Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dukovany chtějí pryč z Vysočiny

  11:24aktualizováno  11:24
Dukovany - Vládní návrh zákona, který mění vymezení hranic krajů, dává prostor obci Dukovany k zesílení tlaku při jednání o přestupu z kraje Vysočina pod Jihomoravský kraj. „Podle vládního usnesení přináleží Dukovany k území okresu Znojmo v Jihomoravském kraji," uvedl Vítězslav Jonáš, starosta obce, na jejímž katastru stojí část jaderné elektrárny.

Pokud by se obec odtrhla od Vysočiny, přesune se i část elektrárny na území Jihomoravského kraje. „Nevidím problém v tom, že by část provozu byla na Vysočině a část v Jihomoravském kraji. V říjnu jsme se obrátili přímo do Prahy. Zažádali jsme písemně u generálního ředitele ČEZ o podporu naší snahy patřit pod Jihomoravský kraj," konstatoval starosta.

Hranice krajů by procházela areálem elektrárny
Jaderná elektrárna na území dvou krajů je však nerálná pro hejtmana Vysočiny Františka Dohnala. "Považuji to za zásadní komplikaci, například z důvodů krizového řízení. Není možné aby při krizovém řízení rozhodovaly dva kraje," vyjádřil složitost situace hejtman.

Jaderná elektrárna leží na katastrálním území obcí Dukovany a Rouchovany. Rouchovany nikdy neprojevily zájem z přejít z Vysočiny k Jihomoravskému kraj.

Mluvčí jaderné elektrárny Petr Spilka je o tendencích obce informován. I on upozornil na určité komplikace. „Po legislativní stránce vzniknou problémy. Hranice obou krajů by vedla areálem elektrárny. Například při vyřizování stavebního povolení by to znamenalo absolvovat jednání na obou krajích," vysvětlil Spilka.

Odchod bez jaderné energie? Ne!
Potíže by podle hejtmana Dohnala vznikly také při správních řízeních, kde by musely být přizváni sousedé z Rakouska. "Takové problémy znají v Temelíně a vědí jaké komplikace to s sebou nese," řekl hejtman. Jediným řešením nastalé situace by podle něho byla změna hranic katastrálního území. "Je však otázkou, zda by starosta Dukovan odcházel do jiného kraje bez jaderné elektrárny," řekl Dohnal.

Odpověď starosty mu dává za pravdu. "S touto možností nekalkulujeme. Bez elektrárny bychom nepřešli, je to pro nás silný podnik," reagoval Jonáš.

Jinak hejtman Vysočiny snahy obcí o změnu příslušnosti ke krajům respektuje. "Otázku jaderné elektrárny je však třeba řešit odděleně. Nemůže zůstat na území dvou krajů," uvedl hejtman.

Obec by získala silnější pozici
Starosta Jonáš vnímá především postavení obce na Vysočině. „Zde budeme pouze jednou ze tří stejně velkých obcí na okraji kraje. Naše postavení v Jihomoravském kraji bude silnější. Staneme se největší obcí v západní části regionu," řekl Jonáš s tím, že důležitou roli hraje zajištění veřejné správy pro obyvatele obce. „V případě přestupu bude veřejná správa zajišťována úřady v Moravském Krumlově a Brně, což je pro lidi výhodnější" podotkl Jonáš.

Pro většinu dukovanských obyvatel, kteří dali místnímu zastupitelstvu mandát pro jednání o odtržení z Vysočiny ve veřejné anketě, je prioritou právě dostupnost úřadů. „Do Brna to máme blíž než do Jihlavy," argumentoval Antonín Mastný. „Do Brna jede autobus jednou za hodinu a do Jihlavy je spojení špatné," reagoval Josef Zelinka.

Třebíč nebo Znojmo?
Opatrnější postoj vyjádřil Drahoslav Oulehla. „Rozhodující není zda Brno nebo Jihlava, ale kde bude ten stupeň správy, který mi má být nejblíže. Otázka je tedy spíše Třebíč nebo Znojmo. Do Třebíče se dostanu snáze. Zatím nám chybí podrobnější informace," shrnul Oulehla.

"Podle mých informací byl jmenovaný návrh zákona, který řadí obec Dukovany k okresu Znojmo, ministrem vnitra stažen," dodal hejtman František Dohnal.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Fischer získal pro senátní volby podporu ODS i dalších menších stran

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz