Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duka: Arcibiskupem měl být někdo mladší, kdo lépe ponese tlak

  7:23aktualizováno  7:23
Nový pražský arcibiskup Dominik Duka netají, že by mu bylo dobře, i kdyby zůstal v čele královéhradecké diecéze: "Po arcibiskupském stolci jsem neprahl. Svatému otci jsem řekl slovy apoštola Petra: Pane, odejdi ode mě, já jsem člověk hříšný.". Arcibiskup prý mohl být mladší, lépe by snesl tlak médií a veřejnosti.

Když si uvědomím historii pražského biskupského stolce, je to něco, co člověka přesahuje a co mě připraví o soukromý život. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Když jsem se vás před časem ptal, zda uvažujete o arcibiskupském křesle, zatvářil jste se, jako by vás nemohlo nic horšího potkat. Od soboty jste arcibiskupem. Platí váš úděs stále?
Váš dojem je vyjádřen snad až příliš expresivně. Ale máte pravdu - po arcibiskupském stolci jsem nijak neprahl. A řekl jsem to i Svatému otci. Připomněl jsem mu slova apoštola Petra, když po zázračném rybolovu řekl Kristu: "Pane, odejdi ode mě, já jsem člověk hříšný."

Když si totiž uvědomím historii pražského biskupského stolce - od svatého Vojtěcha přes vynikající osobnosti historie až po kardinály Berana, Tomáška či Vlka, dochází mi, že jde o něco, co člověka přesahuje, co mě připraví o soukromý život. A navíc asi budu pod palbou médií, určitě pod kontrolou veřejnosti. To není s přibývajícími léty zrovna lehký úděl.

Stále si myslím, že arcibiskupem se měl stát mladší a razantnější člověk, který by byl v lepší kondici. Už kvůli velkému objemu povinností, při nichž se budu muset vyrovnat s nejrůznějšími - často protichůdnými - požadavky z mnoha stran.

Lze takovou nabídku odmítnout?
Je to možné. Papež nedává rozkazy - ty musíš! Klade otázku a hovoří. A my na druhé straně dáváme slib, že budeme papeži k dispozici. Takže u mě převážila disciplína, i když jsem byl do poslední chvíle přesvědčen, že nástupcem kardinála Vlka bude biskup Radkovský.

Co od vás Vatikán očekává? Jakou má představu o vaší misi?
Shodli jsme se, že katolická církev by se měla mnohem více otevřít společnosti. Tento názor zazněl i při loňské návštěvě papeže. To ale není kritika kardinála Vlka. I díky němu vědí na mnoha místech světa, že Česko není jen Pražské Jezulátko.

Co to znamená - více se otevřít společnosti? Třeba i modernější hudbu při mších, která přitahuje mladé a irituje konzervativce?
I tuto diskusi kolem hudby musíme posuzovat citlivě. Jeden z námětů k přemýšlení pro církev bezpochyby je, jak zapojit mladé do liturgického a náboženského života, aby to odpovídalo jejich mentalitě. Ten problém s hudbou tu byl vždy: třeba Mozartova hudba se v osmnáctém století hrávala i ve vesnických kostelíčcích - a tehdy to byla velmi moderní hudba. Zajímají vás priority nového arcibiskupa? Víte, mám velký sen: aby se lidé k sobě chovali po celý rok tak laskavě a mile jako v době vánočních svátků.

Papež měl na svých mších v Česku takovou účast lidí, o které mohou politici na svých mítincích jen snít. Není to důkaz určité vyprahlosti lidí? Že od církve očekávají více, než jim dnes dává?
Církev by měla pohotověji reagovat na otázky dnešního světa. Náboženské otázky a odpovědi musí být kladeny a zodpovídány srozumitelným jazykem a odpovídat vyšší úrovni vzdělanosti lidí. A také tak, aby mladí lidé v těchto zprávách nalézali sami sebe, aby se mohli lépe zorientovat ve stále rozporuplnějším světě.

V minulém roce se stala v Česku bestsellerem Bible. Prodalo se jí sto třicet tisíc výtisků - i to je odpověď na vaši otázku a pro církev námět k přemýšlení, jak vykládat Bibli tak, aby dnešní lidé duchovnímu bohatství kulturních a civilizačních pramenů, jež nabízí, rozuměli. Rád bych, aby se naším spojencem stal třeba astronom Jiří Grygar a jemu podobní vzdělanci, kteří umějí zajímavě přiblížit odkaz Bible.

V posledních letech připomínaly vztahy českého státu a katolické církve bojiště. Ať již jde o majetkové vyrovnání či vyhrocený spor o katedrálu. Přijdete s novou strategií, která povede k většímu porozumění a vstřícnosti?
Byl bych nerad, aby se teď spustila kritika kardinála Vlka, co vše měl a neudělal. Určitě časem oceníme, co vše pro církev i tuto zemi vykonal! A pokud jde o majetkové vyrovnání, spor o katedrálu, smlouvu s Vatikánem? Rád bych přispěl k uklidnění a věcnosti těchto diskusí. K jejich vyhrocenosti přispěla i média. To ale neberte jako výčitku.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz