Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duka s Klausem vzdali soudy, sv. Víta rozpůlili mezi církev a stát

  15:11aktualizováno  15:30
Mnohaletý spor o to, komu má patřit Chrám svatého Víta, je u konce. Katolický arcibiskup Dominik Duka podepsal s prezidentem Václavem Klausem dohodu, ve které si pomyslně rozdělili práva ke katedrále na Pražském hradě "napůl". V soudních sporech o vlastnictví chrámu pokračovat nebudou.

Dukův předchůdce Miloslav Vlk se marně pokoušel vysoudit na státu historický klenot na Pražském hradě celých osmnáct let. Dukovi, který se ujal úřadu před měsícem, se to podařilo dokončit.

KOMENTÁŘ: Duka uhrál katedrálu

S restitucemi to ovšem bude daleko těžší

Nový arcibiskup se s prezidentem sešel přímo v katedrále. Podpisem se práva k chrámu dělí mezi stát a Arcibiskupství pražské. Jinými slovy, katedrálu budou spravovat společně.

spory o katedrálu

Soudní pře začala v prosinci 1992. Soudy dvakrát přiřkly katedrálu církvi. Zlom nastal v únoru 2007, kdy Nejvyšší soud oznámil, že rozhodnutí komunistického režimu o znárodnění chrámu bylo zákonné a nezpochybnitelné. Soudy podle něj nemohou účinek takové právní normy popírat. Církev tak spor pravomocně prohrála. Kardinál Vlk se s tím však nehodlal smířit a podal stížnost k Ústavnímu soudu.

Jedním ze čtyř bodů dohody je, že Pražský hrad poskytne církvi nemovitosti, které potřebuje při užívání katedrály svatého Víta. Hrad bude i nadále o nemovitosti pečovat, konkrétně o dvě budovy - Staré proboštství a takzvaný Mladotův dům.

Po podpisu se k dohodě vyjádřil v krátkém projevu jak Duka, tak Klaus. Prezident konstatoval, že dlouhotrvající spor poškozoval vztahy mezi státem a církví a neproduktivně rozděloval společnost.

"Bylo to hledání vstřícného a vzájemně přijatelného řešení, nejen pokud jde o tuto konkrétní záležitost. Kéž by byla příkladem pro řešení jiných závažných problémů, které bude nezbytné řešit v zájmu naší země," řekl Klaus.

Arcibiskup Duka poděkoval ve své řeči Václavu Klausovi a Správě Pražského hradu za vstřícné jednání. Srovnal vlastnictví katedrály a oratoria Sv. Ludmila od Antonína Dvořáka - skladatel ho věnoval celé světové kultuře. Připomněl, že v katedrále se korunovali králové, světští panovníci a slouží i jako mauzoleum.

Václav Klaus a Dominik Duka podepsali dohodu o rozdělení práv ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě (24. května 2010)Katedrála sv. Víta na Pražském hradě.

Novinkou je zřízení rady pro zajištění péče o katedrálu. Ta bude složena z těch samých představitelů, kteří mají klíče od korunní komory s korunovačními klenoty. V radě zasedne prezident, premiér, arcibiskup pražský, předsedové Sněmovny a Senátu, probošt svatovítské kapituly a primátor Prahy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz