Nová vláda se nemusí zalíbit voličům, proto navrhuje řešení, kterých by se jinak politici báli.

Nová vláda se nemusí zalíbit voličům, proto navrhuje řešení, kterých by se jinak politici báli. | foto: Radek Miča, MAFRA

Důchody zmrazit a dávky osekat, zaskočil škrtající ministry Pecina

  • 1142
Fischerova vláda není striktně politická, díky čemuž může snadněji šetřit. V praxi tak při debatě o snižování rozpočtového deficitu padají odvážné návrhy. Ten od ministra vnitra Martina Peciny ale šéfy ostatních resortů zaskočil. Ač Pecinu nominovala ČSSD, omezil by sociální dávky a zmrazil důchody.

Podle zdroje iDNES.cz z vlády padl návrh na posledním jednání kabinetu minulý týden. Ministr financí Eduard Janota nechce deficit vyšší než 165 miliard, což představuje pět procent HDP. Více nechce připustit ani premiér Jan Fischer.

Pecina prohlásil, že vláda by měla Sněmovnu požádat o zmrazení důchodů a omezení sociálních dávek. I za cenu toho, že bude kabinet nepopulární.

"Já bych nerad komentoval, co se dělo na uzavřeném jednání vlády, ale samozřejmě, že kabinet hledá nějaké varianty, jak to udělat, aby schodek byl co nejnižší a aby se přitom hospodářství nijak nezastavilo. Takže se tam navrhovaly různé varianty," potvrdil iDNES.cz sám Pecina.

Na otázku, jak jeho kolegové na návrh reagovali, Pecina odpověděl, že kladně i záporně. "Byla o tom diskuse. Někteří říkali, že je dobrý, jiní, že špatný. Nechci říkat, kdo říkal co, protože pak z nich uděláte sociály a ze mne asociála, tak to ale není. Prostě se diskutovalo a pokračovat se bude v pondělí," dodal Pecina.

Politici zleva i zprava: Je to nesmysl

Svým návrhem přitom vyděsil jak levicové, tak pravicové politiky. "Krize nesmí být záminkou pro snižování sociálních standardů. Důchody je nutno i nadále valorizovat přiměřeným způsobem. A náklady protikrizových opatření musí být spravedlivě rozloženy na všechny sociální skupiny včetně těch nejbohatších," řekl iDNES.cz statutární místopředseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Pecinova opatření by se bál i občanský demokrat a donedávna ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Jeden extrém je třináctý důchod, druhý extrém, stejně nebezpečný, je neprovést valorizaci, přestože na ni je zákonný nárok," řekl iDNES.cz exministr. A k většímu omezení sociálních dávek by podle něj bylo třeba zákonných úprav, k nimž přitom ve Sněmovně není politická vůle. Považuje to za radikalismus plynoucí z neznalosti věci.

Sám premiér Fischer podle zdroje z vlády v reakci na návrh připustil, že na takový krok nemá jeho úřednický kabinet sílu. Myšlenku může maximálně přenechat příští vládě vzešlé z voleb. Ministr financí Eduard Janota už navrhl valorizovat důchody o necelá tři procenta, což činí v průměru 280 korun na osobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video