Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drželi mě pod krkem smlouvou na deset milionů, vzpomíná Škárka

  12:33aktualizováno  12:33
Jaroslav Škárka, práva ruka Víta Bárty, promluvil o praktikách a zákulisí Věcí veřejných. Chce už totiž mít klid od Víta Bárty, který ho držel pod krkem směnkou na deset milionů korun. Škárka, který stál u zrodu VV, navíc přiznal, že ABL špehovala také politiky Prahy 1.

Jaroslav Škárka | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka tvrdí, že mu neformální šéf strany Vít Bárta dával statisíce korun jako "odměnu" za mlčení. Škárka to odmítl a zveřejnil to. Strana se hned nato, v úterý večer, rozhodla Škárku vyloučit ze strany. Údajně kvůli porušení etického kodexu. Co neměl Škárka říkat? Je nositelem Bártova tajemství?

Škárka se i to rozhodl popsat. V rozhovoru pro MF DNES, který se konal na utajovaném místě, protože se Škárka bojí o život, řekl, že se jako pravá ruka Bárty podílel na sledování politiků v Praze 1.

Což je již druhý takový případ. První se týkal špehování politiků v Praze 11, na který upozornila MF DNES již loni na podzim. Bárta to tehdy vehementně popíral a hrozil žalobou. Po sérii dalších důkazů, které MF DNES přinesla letos v lednu a které ukázaly, že detektivové bezpečnostní agentury ABL v roce 2007 politiky v Praze 11 skutečně sledovali, se Bárta omluvil premiérovi Petru Nečasovi. Prý neměl potřebné informace.

Nové svědectví Škárky tak vnáší do případu více světla. Škárka tvrdí, že Bárta všechny tyto akce přímo řídil. Škárka ve středu předal všechny podklady, které ke sledování politiků má, státnímu zastupitelství.

Jaké má Škárka důkazy

Fotky ze sledování politiků
ODS v Praze 1. Byly v mailu od Pavla Pertlíčka, detektiva ABL. Mail z 1. března 2006 dostali mj. i Vít Bárta a Josef Dobeš. „V příloze je zpráva ze včerejšího dne a fotky pořízené z restaurace Zelený strom, kde byla akce skončena,“ píše Pertlíček.

Zpráva ze sledování Petra Hejmy, bývalého starosty za ODS
Zpráva měla název „Akce Petr“. Sledování vedl Pertlíček 28. 2. 2006. „V 6.30 bylo započato sledování na akci Petr v prostoru Prahy 1. Petr byl zachycen při východu z budovy... V 9.30 Petr vyjíždí z garáží...“ Na jiném místě byl další popis: „V 18.40 Petr vyšel z Grandhotelu a pokračoval přímou cestou přes Staroměstské náměstí, kde se sešel se ženou, která nebude dále zjišťována... Ve 21.30 bylo další sledování na akci Petr skončeno.“ Mail od detektiva Pertlíčka z 22. 2. 2006. Mezi adresáty byli opět i Vít Bárta a Josef Dobeš. „V příloze je zpráva ze včerejší akce. Audiozáznam udělám ve dvou kopiích,“ napsal Pertlíček.

Zpráva o sledování Filipa Dvořáka, bývalého starosty za ODS
Akce nese název „Akce FIFA“. Je ze dne 12. prosince 2005. „Ve 14 hodin bylo započato se sledováním na akci FIFA v prostoru Slovanský ostrov Žofín. Záchyt (sledované osoby) byl prováděn za asistence osob pracujících ve prospěch (spolupracovníků). FIFA byl oblečen v černý kabát, hnědé kalhoty. V ruce nesl černou tašku...“

Mail od Víta Bárty z 12. 2. 2006
Bárta v něm instruuje kolegy, jak dál ve sledovacích akcích. „Ahoj pánové. Dnes odpoledne jsem prošel k Hejmovi (starostovi) všechny dokumenty a mám pocit, že je třeba se setkat i s Tomášem J. (detektiv ABL) a ještě jednou to probrat a upřesnit si všechny info.“ A dostat to pak na veřejnost.

(uvádíme jen výběr z celé složky)

Máme informace, že to samé, co jsme popisovali o sledování v Praze 11, se dělo i v Praze 1. 
Mohu potvrdit, že Bártova bývalá firma ABL sledovala politiky i na Praze 1. Bylo to v roce 2006. Vím, že se sledovali bývalí starostové Prahy 1 z ODS Petr Hejma a Filip Dvořák. Zjišťovaly se o nich i informace z policejních databází. Výkonně měl vše na starosti detektiv Pavel Pertlíček z bezpečnostní agentury ABL. Podobně jako na Praze 11.

Jak jste se toho tehdy účastnil?
Byl jsem v terénu. Chodil jsem na schůzky s politiky a měl na sobě záznamové zařízení. 

Proč jste politiky sledovali?
Protože Praha 1 byla hodně netransparentní. Měli jsme za úkol zmapovat jejich prohřešky a korupci.

A tím je tlačit?
A taky dosáhnout nápravy.

A využít to k politickému boji?
To taky, samozřejmě. 

Víte, že je to nečestné a zřejmě i nelegální?
Nelegální to nebylo. Byla to možnost, jak získat více informací o podezřelých obchodech v Praze 1. Odhalili jsme třeba podvody s prodejem půdních bytů. Jestli se při tom mapování politiků používaly policejní databáze, tak u toho jsem přímo nebyl. Ale vím, že se politici takto lustrovali. 

Kdo to řídil, kdo to financoval a jakou roli v tom sehrála ABL?
Většinu kauz řídil přímo Vít Bárta. Vždycky jsme se sešli já nebo někdo další z Věcí veřejných a někdo z detektivní divize ABL a koordinovali jsme postup. 

Máte o akcích, na kterých jste se podílel, nějaký důkaz?
Mám výsledky prověrek, záznamy ze sledování, mám třeba i maily, které se v rámci této skupiny vyměňovaly. I od pana Bárty.

Ví pan Bárta, že tohle držíte?
Myslím si, že ví. 

Žádal vás Bárta, abyste to nepouštěl na veřejnost?
Spíš naopak. Přemlouval mě, abych to schválně pustil a abych tu zodpovědnost vzal pak na sebe. To už bylo po té vaší aféře na Praze 11. A on se domýšlel, že váš list na ty informace z Prahy 1 jednou přijde, a chtěl tomu předejít tím, že to já vezmu na sebe.

Kdy vás o to požádal?
Je to tak tři týdny. Odmítl jsem to. Proto to dnes činím takhle veřejně. Už nechci být pod tlakem.

Proč se Bárta vlastně pustil do akce v Praze 1?
Pan Bárta má dlouhodobě klíčový vliv ve straně. Od jejího vzniku.

Takže monitorování politiků byl způsob, jak chtěl Bárta poukazovat na konkurenci a říkat, že VV jsou lepší? A tím uchopit moc?
Do předloňského roku jsem měl dojem, že chce opravdu změnit poměry k lepšímu.

Kdy se to zlomilo?
Bylo to asi předloni, kdy se Věci veřejné začaly rozšiřovat po celé republice. Došlo k mnoha odklonům od toho, co byl původní pohled Věcí veřejných.

A vy jste se s tím začal smiřovat?
Už v té době docházelo k jistým názorovým rozdílům mezi mnou a panem Bártou. Nicméně nemohl jsem z toho vztahu vystoupit, protože jsem měl podepsanou bianko směnku na 10 milionů, kterou jsem podepsal v roce 2004, když jsem kandidoval na starostu Prahy 1. Tuto směnku měl podepsanou i Josef Dobeš a Kateřina Klasnová. Teprve loni v srpnu se mi podařilo ukončit platnost této směnky.

Směnkou vás držel pod krkem?
Pokud to takhle řekneme... Směnka byla vázaná smlouvou, ale byla vypsaná bianko s mým podpisem, takže se dala použít na cokoliv. 

Proč jste ji podepisoval?
Protože jsem měl v té době s Bártou přátelský vztah a vzájemně jsme si věřili a vnímal jsem to, že pokud budu kandidovat na starostu Prahy 1, tak mám i odpovědnost vůči straně. Ta směnka nebyla samozřejmě podepsána s Bártou, ale s Věcmi veřejnými. 

Byla směnka něčím podmíněna?
Bylo to podmíněno tím, že můžu vystoupit ze strany, ale zároveň se budu muset vzdát zastupitelského mandátu. Tím pádem bude směnka zrušena. Protože loni v srpnu skončil můj mandát v Praze 1, tak jsem požádal právníka, který měl směnku v úschově, aby mi ji vydal. 

Jako místopředseda strany musíte vědět o zákulisí jejího financování. Financovala ji ABL?
Stranu financoval od začátku Bárta prostřednictvím ABL. A pak firmy, které dostávaly od ABL zakázky. Tyto firmy pak inzerovaly v časopisu Pražan, který propagoval lídry Věcí veřejných. Tak se to dělalo do roku 2008. Pak začal být za finance strany odpovědný dnešní poslanec Radim Vysloužil. Takže co se dělo potom, už nevím. Ale podle mého názoru vstoupili do Věcí veřejných i jiní investoři.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.