Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Družstevníci u ministra neuspěli

  15:17aktualizováno  15:17
Letná - Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. Říčanské družstvo je totiž kvůli mnohamilionovým dluhům svého bývalého vedení v konkurzu a družstevníkům hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou.

Majitelé říčanských bytů protestují proti tomu, že vyhlásil soud na jejich byty v roce 1998 konkurs. Krajský ani Vrchní osud nerozhodly v jejich prospěch a nevyhověly ani požadavku vyloučit z konkursní podstaty byty, které si družstevníci svépomocí postavili a zaplatili.

Dluhy nadělalo bývalé vedení družstva při výstavbě podkrovních bytů na panelových domech.

Družstevníci upozorňují na to, že stále neskončilo vyšetřování případu bývalého předsedy družstva. Domnívají se, že je záměrně zdržováno. Proto se rozhodli předat ministrovi otevřený dopis.

Stanislav Gross však odmítl s družstevníky jednat. Vzkázal pouze po své sekretářce, že se ho kauza netýká. Družstevníkům tedy nezbylo nic jiného, než zanechat dopis na podatelně. I nadále jim tak hrozí, že pokud si už zaplacené byty v konkurzu znovu nekoupí, ocitnou se na ulici.

Družstevníci: Doplatíme 12 milionů korun pohledávek
Majitelé bytů na říčanském sídlišti Kavčí skála nabídli správci konkursní podstaty zaplatit zhruba 12 milionů korun z pohledávek družstva. Jde o všechny pohledávky, které majitelé bytů považují za oprávněné, uvedla na pondělní tiskové konferenci poslední statutární zástupkyně družstva Adriena Mrázová.

Majitelé bytů přitom nabídli koncem roku správci konkursní podstaty vyrovnání, které se odvíjí od plochy bytové jednotky a za byt 4+1 činí téměř 30 tisíc korun. Podle správce konkursní podstaty Tomáše Korandy však výše doplatku, ze kterého by bylo možné uhradit pohledávky v rámci konkursní podstaty, není věcí dohody. Vyplyne totiž z konkursu poté, co soudy dořeší veškeré žaloby proti oprávněnosti pohledávek přihlášených do konkursu.

Součástí navrhovaného řešení sporů je i závazek vlastníků bytů ke stažení všech podmíněných přihlášek v konkursním řízení. Sami majitelé bytů totiž podali největší část pohledávek v konkursu pro případ, že by správce konkursní podstaty jejich byty v rámci konkursu prodal.

Celkové pohledávky věřitelů se v rámci konkursu pohybují kolem 426 milionů korun. Většinu pohledávek, 350 milionů, ale podali sami majitelé bytů jako podmíněné pohledávky pro případ, že by neuspěli u soudu se žalobami na vyloučení svých bytů z konkursní podstaty. Zbývajících 76 milionů korun podle majitelů bytů skutečným dluhům družstva neodpovídá. Řada firem si totiž nárokuje peníze za práce, které neodvedly.

Mrázová uvedla, že právě zhruba 12 milionů korun, které jsou majitelé bytů ochotni zaplatit, představují oprávněné pohledávky. Jde o zhruba 7,5 milionu pohledávek "nebydlících nástavbářů", tedy těch, kdo si zaplatili nástavby, ale jejich byty dodnes nestojí. Majitelé bytů uznávají také část pohledávek dodavatelských firem.

HISTORIE:
Bytové družstvo Říčany

Byty na Kavčí skále
Družstvo Kavčí skála vzniklo v roce 1990. Zadlužilo se vinou špatného hospodaření bývalého vedení při výstavbě podkrovních bytů na panelových domech. Na majetek družstva byl následně  - 2. října 1998 - usnesením Krajsakého soudu v Praze vyhlášen konkurz. Družstevníci tvrdí, že ačkoliv většina bytů již nebyla v majetku družstva, ale byla převedena do osobního vlastnictví, správce konkurzní podstaty je přesto do konkurzu zahrnul.

Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. (7. ledna 2001)

Na dvě stovky družstevníků z bytového družstva Kavčí skála Říčany se sešly na demonstraci před ministerstvem vnitra. Nespokojení majitelé bytů chtěli, aby Stanislav Gross dohlédl na vyšetřování jejich kauzy. (7. ledna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz