Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Duch doby

  23:16aktualizováno  23:16
Duch doby je tento: ke každému problému a ke každé skutečnosti, která se ti nezdá, přimysli nápravný program, stanov si správný cíl a dej to na starosti vládnímu úřadu. Tak duch doby proměňuje skutečnost k lepšímu. Socialistická vláda tento postup miluje. Věří, že takto se napravuje svět.

V rychlém sledu se dozvídáme, co vláda brzy pomocí svých úřadů a našich peněz zlepší: naše zdraví, alkoholismus lidí, zuby dětí, obezitu i chudobu lidí. Jsou to krásné plány a příjemné zprávy. Vláda vidí slabiny, nedostatky a nabízí nám samé dobré výsledky, které se odehrají v budoucnosti.

Zhubneme, lidský věk se prodlouží, lidé budou více cvičit a méně pít. Ozdraví se dětský chrup, ze stánků zmizí nahnilá zelenina. To vláda chce. Kdo by si to nepřál?

Potíž je, že nic z toho se nestane. Stane se jiná věc: náš život bude zavalen úřady, předpisy a dozorci, jejichž hlavní činností bude zmarňovat naše daně a činností vedlejší nikdy nedosáhnout vytyčených dobrých cílů. O to víc budou úřady lidi obtěžovat nesmyslnou byrokracií.

Tyto věty vyvolávají dojem, že se vládě nedává šance, že se hned předem hlásí její neúspěch. Dojem je to správný, vláda jdoucí tímto směrem uspěje asi jako ten, kdo věří, že poroučí větrům.

Jen v rychlosti si všimněme, že vlády (rozuměj režimy), které lidskému životu nejvíc uškodily, měly ve svých ústavách napsány právě ta nejlepší zbožná přání. Připomeňme sovětské: každý občan má právo na byt - v zemi, kde dodnes má byt málokdo, zato právo na něj všichni.

Každá vláda by měla všelijaké své "ozdravné" programy pozorně zvažovat, ne je v napravovacím zanícení chrlit hlava nehlava. Sem tam se může stát, že nějaký zásah vlády smysl má, ale dělat z toho způsob existence znamená zbavovat lidi vlastního rozumu a nastolovat v zemi vládu kancelářských šmoků.

Máme skutečně doufat, že když vláda dnes zasáhne, za patnáct let bude národ hubenější? Za dvacet zdravější? Za třicet se už nedotkne drog, bůčku a cigaret? Vláda odstraní rakovinu? Zmizí sebevraždy, protože na to bude "program"? Zruší chudobu? Vláda všechno ví?

Takové plány zavánějí stalinskými pomeranči na Sibiři. Vláda není naivní. Dobře ví, že je lhostejné, co bude za mnoho let. Roli hraje, co je teď. Teď platí - vláda podle plánu zlepší náš život, zuby i duši. Kdo tomu věří, ať se raduje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman a dalších šest klíčníků vyzvedli české korunovační klenoty

Prezident Miloš Zeman během vyzvedávání korunovačních klenotů v katedrále sv....

Klíčníci v pondělí odemkli v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu, odkud vyzvedli korunovační klenoty. Pro veřejnost...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz