řekl jen stroze. Fuchs přitom tvrdí, že Novotného nikdy neviděl. "Neznám ho, ani ateliér Real Garant. A to si zapisuji do diáře, kdy mám s kým nějakou schůzku nebo jednání," tvrdí rozhodně Fuchs.

K vysvětlení se nemají ani lidé zodpovědní za stavební činnost v Ústí. "Veškeré dotazy k této problematice musíte směřovat na vedoucího odboru územního plánování, neboť stavební úřad není v tomto případě kompetentní," odvětil vedoucí stavebního odboru ústeckého magistrátu Vlastimil Hudeček, když ho MF DNES na případ upozornila. Vedoucí odboru územního plánování Luboš Pauer pro změnu řekl, že jeho odbor "územní plán nevykládá a že je třeba se ptát na stavebním odboru".

Pravda ale je, že i přes silné podezření z podvodu a porušení tehdy platného územního plánu už se dnes úřady stejně okolnostmi podivného schvalování projektu zabývat nemohou. Řídí se totiž mimo jiné správním řádem, který dovoluje posoudit stavební povolení jen 15 měsíců od jeho vydání. Firma EDS získala stavební povolení na základě tzv. veřejnoprávní smlouvy v červnu 2008.

Firmu tehdy spoluvlastnil Bronislav Špičák, někdejší ústecký zastupitel za ODS, bývalý šéf majetkové komise města a současný ředitel Severočeských vodáren. Špičáka se redakce na okolnosti kolem projektu domu ptala, na dotaz však neodpověděl.

Šerednost, říká o domu architekt

Špičáka stíhá policie, kriminalisté ho v červnu spolu s dalšími třemi lidmi obvinili z krácení daně. EDS za jeho působení podle policie s firmou Viamont DSP vystavovala fiktivní faktury, čímž měly stát připravit o 14,6 milionu korun (více na toto téma zde).

EDS a dotčený dům vlastní od roku 2010 Patrik Oulický spolu s dalším členem ODS Danielem Ježkem a někdejší šedou eminencí strany Alexandrem Novákem odsouzeným za korupci. Oulického se chtěla redakce zeptat, zda se o výstavbu svého domu zpětně zajímal, vlivný podnikatel měl ale vypnutý telefon.

Architekt Fuchs, jehož podpis a razítko byly podle všeho zneužity, připustil, že celou věc nenechá jen tak. "Rád bych si s panem Novotným  tuto záležitost vyříkal dříve, než učiním další kroky," upozornil Fuchs. Nejvíc ho prý rozčiluje, že jeho jméno je spojováno právě s takovým domem. "Je to šeredný dům, nechci s tím mít nic společného," zlobí se.

Architekt se trefil do názoru části ústecké laické i odborné veřejnosti, kterou stavba svým vzhledem také dráždí. V anketě na webu Ústí-Aussig.net, který provozuje skupina ústeckých architektů a historiků, získala budova titul nejhorší stavba v Ústí po roce 1989. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...Najdete na iDNES.cz