Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duel: 2 Gb/s versus kniha s tlustou vazbou

  0:01aktualizováno  0:01
A žili spolu šťastně až do smrti... Každé dítě tuhle větu jako malé slyšelo, když mu maminka četla pohádky. V té době dítě knihy milovalo. Rádo si prohlíželo krásné barevné obrázky a snažilo se luštit písmenka, aby si samo mohlo pohádku přečíst, kdy se mu zachce.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ale malý andílek vyroste, naučí se číst a ve školemu začnou zadávat povinnou četbu. V tu chvíli přichází strejda internet, stačí pár klepnutí na klávesnici a vyjede vám stránka, na které najdete vše od obsahu, přes citát až po vlastní hodnocení. A najednou ztrácejí knihy smysl. „Pá pá, knihovno a knihkupectví.“

ČTU. JSEM NORMÁLNÍ?

Čtou teenageři méně než starší generace? Je čtení jen jeden z druhů zábavy, nebo má zvláštní význam? Které knihy vás inspirovaly? Četli vám rodiče, když jste byli malí? Přežijí knihy boom moderní techniky?

Některým lidem se to však vymstí. Dostanou se na vysokou školu a docenti před ně postaví vysokou věž knih s tím, že za čtyři měsíce o nich musí mluvit, jako by byli samotnými spisovateli. „Ups,“ řekne si studentík a za půl roku dělá párek na Václaváku.

Na internetu už totiž nenajde celý obsah 566 stránkové knihy Sociologie od pana Giddense, kterou četli jen odborníci či vysokoškolští učitelé, již netouží publikovat své reference na stránkách alias čtenářský deník.cz.

Získaly by si oblibu e-knihy?

Je otázkou, jestli by student sedící osmdesát procent svého volného času u počítače četl knihy, které by byly volně k přečtení na internetu, nebo ne.

Mně to přijde jako hloupost. Můžu si sednou k počítači a otevřít si papírovou knížku úplně stejně jako internetovou. Jediné, v čem vidím výhodu záměny papírových knih za e-knihy a v budoucnu možná i novin za e-noviny, je snadná a rychlá dostupnost a hlavně šetření našeho životního prostředí.

Jenom v západní Evropě je spotřeba novinového papíru neuvěřitelných 9,3 milionu tun za rok. Ale jakmile by vznikly e-knihy, lidé by si je pro svoje potřeby znovu tiskli a spotřeba papíru by se stále zvedala, a nebo i lidé, kteří dnes počítače moc nepoužívají, by proseděli hodiny denně u internetu a tím by se zvyšovala spotřeba elektřiny. Co se tedy víc vyplatí?

Pro mě jsou knihy něco úžasného. Odmalička jsem si ráda nechávala předčítat a učila se číst už ve školce. Toto nadšení mi zůstalo dodnes a jsem za to ráda.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Potřebuji to nejen pro to, abych uspokojila svoji češtinářku a dostala dobrou známku ze čtenářského deníku, ale státní maturitou také jen tak nepropluji s přečteným Harrym Potterem.

Doufám, že čtení zůstane i nadále takovým, jakým je.

A třeba si někteří lidé uvědomí, že nemají soudit knihu podle obalu, ale podle toho, co je uvnitř.

Nikola Kyloušková,
Gymnázium Ivana Olbrachta, Semily

» Autorka článku dostane knihuHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

Najdete na iDNES.cz