Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


22:51
Vážení čtenáři, poslední politické vystoupení dnešního dne skončilo. Končí i on-line reportáž iDNES.cz, pokračovat bude opět zítra, kdy budou probíhat další jednání na politické scéně. Děkujeme za pozornost a přejeme dobrou noc.
22:40
John se vyjádřil i k vyhrožování demisemi ministrů VV. Z jeho slov vyplývá, že strana k němu přistoupila jen proto, aby si vynutila jednání s koaličními partnery. "Celá ta akce byla kvůli jednání, cíle bylo dosaženo," komentoval to John. Na jednání s ODS a TOP 09 prý véčkaři půjdou ve čtyřech. John ale nechtěl říci, kdo bude za VV vyjednávat, prý aby to bylo pro koaliční partnery překvapení. podrobnosti čtěte zde
22:36
Zástupci VV budou jednat o pokračování účasti ve vládě. Poslanecký klub se na tom podle předsedy strany radka Johna shodl a byl jednotný. Jednání budou podle Johna složitá.
22:20
"Pro nás je dlouhodobě obtížné mít takového koaličního partnera. Stojí nás to velký politický kapitál. My bychom si přáli plnit naše závazky vůči voličům," řekla v televizní debatě místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.
22:16
"Určitě z toho dneška vyvodím pro sebe důsledky, řekl Jarolím novinářům. Právě on byl inicátorem výzvy, aby VV opustily vládní koalici. V opačném případě avizoval, že on sám se vzdá místa místopředsedy strany.
22:10
Z místnosti, kde vedení VV jedná, odešli po desáté hodině večer všichni, kdo nejsou poslanci. Opustil ji tak i místopředseda strany Tomáš Jarolím.
22:10
"Pro nás je klíčové, aby se tři koaliční partneři shodli na pokračování odpovědné fiskální politiky," popsal plány ODS pro vyjednávání její místopředseda Jiří Pospíšil. "Nejsme připraveni ustupovat požadavkům Věcí veřejných," dodal v pořadu ČT Události, komentáře.
22:03
Vedení VV jedná už čtyři hodiny. O tom, kdy by se mohlo dobrat nějakého výsledku, se zatím nic neví.
20:41
K průzkumům konkrétně: Agentura Median uvedla, že více než tři čtvrtiny Čechů chtějí konec Nečasovy vlády, její pokračování by si přálo necelých 18 procent lidí. Předčasné volby za nejlepší řešení současné situace označilo více než 80 procent dotázaných. V průzkumu agentury STEM/MARK se k předčasným volbám vyjádřilo kladně 55 procent lidí, 43 procent uvedlo, že by se mělo uskutečnit co nejdříve.
20:14
Tři čtvrtiny lidí chtějí konec vlády premiéra Nečase, většina si přeje předčasné volby, uvedly průzkumy STEM/MARK pro ČT a Median pro FTV Prima.
19:47
VV řeší spory na dvou frontách. Vyvolaly roztržku v koalici, potýkají se ovšem i s důsledky vnitrostranických hádek a tajných nahrávek. Řeší je soud s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou. Na Škárku ve středu podal poslanec VV Michal Babák trestní oznámení. Tvrdí, že Škárka pomlouval a křivě vypovídal, když u soudu uvedl, že má nahrávku z loňského 29. března. Soudce má ovšem podezření, že vznikla už v lednu 2011. Více o pochybnostech nahrávky čtěte tady.
19:07
Kolotoč jednání čeká politiky i ve čtvrtek. ODS se s VV sejde ve čtvrtek ve 13:00 na Úřadu vlády. S TOP 09 se zástupci ODS sejdou už ve čtvrtek ráno.
18:32
Návrhy ODS k nové dohodě o vládě jsou vstřícné a z velké části odpovídají požadavkům VV. Dává to naději pro další jednání v koalici, řekl před jednáním vedení strany předseda Věcí veřejných Radek John.
17:43
"Poprvé jsem zažil koaličního partnera, který nejenže nepracuje ve svůj vlastní prospěch, nýbrž pracuje na tom, aby se sám zničil a mimo to zničil své partnery. S takovým partnerem je nemožné pracovati," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
17:42
"Nestojíme o předčasné volby, nepřinesou nic dobrého. Pokud ale VV setrvají ve svém politickém stylu, budou předčasné volby rozhodnutí špatné, přičemž alternativou je rozhodnutí ještě horší," dodal místopředseda strany Miroslav Kalousek.
17:40
"TOP 09 i veřejnosti došla trpělivost se stylem VV. Včerejší mediálně prezentovaný návrh VV pokládáme za nepřijatelný, nestoudný a odmítáme se jím vážně zabývat," přečetl ze závěrů schůze poslaneckého a senátorského klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek.
17:13
Stejného názoru je i politolog Jan Outlý, strany podle něj nejsou na předčasné volby připravené. Podle Outlého nešlo ze strany VV o žádnou strategii. "Byl to chabý pokus udělat se lepšími, který jim nevyšel. Ocitly se naprosto na okraji," poznamenal pro ČTK.
17:12
Zdeněk Zbořil soudí, že VV od počátku existence současné vlády diktovaly podmínky a udržovaly koaliční partnery v neustálém napětí. "Možná ztratily soudnost," míní Zbořil. Domnívá se ale, že současná vládní krize předčasnými volbami neskončí.
17:11
Co říkají na tah Věcí veřejných politologové? Daniel Kunštát soudí, že VV měly pocit, že jejich hlas v koalici není dostatečně slyšet. "Strana cítí, že se řítí do záhuby a že musí něco udělat," řekl ČTK Kunštát. Podle něj ale VV svými požadavky přestřelily. "Spojují to s vyhrožováním, a to je může přivést do hrobu," poznamenal.
16:58
Jaké můžou být závěry jednání TOP 09? Šéf poslaneckého klubu strany Petr Gazdík jednu možnost naznačil na portálu iHNed.cz: umí si představit, že povládne ČSSD s podporou (vymezenou podmínkami) od ODS a TOP 09.