Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Důchody se příští rok zvýší v průměru o dvě stovky, shodla se koalice

  17:57aktualizováno  19:28
Na zvýšení penzí v průměru o 200 korun se ve středu shodla vládní koalice. „V Parlamentu koalice podpoří změnu zákona o valorizaci s maximálním limitem 2,7 procenta,“ oznámil předseda vlády Bohuslav Sobotka v průběhu koaličního jednání špiček ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Vládní lídři se shodli na zvýšení penzí v příštím roce | foto:  Dan Materna, MAFRA

„O přesné částce se ještě bude jednat, ale strop bude určitě do tří stovek,“ řekl iDNES.cz první místopředseda křesťanských demokratů a ministr zemědělství Marian Jurečka.

27.dubna 2016 v 17:47, příspěvek archivován: 27.dubna 2016 v 18:03

Koalice se shodla na valorizaci penzí v r.2017 ve výši 200Kč v průměru.V Parlam.koalice podpoří změnu zákona o valorizaci s max.limitem 2,7%

„Já jsem rád, že jsme se dohodli, že těch 300 korun bude možností a na můj návrh byla shoda, že se příští rok přidá 200 korun a že to je reálné v rozpočtu, který se připravuje, a v případě, že se bude dobře vyvíjet státní rozpočet, tak pořád ještě zbývá možnost jednorázového příspěvku důchodcům. Jde o to, aby se příliš nerozevíraly nůžky mezi průměrným platem a průměrnou penzí,“ uvedl šéf lidovců, vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Podle zákona se penze zvedají vždy od ledna o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen. Podle dosavadního vývoje obou těchto ukazatelů by se důchody měly zvýšit zhruba o 1,6 procenta, tedy asi o 180 korun. Koalice chce tedy penzistům přidat víc.

Ve Sněmovně je nyní novela, která by vládě umožnila zvednout penze více, než jí ukládá zákon. Vláda původně navrhovala, aby mohla přidat maximálně 1,7 procenta, sněmovní sociální výbor navrhl až 2,7 procenta, tedy tolik, kolik podpořil sněmovní výbor.

Dohoda koalice o navýšení penzí souvisí s přípravou státního rozpočtu na příští rok, který by ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš rád sestavil se schodkem 60 miliard korun, tedy o deset miliard nižším než letos. Požadavky ministerstev na příští rok ovšem zatím podle Babiše převyšují o 40 miliard korun možnosti rozpočtu. (více zde)

Jasné zatím není, nakolik si polepší státní zaměstnanci. Zatímco Sobotka a jeho ČSSD chtějí učitelům a lékařům přidat deset procent, Babiš zatím připustil, že by to mohlo být pět procent navíc. „Pro nás je důležité, aby byla desetiprocentní valorizace tarifů pro lékaře, pro sestry, aby stát se na tom podílel tím, že se zvýší platba za státní pojištěnce. Současně chceme vyšší platy pro učitele a další zaměstnance veřejného sektoru,“ řekl Sobotka. Dohodu na navýšení platů chce do pondělí.

Na zákonu o střetu zájmů se koalice neshodla

Koalice se zatím neshodla na tom, jak budou její poslanci hlasovat o omezení podnikání ministrů. Špičky ČSSD, ANO a KDU-ČSL se kvůli tomu ještě sejdou.

Shoda nepanuje na tom, jak se vládní poslanci postaví k návrhu sociálního demokrata Jana Chvojky, podle kterého by si budoucí členové vlády museli vybrat, zda chtějí ovládat firmy (tedy vlastnit v nich více než čtyřicet procent) a vlastnit média, nebo jít do vlády.

To by se přímo týkalo šéfa ANO Andreje Babiše, pokud by byl v příští vládě. Babiš je vlastníkem Agrofertu a mediálního domu MAFRA, tedy i serveru iDNES.cz, MF DNES či Lidových novin. Hnutí ANO je proti Chvojkově návrhu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz