Dům kmotra ODS zřejmě stojí načerno. Zfalšovali mi podpis, říká architekt

  8:24aktualizováno  8:24
Vznik budovy v centru Ústí nad Labem, v níž sídlí úřad pro evropské dotace, provázely podivné okolnosti. V dokumentech potřebných pro povolení domu, jenž patří šedé eminenci ODS Patriku Oulickému, se podle všeho objevily zfalšované podpisy a razítka odpovědného architekta. Ten tvrdí, že dům nikdy neviděl, a chce se bránit.

Dům, který postavila firma EDS, patří k nejkritizovanějším v Ústí. Sídlí v něm Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje evropské dotace. | foto: Karel PešekMF DNES

Dům stojí v urbanisticky a architektonicky významné části města, pro kterou územní plán nařizoval, aby projektovou dokumentaci ke stavbě schválil autorizovaný architekt. Šlo o pojistku, aby domy v takto cenné části města měly garanci patřičné hodnoty.

Dům přezdívaný "žlutý hnus"

Dům, který postavila firma EDS, patří k nejkritizovanějším v Ústí. Sídlí v něm  Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad, která rozděluje evropské dotace.

Polyfunkční dům v centru Ústí se začal stavět v roce 2008, zkolaudován byl v roce 2010. Dům patří firmě EDS, kterou vlastní podnikatelé z ODS Patrik Oulický, Daniel Ježek a bývalý člen ODS Alexandr Novák.

V domě sídlí dotační úřad a také několik firem, které Oulickému přímo patří, nebo je s nimi spjatý - Severočeská stavební, právě EDS či EDS Holding.

EDS získala pozemek ke stavbě v lednu 2008. Firmu tehdy spoluvlastnil jiný člen ODS a tehdejší zastupitel Bronislav Špičák, v dozorčí radě pak seděl další zastupitel za ODS František Nesvadba. Při hlasování o prodeji parcely jejich firmě sice odešli ze sálu, ale nenahlásili, že firmu řídí.

Dům v letech 2008 až 2010 nechala postavit firma EDS, pro kterou zpracoval projekt ateliér Real Garant. Výkresy v projektové dokumentaci, kterou MF DNES získala, nesou podpisy a razítko autorizovaného architekta Petra Fuchse.

Když ale MF DNES ověřovala, zda se na projektu podílel, architekt se nestačil divit. "Nikdy jsem tento dům neviděl. Svou autorizaci jsem nikdy k tomu nedal," prohlásil ostře.

Fuchs je členem České komory architektů, jejíž členové mají jako jediní právo domy ve významných částech měst schvalovat. Redakce mu zaslala kopie výkresů s jeho podpisy a razítkem, aby ověřil jejich pravost. "Ten podpis není můj, bude zfalšovaný," ohradil se architekt.

Jak se jeho podpis a razítko ocitly na projektové dokumentaci, lze jen spekulovat. Fuchs podotkl, že u něj pracovala řada projektantů z Ústí, kteří měli na jeho pracoviště přístup.

Úředníci si odpovědnost přehazují

Projektant Petr Novotný, který ateliér Real Garant vede, žádné pochybnosti nepřipouští. "Je tam podpis a razítka pana architekta Petra Fuchse," řekl jen stroze. Fuchs přitom tvrdí, že Novotného nikdy neviděl. "Neznám ho, ani ateliér Real Garant. A to si zapisuji do diáře, kdy mám s kým nějakou schůzku nebo jednání," tvrdí rozhodně Fuchs.

K vysvětlení se nemají ani lidé zodpovědní za stavební činnost v Ústí. "Veškeré dotazy k této problematice musíte směřovat na vedoucího odboru územního plánování, neboť stavební úřad není v tomto případě kompetentní," odvětil vedoucí stavebního odboru ústeckého magistrátu Vlastimil Hudeček, když ho MF DNES na případ upozornila. Vedoucí odboru územního plánování Luboš Pauer pro změnu řekl, že jeho odbor "územní plán nevykládá a že je třeba se ptát na stavebním odboru".

Pravda ale je, že i přes silné podezření z podvodu a porušení tehdy platného územního plánu už se dnes úřady stejně okolnostmi podivného schvalování projektu zabývat nemohou. Řídí se totiž mimo jiné správním řádem, který dovoluje posoudit stavební povolení jen 15 měsíců od jeho vydání. Firma EDS získala stavební povolení na základě tzv. veřejnoprávní smlouvy v červnu 2008.

Firmu tehdy spoluvlastnil Bronislav Špičák, někdejší ústecký zastupitel za ODS, bývalý šéf majetkové komise města a současný ředitel Severočeských vodáren. Špičáka se redakce na okolnosti kolem projektu domu ptala, na dotaz však neodpověděl.

Šerednost, říká o domu architekt

Špičáka stíhá policie, kriminalisté ho v červnu spolu s dalšími třemi lidmi obvinili z krácení daně. EDS za jeho působení podle policie s firmou Viamont DSP vystavovala fiktivní faktury, čímž měly stát připravit o 14,6 milionu korun (více na toto téma zde).

EDS a dotčený dům vlastní od roku 2010 Patrik Oulický spolu s dalším členem ODS Danielem Ježkem a někdejší šedou eminencí strany Alexandrem Novákem odsouzeným za korupci. Oulického se chtěla redakce zeptat, zda se o výstavbu svého domu zpětně zajímal, vlivný podnikatel měl ale vypnutý telefon.

Architekt Fuchs, jehož podpis a razítko byly podle všeho zneužity, připustil, že celou věc nenechá jen tak. "Rád bych si s panem Novotným  tuto záležitost vyříkal dříve, než učiním další kroky," upozornil Fuchs. Nejvíc ho prý rozčiluje, že jeho jméno je spojováno právě s takovým domem. "Je to šeredný dům, nechci s tím mít nic společného," zlobí se.

Architekt se trefil do názoru části ústecké laické i odborné veřejnosti, kterou stavba svým vzhledem také dráždí. V anketě na webu Ústí-Aussig.net, který provozuje skupina ústeckých architektů a historiků, získala budova titul nejhorší stavba v Ústí po roce 1989. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze.

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz